pondělí 15. února 2016

NEDĚLNÍ TOULKY ...


kolem Sedla.


Sedlo (447 m) je vrchol, který tvoří protáhlý hřeben s čedičovými skalami, které mají místy patrnou sloupcovou nebo deskovou odlučnost. Dříve odtud byl pěkný rozhled do okolí, ale dnes už je vrchol zcela zarostlý a výhledy jsou možné jen od dolního okraje lesa. Vrch býval známý výskytem stepních a suťových porostů s vzácným hořcem německým a v křídových slínech za nádražím se dříve nacházely zajímavé zkameněliny. V roce 1423 na úpatí kopce údajně tábořilo husitské vojsko, které tehdy obsadilo město, a za selských bouří v roce 1775 se zde shromažďovali nespokojení sedláci.


Vyrazili jsme hned po obědě (k obědu byl segedín s knedlíkem a tak pohyb byl zapotřebí) s tím, že nahoru na vrchol nepůjdeme, to si necháme až bude slunečné počasí. Tentokrát jsme to vzali úpatím a i tak jsme se místy museli hodně vyhýbat blátu. Nad hlavami nám pískala káňata, na pastvině bečely ovce s mláďaty a když nás zahlédly, pelášily pryč. Když jsme procházeli kolem ohromných křovisek, ptala jsem se muže, zda by tady nemohla být divoká prasata, že jsou vidět skrz křoví vyšlapané pěšinky. Odvětil, že asi jo a tak jsem začala mluvit víc nahlas, abych je případně odradila od útoku :o).
Asi po dvou hodinách jsme se vraceli domů, najednou začalo krásně svítit sluníčko a to jsem byla trochu naštvaná, že nevykouklo dřív, protože by fotky byly daleko hezčí.

 Výhodou našeho žití v malém městě je, že vyjdeme z domu a po několika metrech jsme již v přírodě, to už bych nevyměnila za nic na světě.
Skutečné štěstí je vždycky tam, kde je nehledáme. Přichází vždy jako dar a nedá se na životě vybojovat, ani vyvzdorovat.

Nicolai Hartmann 


 

12 komentářů:

 1. Álo, krásný výlet, my také žijeme doslova a do písmene v přírodě, doslova v Zálesí:-) Takže o přírodu a nádheru kolem nouzi nemáme, procházku jste si udělali pořádnou, to pak muselo vyhládnout:-)
  Tohle je nejlepší lék na všechno - příroda a relax:)
  Krásný den,
  Lucka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to víš Lucko o čem píšu, příroda je náš "doktor" ve všem.
   Když jsme šli domů, manžel povídá - Mně ještě úplně neslehlo, ke kávě si nic nedám. A pak snědl tři kousky Hraběnčiných řezů :o)), takže vyhládlo, ne že ne.
   Měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, máte tam opravdu nádherně ... a fotky jsou krásné i bez sluníčka .. v přírodě je hezky za každého počasí, jen se na to obléci ..
  Tak si užívej předjaří. Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem si to Jarko v neděli s manželem říkali, že máme štěstí, že bydlíme v tak kouzelném místě a vzpomínali, že jako hodně mladí jsme to nedokázali ocenit a uvažovali o stěhování do velkého města. Ještě, že jsme to neudělali.
   Krásné dny přeji.
   Ála

   Smazat
 3. Krásně strávený čas, Alenko!
  Měj se moc fajn v novém týdnu, Klárka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám procházky, výlety, toulání moc ráda :o)).
   Týden se zase Klárko překulí jako vždy hrozně rychle, čas je jak zběsilý.
   Měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 4. Jejky, kouká Ali, že se mi snažíte mejlíkovat a nedaří se, moc prosím, zkuste ještě walter.hoellmueller@gmail.com a moc moc moc dekuji iva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jste se mi Ivo ozvala, hned posílám.
   Mějte se hezky.
   Ála

   Smazat
 5. Tak to byl krásně prožitý den Alenko :o)
  Měj se krásně...
  Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo to příjemné odpoledne :o)), procházky jsou osvěžující Marti.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko, to je nádhera, úžasný výlet, o víkend bylo moc hezky.
  Děkuji za knižní typ a chválím razítka - nestíhám :o)
  Měj hezký večer, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ono to počasí bylo u nás proměnlivé, chvíli zasvitlo sluníčko a pak se opět táhly mraky, ale to vůbec nevadilo.
   Měj hezké dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála