pondělí 18. listopadu 2019

Havraní skály...


byl náš sobotní turistický cíl. Zvažovali jsme Mezní louku a okolí, ale manžel si vzpomněl, že opravují v Jetřichovicích mostek a silnice je uzavřena, museli bychom objíždět přes Děčín a Hřensko, což je pro nás zbytečná zajížďka.
Sobotní den byl slunečný, bez silného větru a my vyrážíme i s Jonáškem, kterého jsme si vzali na víkend, i když ještě u něj doznívá nachlazení. V batůžku tím pádem nesmí chybět pití a malá svačinka, bez které děti hůře snášejí delší pochody. Věta - Až dojdeme k rozcestníku, bude svačina - prodlužuje trasu bez skuhrání, že ho již bolí nožičky.
Havraní skály jsou tvořeny skupinou pískovcových skalních věží, nazývaných horolezci Rozeklaná, Potupená a Půlená skála. Skály vyčnívají z nevelkého 300 m dlouhého pískovcového hřbetu a najdeme je východně od Nového Boru. Skály dosahují výšky 20 m a z jejich vrcholků je pěkný výhled do okolí.
Největší a nejvyšší skála (371 m.n.m.) sloužila podle pověsti v 17.stolení jako popraviště Sloupského hradu. V roce 1829 nechal hrabě Karel Kinský zpřístupnit její vrcholovou plošinu vytesaným schodištěm, které je však dnes již ve velmi špatném stavu. Z vyhlídky na skále jsou vidět zalesněné vrcholky v okolí hradu Sloup, vrchol Špičák u České Lípy  a v dálce táhlý Vlhošť se špičatým Ronovem, Nový Bor s Chotovickým vrchem, za ním Česká skála u Práchně a výrazný kužel Klíče.
Podle místní pověsti představují Havraní skály zkamenělé průvodce zlého rytíře, jež zkameněly za trest za pronásledování nevinné dívky. Tato pověst se váže i k nedaleké Panenské skále. Kolem Havraních skal vede z Nového Boru zelená turistická značka a značená cyklostezka.
zdroj. turistik.cz
Trasa vede po lesní asfaltové cestě, jen lehce zvlněným terénem, je vhodná i pro vycházky s kočárkem či s malými dětmi.
Celou cestu Jonášek pusu nezavřel a museli jsme odpovídat na mnoho otázek, čímž jsme obohacovali sebe navzájem. Jen vysvětlování o turistických značkách nás provázelo většinu trasy. Moc rádi bereme naše vnoučata do přírody a povídáme si s nimi. V tu chvíli toho staršího vůbec nezajímá telefon a my mnohokrát jsme překvapeni co všechno zná a ví. Jonášek je předškolák a tak štěbetá o všem možném a spíše se vyptává, běhá kolem dokola, sbírá klacíky, leze přes kameny.
Domnívám se, že jednoduché procházky lesem ho obohatí více, než časté návštěvy obchodních center s koutky pro děti, kde většinou nachytá plno bacilů.


V neděli po obědě si ho vyzvedla mamina a já si vyšla jen na krátkou rychlou procházku na mou oblíbenou trasu, můj muž dospěl k závěru, že česnek musí jít již do země, čemuž jsem mu asistovat nemusela. Venku dominoval opět silný vítr a já byla ráda, že jsme sobotní odpoledne mohli s Jonáškem prožít v lese.

Tam je totiž nejlépe...


11 komentářů:

 1. Alenko, moc hezká reportáž. Díky a měj pěkný den.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo tam moc hezky a my si do těch míst s mužem ještě brzy vyšlápneme než cesty zapadají sněhem.
   Marti měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 2. Les...to je inspirace,lék na vše,radost a vnoučaty ještě víc.Krásné dny.JP

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tam stačí nádech a výdech a hned je člověku blaze, že?
   Krásné dny i Vám.
   Ála

   Smazat
 3. Alenko, taky známe.Jezdili jsme na kolech.Taky nádherná krajina.Hezký den Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všude kolem máme tolik krásy, stačí jenom otevřít oči, rozhlédnout se a jenom tak tiše BÝT...
   Marti, měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 4. Álo, v přírodě je určitě líp :-). A o překopané silnici za Jetřichovicemi mi povídej - chtěli jsme na Pravčickou bránu a museli jsme to objet přes ten Děčín. My měli dovolenou a tudíž dost času, ale litovala jsem místní, pokud musí pravidelně do Hřenska, ta zajížďka je myslím přes 30 km ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já byla ráda, že si na to muž vzpomněl a zvolili jsme jiné místo :o). Myslím, že místní znají lesní cesty, kterými si dokáží cestu zkrátit.
   Stáni měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 5. Takové kratší výlety, procházky mám ráda. Taky jsme s vnoučaty špacírovali, ale teď už jsou ve věku, kdy mají víc svoje výletování. Nejstarší vnučka se o víkendu brodila zatopenými Benátkami :-).
  Hezký den, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My si to nyní opravdu užíváme, jednomu je 12 a stále ještě s námi chodí rád, malému je 5 a baví ho to s námi také :o)). Za pár let to bude jinak...
   Hani měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 6. Krásné místo a líbí se mi, kdy jsou děti (alespoň občas) vytaženi na výlet, to je obohacující pro všechny zúčastněné. :)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála