čtvrtek 1. června 2017

REHEK DOMÁCÍ ...

každý rok hnízdí v naší pergole.
Již po několikáté snáší samička vajíčka v zavěšené hliněné nádobě, kterou kvůli nim nechávám stále na stejném místě a ničím ji neosazuji.
Letos měli rehci čtyři vajíčka.

zdroj : Wikipedie

Rehek domácí (Phoenicurus ochruros) je malý tažný pták z řádu pěvců. Lidově bývá nazýván kominíček nebo čermáček.
Rehek domácí je o něco menší než vrabec, na délku měří 14 – 15 cm, v rozpětí křídel 23 – 26 cm a váží 15 - 19 g. Od jiných drobných pěvců je dobře odlišitelný díky svému výrazně zářivě oranžovému ocasu, kterým neustále kmitá. Sameček má sytě černé, místy popelavé zabarvení a bílou skvrnu na křídle. Samička je oproti samci méně nápadná, temně šedá. Mláďata mají zpočátku tmavě šedé prachové peří, později jsou tmavohnědá.
Při vábení se ozývá ostrým fit-tek-tek, zpěv má krátký, zvučný s řadou švitoření a vrzavými úseků.
Rehek domácí hnízdí v celé Evropě a na velkém území Asie. Je převážně tažný, na zimu se stahuje do jižní a západní  Evropy a Afriky, odkud se do střední Evropy navrací na přelomu března a dubna. Jeho původním prostředím jsou skalnaté oblasti a lomy, dnes se však ve velkém počtu vyskytuje také ve městech a na vesnicích, méně početně i v řídkých lesích. V České republice se zdržuje až do listopadu, velmi vzácně zde setrvává po celý rok (ročně jen 5 - 10 jedinců). Stále je poměrně hojný, na českém území každoročně hnízdí v počtu 200 - 400 000 párů.
Mimo období hnízdění se vyskytuje samostatně. Jeho potravu tvoří nejrůznější hmyz, pavouci a bobule.
Rehek si staví hnízdo v dutině budovy nebo skály z kořínků, stébel, mechu a listí, vystýlá jej peřím a chlupy. Samička snáší pět až deset světlých vajíček, na kterých sedí přibližně 14 dní. Po vylíhnutí rodiče mláďata krmí drobným hmyzem, popř. jeho larvami. Po 12 až 14 dnech mláďata hnízdo opouští a pár si krátce poté staví nový příbytek pro novou snůšku.
zdroj : Wikipedie


Jakmile se mláďata vyklubou, je za pár dní slyšet jejich pískot.Rodiče si vždy zvyknou na naši přítomnost a krmí je celý den, od rána do večera kmitají po zahradě a okolních loukách a sbírají krmivo. Množství potravy, které jim nanosí je obdivuhodné.
Včera jsem měla to štěstí, že jsem byla svědkem vyletění mláďat z hnízda. Byla jsem potichu jako myška a lehce se pohybovala po zahradě a fotila.
Sice jenom mobilem, ale i tak se mi podařilo něco málo zachytit.
Tenhle šmudlík se chtěl vrátit do hnízda, netrefil se, mírně narazil do zdi a já už o něj měla strach. On však odcupital a odpočíval na záhonku - modře jsem ho na fotce zakroužkovala.
Rodiče ho úpěnlivě sledovali z plotu a já hlídala očima sousedovic kocoura, aby k nám nezabrousil. To by byl malér.Další mládě odpočívalo na trámu a nechalo se mnou fotit.

Tato fotka je neostrá, ale nemohla jsem se příliš přiblížit a mobil to již lépe nezvládl.
Fascinovalo mne, že přistál na dveřích a odpočíval :o).
A tohle mládě se pak otevřeným oknem dostalo do zimní zahrady, odkud ho manžel musel mírně nasměrovat ke dveřím, aby vylétlo a jak bylo vyděšené, zamířilo ke hnízdu, ale místo nahoru už to vzal k zemi a zalezl až do rohu. Muž ho celého vytřepaného vzal jemně do ruky a postavil na stůl, kde nabíral sílu a samička ho opět neustále kontrolovala.

Měli jsme zábavu na celé odpoledne ... :o)
12 komentářů:

 1. No to teda!!! To jste měli krásný odpolední program, lepší nežli v televizi.
  Jak to ta příroda umí !
  Hezké odpoledne u vás!
  H.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A už mi dnes docela chybí to jejich pípání při krmení, už nemám co pozorovat :o). Ale třeba hnízdo využijí ještě při druhé snůšce, občas se to stává.
   Hani měj hezký den.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, to je neuvěřitelné, jak si osídlí hliněnou (nebo keramickou ?) nádobu uvnitř pergoly, kde se normálně pohybujete a pak časem postupně vylétají z hnízda. To musel být nádherný zážitek a krásná podívaná.
  Přeji fajn dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když se to stalo poprvé, vůbec jsme to nechápali. Jsou to hodně opatrní ptáčci a nakonec si hnízdo vlastně mezi lidmi vybudovali :o). Prostě si na nás zvykli.
   Měj se prima Dášo.
   Ála

   Smazat
 3. To jste měli krásné dívadlo. A povedlo se ti to pěkně zdokumentovat :-). Taky jsme měli jeden rok na chalupě hnízdo skoro v přímém přenosu, ale z hnízda jsme ptáčata vylétnout neviděli - nevybrali si na to víkend.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen jsem litovala, že jsem tam zrovna nebyla když přímo vylétli z té nádoby, to jsem chtěla moc vidět. Tak třeba příště.
   Hezké dny Stáňo.
   Ála

   Smazat
 4. Krásné, být toho součástí.
  No není tohle stokrát lepší než televize?
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro nás nástupem hezkých dní televize skončila :o)), my máme tu svou přírodní a je nám tuze blaze.
   Henrieto měj se pohodově.
   Ála

   Smazat
 5. Alenko, to je nádhera, to jste měli štěstí. I fotky se podařily, nevadí, že jsou z mobilu.
  Tak se tam mějte s ptačí rodinkou hezky.
  Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pořád jsem si říkala, musím si vzít ven foťák hned ráno - no jenže pozdě bycha honit :o), musel stačit v danou chvíli mobil.
   A víš, že mi Jarko ten jejich pískot už dneska chyběl?
   Pěkné dny přeji.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko, takovu podívanou bych si také určitě nenechala ujít. Krása. Měj se moc krásně. Inka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Každý rok je to očekávání zda si opět hnízdo v nádobě vyberou. Jeden rok si v rohu pergoly vystavěli z trávy a větviček vlastní.
   Je to zábavné :o).
   Pěkné dny Inko.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála