úterý 7. listopadu 2017

BYLINKY...

= pomoc z přírody.Z dětství si pamatuji, jak mi maminka při různých obtížích vařila čaje z bylinek. Tenkrát rostly všude na dosah - heřmánek, podběl, jitrocel, kontryhel. Na kašel mi vařila podběl, na teplotu čaj lipový, heřmánek doma nikdy nesměl chybět.
A já jsem tak nějak automaticky vždy bylinkám důvěřovala a důvěřuji.

Manžel má již delší dobu potíže s cévami, křeče v lýtkách ho zlobí při delší chůzi hlavně v kopcovitém terénu a tak jsem si vyhledala v mé oblíbené knížce Babiččiny bylinky čajovou směs proti kornatění cév. 

Bylinky jsem nakoupila v prodejně pana Grešíka z Děčína, který se jejich pěstování věnuje již mnoho let a známé jsou i jeho čaje.Čajová směs je vhodná i pro léčbu vysokého tlaku a protože já s ním mívám občas problémy (a dědičné dispozice), popíjíme čaj ve dvou.

nať kokošky                       5 dílů
nať přesličky                      5
nať zlatobýlu                      4 díly
kořen pampelišky              3
nať routy                            3
nať řebříčku                       3
nať benediktu                    3

tinktura ze jmelí

- jednu lžíci směsi dáme do 3 dl vroucí vody a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme, přidáme kávovou lžičku jmelové tinktury a pijeme ho studený ráno a večer.


Je mi jasné, že bylinky manželovy problémy úplně vyřešit nemohou, nese si totiž genetickou výbavu po své mamince, ale věřím, že i s pomocí nich se jeho potíže mohou zmírnit a mohou být výrazným doplňkem jeho léčby.

Cituji z knihy :
Člověk je sám tvůrcem svého zdraví, udržuje ho, ale bohužel i často ničí. Má své zdraví ve vlastních rukou, má právo zacházet sám se sebou... Žádná choroba není samostatný problém, vždy je vlastně nemocný celý organismus a nemoc je jen jakýmsi projevem a varováním na nejméně odolném místě. Nestačí pít léčivý čaj, když se špatně stravujeme, trpíme nedostatkem vitamínů a živin, žijeme ve stresu, bez pohybu na čerstvém vzduchu, bez sportu a relaxace nebo ve zničeném životním prostředí. Při každé léčbě se  snažme o komplexní působení na organismus, jehož jsou bylinky pouze jednou, i když významnou složkou.

"Všechny vrchy, pohoří,
 všechny louky a lesy
jsou přirozené lékárny."
                                Paracelsus

16 komentářů:

 1. Je pravda,že nějaké speciální bylinkové čaje nepiju, ale čas od času bylinky piji. Nedám dopustit na heřmánek. Mám ráda např. mátu, medunku.A i občas si udělám takový směsový čaj z bylinek, které si nasbírám. Ale kdysi hodně dávno jsem pravidelně pila čaj na žlučník, který mne začal trápit po narození prvního syna. První šálky jsem pila na umyvadlem, protože ta hořká chuť byla děsná a já měla pocit, že to nespolknu. No a časem jsem si zvykla a hrníček vypila jako nic a ještě mi skoro chutnal. :-)
  Hezký den, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také si vařím čajíky z bylinek, na které mám zrovna jenom tak chuť. Některé bylinky mají takovou spíš nechuť, ale dá se to překonat a pak si člověk zvykne, přesně jak Hani píšeš.
   Tak ať nám slouží - zdraví :o).
   Pěkné dny.
   Ála

   Smazat
 2. To je alchymie :-) Mám bylinkové čaje ráda, ale piju je málo...ani nevím proč. Určitě to víš, křeče ve svalech může znamenat nedostatek hořčíku. Takže nakup Magnezie nebo hořčík v tabletách :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On by je člověk měl pít, když tak nějak vnitřní cítí potřebu :o) nebo má určité potíže, které pomocí bylinek může zmírnit.
   Ano vím Míšo, že nedostatek hořčíku způsobuje křeče, muž užíval i dostupné preparáty z lékárny, také Magnezie je velmi vhodná k pití. Nic moc zatím nepomáhá, takže následovala odborná vyšetření a stanovená diagnoza - ucpávání cév.
   Ála

   Smazat
 3. Alenko, přiznávám, že já bylinky vůbec nemusím. Nebo spíš nemůžu, páč mám k nim odpor. Taťka nás jako děti napájel jen bylinkovými čaji, celé naše dětství, takže jsem asi přesycená. Chápu, že pomáhají a jsou potřeba, ale já nemůžu. Měj se krásně a ať ti vše dobře dopadne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono se nemá nikdy nic přehánět, pak se to může zkazit na celý život.
   Marti měj se pohodově a díky.
   Ála

   Smazat
 4. Alenko, tvá směs mě tedy velmi zaujala. Většinou si vařím jednodruhovou klasiku - mátu s citronem, šalvěj, meduňku, né, že by mi něco bylo, tyhle mi prostě chutnají.
  Nohy a cévy bychom si měli šetřit všichni, čajem jistě nic nepokazíme.
  Měj se moc hezky, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si občas v knížce nějakou směs najdu a namíchám při drobných problémech. Lepší než si vzít prášek :o)). A pak také procházky v lese či kolem luk jsou výborný zdroj prevence. Ty tobě Helenko zajisté nechybí a s pejskem jsi v pohybu, že ?
   Také mám své oblíbené bylinky, je to dle chutě.
   Pěkné dny ti přeji.
   Ála

   Smazat
 5. Byliny od Grešíka mám také moc ráda. Hodně je teď využívám i v kuchyni, třeba bylinky do polévky nebo grilovací byliny.
  S přípravou směsi sis dala práci Alenko, tak ať Vám oběma pomůže.
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Letos jsme dokonce jeli v létě kolem prostor, kde pan Grešík bylinky pěstuje, kde míchají čaje. Jsem ráda, že se jim daří. A nemáme to do jejich prodejny daleko, tak mám neustále nějaké zásoby, některé bylinky v okolí nenacházím :o), tak musím koupit.
   Na cévy je důležitý i pohyb, chůze, a to pravidelná. Já to dodržuji, ale manžel se občas vymlouvá, že se po zahradě, nyní kolem dřeva, naběhá až až :o). Tak mu to nebudu vyvracet a jdu sama.
   Krásné podzimní dny Henrietko.
   Ála

   Smazat
 6. V poslední době sušíme černý bez květy, máty, meduňku - letos jsme si dělali i domácí bylinkový likér, z kupovaných směsí u nás dost "frčí" Apotheke. Bylinkové čaje pijeme dost.
  Pěkný den, Pavel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jaký má člověk prima pocit Pavle, když si zalije vlastní nasušené bylinky a popíjí "svůj" čaj, že?
   Tak na zdraví!!
   Ála

   Smazat
 7. Já znám od Grešíka hlavně čaje, ale vím, že prodává i bylinky a koření. Já sama na bylinky moc nejsem, takže je nekupuju. V létě jsem sice sušila tymián a mateřídoušku, ale pak jsem to věnovala švagrové ;-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si u něj kupuji sypané čaje, má dobrý výběr. Mateřídouška se mi na záhonu vyloženě ztratila, obávám se, že ji sežrali slimejši.
   Pěkný den Stáni.
   Ála

   Smazat
 8. Alenko i já bylinky miluji a moc ráda popíjím..I když nejraději mám vždy z jedné bylinky. Kombinace více bylin mi připadá jak alchymie a moc tě obdivuji jak pěkně to zvládneš. Přeji vám brzké zlepšení a mnoho krásných chvil při společném popíjení 😉.. Z❤

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si občas namíchám směs na popíjení z bylinek, na které mám zrovna chuť, většinou však hledám návod směsi na určitý problém v mé oblíbené knize Babiččiny bylinky.
   Zdeničko, já navařím konvici a manželovi strkám hrníček až pod nos :o). Jinak nevím, nevím zda by se o vaření bylinek staral on sám. Ale je vzorný pacient.
   Měj se moc hezky.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála