pátek 9. srpna 2019

Zeleninové mámení...


Na části naší zahrady máme místečka věnovaná pěstování zeleniny. Jak já miluji čerstvě utržená rajčata, papriky, hadovky, vytaženou čerstvou mrkev, omamně vonící nať a bulvičky celeru, zelené fazolky. Když se chystám vařit, jdu s košíkem ven a vše si nasbírám. Žluťoučké brambory, vonící cibuli, letos dokonce i červenou řepu a mangold jsem vyzkoušela. Zelený hrášek je již v sáčkách zamrazený na zimu, sklízíme okurky nakládačky, nakládám červenou řepu do sklenic, z rajčat zavařuji omáčky sugo, pasíruji protlaky, naložená půlená rajčata se mi náramně osvědčila na omáčky a polévky. Papriky s rajčaty rozvařuji na omáčku pod maso, či využiji v zimě na lečo.


červenou cibuli mám ráda do salátů...

Naštěstí mne stále zavařování baví, i když je to občas úmorné vše rychle zpracovat, ale přiznávám, že jsem takový malý syslík, ráda vše v zimě využívám. Takové naše malé BIO produkty :o).

tady je vidět trochu ta tráva jak kvete...

Letos se nám na zahradě rozmohl šílený plevel, který vůbec neznám, nikdy se nám zde neobjevil, vypadá jako hnízdečko trávy, vyhodí stonky, které na koncích mají malé květenství. Rozmnožuje se kořenovým systémem tak rychle, že ho prostě vůbec nestíhám odstraňovat. Je to boj kdo z koho, zatím plevel vyhrává!


žlutá rajčátka máme letos poprvé, jsou úžasně sladká...
Od syna jsme dostali sadbu okrasných cuket, zatím samé květy, žádné plody. Bohužel malé kuličky, které se začnou tvořit, za pár dní odpadnou. Tak z toho zřejmě nic na okrasu nebude.
Tak já se přesouvám opět do kuchyně, kde mi chladne nálev a čekají mne okurky nakladačky
ve společnosti červené řepy.

Krásné léto všem...


28 komentářů:

 1. Álo, zeleniovou zahrádku obdivuji, musí dát spoustu práce. Ale je pravda, že čerstvě utržené ze zahrádky je nejlepší. My máme na chalupě jen bylinky, pár mrkviček a trochu hrášku (ten už je tedy snědený). Od ostatního jsme upustili - bez zálivky to prostě neroste. A na chalupu jezdíme jen na víkend (a to ne úplně na každý). Navíc se přiznám bez mučení, že mne zahradničení moc nebaví - já jsem až na to zpracování výpěstků ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že plevely jsou úmorné a daří se jim i v horku, což tedy fakt nechápu. Za tuhle činnost, kterou samozřejmě nikdo nemá rád, je odměnou trhání plodů, to vše vyváží. Ale musí ta chuť v člověku prostě být. Pokud bych zahradu se zeleninou nemohla mít u domu, nemá to smysl, v horkých letních dnech obzvlášť.
   A tak si Stáni užívej na chalupě malého lenošení, to je také fajn!
   Ála

   Smazat
 2. Ten šílený plevel mám na zahradě už 3rok,marně s ním bojuji....u nás taky vyhrává.
  db

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máme tento druh letos poprvé a je zřejmě nezničitelný.
   Ála

   Smazat
 3. dobrý den,jedná se pravděpodobně o "ježatku-kuří nohu". špatně se likviduje.máte krásnou zahradu i úrodu na ní,přeju hodně pěstitelských úspěchů a ať se plevel podaří zlikvidovat. Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to moc děkuji za informaci, hned si vyhledám co s ním, zda je vůbec jakási možnost ho přemoci.
   A děkuji Helenko.
   Ála

   Smazat
 4. Mám malou zahradu,takže jen bylinky a rajčata.Nicméně současně i nikoho kdo by mi pomohl v případě mé nepřítomnosti.Mangold Vám závidím,na trhu ho nemají a já ho miluji.Krásné léto,pilna včelko.JP

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mangold mám letos poprvé, zrovna včera jsem dělala k obědu noky s ním a se sýrem.
   Jiřinko mějte se krásně.
   Ála

   Smazat
 5. Alenko, takového syslíka jako jsi ty, bych tu potřebovala, ale jelikož není zahrada a výpěstky, co bys zavařovala? Leda borové šišky. Je u vás krásně, rajčata ze zahrady jsou něco báječného, znám od švagrové.Ten plevel - u nás se tu rozmohly zase jiné dva plevely, kde se to ve městě vzalo, netuším.
  Zdravím Jiřina z N.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem za tu možnost moc ráda, dřív jsme měli výpěstky od manželových rodičů, to bohužel jejich odchodem skončilo a tak jsme se vrhli na to své :o).
   Krásné dny Jiřinko.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko, vše Ti hezky roste a jsi dobrá hospodyńka .U nás je to letos nějaké bídné, nějak se tomu nedaří. Jak už jsem psala jen rajčata a cukety.
  Tomu plevelu se u nás říká ježatka a musím říct, že už s ní bojuji několik let a stále marně. K tomu se přidal i další nezdolný plevel, je to taková plazivá potvora s tlustými lístky a taky vyhrává.
  Ali, měj se krásně a přeji pěkný víkend.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jani, asi je to opravdu ta ježatka, ach bože, co já si s ní počnu? Tak když nám vše nežerou slimáci, kteří kvůli horku ani nevylezou, začne mi vše uzurpovat tohle.
   Měj pohodové dny.
   Ála

   Smazat
 7. Krásně ti všechno roste. Máš krásně upravenou zahrádku. Stejný plevel mám taky a navíc svlačec. Ten je nezničitelný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Se svlačcem bojuji také neustále, ten se dá ale vytrhnout snáze než ta tráva :o).
   Hezké dny Rijo.
   Ála

   Smazat
 8. Plevel to je něco neskutečného. Je sucho a on stejně roste.Taky s ním bojuji, leč marně a myslím,že tu potvoru, o které píšeš máme taky.A k tomu ještě přeslička a to je tedy bojovnice stále vyhrávající.
  Zeleninovou zahrádku máš tedy na jedničku. Já jsem toto už omezila na určité druhy, ale i tak je co zavářet. Ale Ty zcela určitě vedeš :-).
  Měj se moc hezky a zdar a sílu při zpracovávání Tvých výpěstků!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On v suchu snad přímo bují! A přesličku mám na jednom místě také neustále. Letos jsem vyzkoušela plodiny jako červenou řepu, zelené fazolky, ale bojuji s místem na záhonech, tak to příští rok musím opravdu zasázet s větším rozmyslem. Zavařuji tak intenzivně, že mi již docházejí sklenice :o).
   Hani měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 9. Alenko, máš krásnou a velkou zeleninovou zahradu. A za tím je spoustu práce. Tak ať ti dělá radost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Marti, je fakt, že se opravdu nenudím :o).
   Hezké dny.
   Ála

   Smazat
 10. Je to krása, tu vůni ti závidím, tu práci už méně.
  Když jsem si zakládala zahradu, musela jsem ji podřídit svému rytmu života a v létě jsem nejvíc vytížená, neměla bych čas se o to starat. Navíc, dispozice zahrady, já bych to neuzalévala, nemohu mít studnu a zalévat to pitnou vodou, hodně drahá rajčata.
  Krásně se na to dívá, tvé fotky mne pohladily, chuťové pohárky se roztančily, krásnou neděli, šikovná hospodyně!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Simčo, kdybych to neměla u domu, také bych nepěstovala. Nádrže ze střech nám nyní poskytují více dešťové vody, tak je to lepší. A letos se opravdu všeho urodilo nadmíru :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 11. Alenko, máš zeleniny hodně.My už sklidili nakládačky a zavařila jsem je.Teď neustále zpracovávám rajčata a bylinky.Já jsem taky takový syslík, on to o mě říká i muž.Přeji hezkou neděli
  Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí mne to zavařování baví. Nakládačky stále ještě sbíráme a rajčat i paprik je letos opravdu hodně.
   Martino měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 12. Páni, Vám tam toho roste! U nás má zelené prsty spíš můj muž, já mám přece jen blíž k těm látkám, jehlám i jehlicím... a letos u nás hospodaří ta malá chlupatá koule, takže kromě cukety a bylinek tu není nic do kuchyně.... viděla jsem v televizi, že zpracovávají i květy cuket, třeba by to mohl být tip.... smaží je, nebo i plní masem či sýrem.... krásné dny, e

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O těch květech jsem již také četla, ale nezkoušela, nějak se mi do toho ani nechce :o).
   Hezké dny Evo.
   Ála

   Smazat
 13. máš nádhernou zahradu. Jsi dobrá, že stíháš úrodu zpracovat. U nás letos zahradu pomalu zabírají dýně, rozrůstají se snad v každé části zahrady. Divoká indiánská rajčata jsme vysadili k severnímu plotu a rozrostly se tak, že tvoří hustý živý plot. Ať se daří, Pavel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Letos jsme dali Hokaido na kompost a daří se jim tam velmi, manžel už je musel zkrátit, lezli k sousedům :o). Divoká indiánská rajčata neznám, kde si je sehnal?
   Krásné dny Pavle.
   Ála

   Smazat
 14. Alenko, zahrádka je radost pohledět. Přeji, ať s plevelem vyhráváš, v kuchyni ať ti to jde pěkně od ruky a máš dostatek času si té krásy i užívat.
  K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím Katko, že boj s plevelem nikdy nevyhraji :o).
   Krásné dny měj.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála