středa 8. dubna 2015

BŘEZEN - MĚSÍC KNIHY...

"Čtení je nejlepší učení. Sledovat myšlenky velkého člověka - to je ta nejzajímavější věda". A.S.Puškin

První ročník Měsíce knihy se konal v roce 1955. U zrodu této akce stáli "Ministerstvo kultury se Svazem Československých spisovatelů, nakladatelství, knižní obchod a další společenské organizace. Po prostudování zkušeností ze zemí bývalého východního bloku, zvláště z Polska, bylo rozhodnuto, že každý rok bude jeden měsíc věnován propagaci knihy. Tímto měsícem se stal březen a byl vyhlášen za Měsíc knihy.
Po sametové revoluci v roce 1989 přestal být Měsíc knihy oficiálně řízenou akcí. I nadále jej však oslavují mnohé knihovny. Český svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky v několika posledních letech také organizoval akci nesoucí název Březen měsíc internetu a Březen měsíc čtenářů. V současné době má tedy kniha velkého soupeře v podobě internetu a jiných médií.
Je březen ještě měsícem knihy ? Pro některé čtenáře zůstává dodnes březen synonymem měsíce knihy.
__________________________________________________________________


 
...já vím, že je již duben, ale březen - měsíc knihy sotva skončil :o). Bohužel jsem neměla tolik času, abych přečetla zrovna v tomto měsíci vícero knih než bývá obvyklé. Je to způsobeno hlavně tím, že v posledních letech nevydržím dlouho číst před spaním. Jak cítím kolem sebe peřinu a pod hlavou polštář, mé mozkové buňky nařídí spánek a já poslechnu, většinou mi kniha vyklouzne z rukou.

Zvládla jsem pouze tři knihy a to :

Leila Meachamová - POSELSTVÍ RŮŽÍ
                   SEN O SOMERSETU


V první knize se seznamujeme s Toliverovými, Warwickovými a DuMontovými.

Hlavní postava Mary se snaží zabránit opakování rodinné historie.  
cituji :         
Mary pomalu umírá a celý příběh započne změnou závěti, tak, že na první pohled zpřetrhá rodinnou tradici jen proto, aby nakonec bylo odhaleno daleko zajímavější a temnější pozadí celého příběhu.
Příběh je vyprávění v reálném čase dvěmi hlavními postavami,Mary a Percym, zamilovaným párem. Vzhledem k dobové situaci není možné posvětit jejich milostný vztah, což započne řadu událostí, které postupně komplikují a ničí životy všech ostatních členů rodinných klanů. Mary s nemanželským synem jehož pravý otec raději na čas odejde do Kanady a se zděděnými plantážemi  bojuje s osudem dle svých možností a se zarputilostí sobě vlastní. S odstupem několika let střídá Maryin život jedna tragédie za druhou. Umírá její bratr a musí se pak starat i o syna svého bratra,manželova firma se dostává do finančních potíží a díky dohodě rodin zakládajících městečko Howbutker se zdá pomoc naprosto vyloučená. Nakonec  za pomoci  Percyho naleznou řešení, které však vyústí v další sled nešťastných událostí, které vyeskalují v Maryinu počáteční či vlastně konečnou volbu poslední vůle a její smrt. Tím však začarovaný smolný kruh nekončí. Ve hře je stále praneteř a tajemný dokument schovaný na půdě, který Mary nestihla zničit.

Příběh v druhé knize vlastně předchází dějem knize Poselství růží a vypráví jak rodiny Toliverových, Warwickových a DuMontových do Texasu přišli. Začíná touhou Silase Tolivera po vlastní plantáži, jeho rozhodnutím a putováním po cestě, kterou museli patriarchové rodin projít, než se Texas vůbec zrodil. V té době došlo k prokletí a osudy rodin se začaly naplňovat po několik generací. 

Autorčino vyprávění nám připomíná také dějiny událostí bojů Jihu proti Severu.


Darcie Chanová - SAMOTÁŘKA Z MILL RIVER


Mill River ve Vermontu je jedním z řady zapadlých městeček, ve kterých se zdánlivě nic neděje. Místní lidé žijí poklidným životem. Mezi nimi i vdova Mary McAllisterová, kterou však skoro nikdo nikdy neviděl. Zná ji snad jen místní blázen a zdravotní sestra. Její krásná vila, tyčící se na vršku nad městem, je polozapomenutým místem – o její obyvatelce místní mnoho neví a už po ní po těch dlouhých letech ani nepátrají. Teprve když se do města přistěhuje policista Kyle Hansen s dcerou Rowen, odhaluje se příběh tajemné ženy…A mám rozečtené na duben další volné pokračování Kočovné nevěstky, a to knihu čtvrtou...


2 komentáře:

 1. Alenko,musím se přiznat,že jsem v poslední době propadla audioknihám. Přes den toho musím přečíst tolik, že oči večer prostě už číst nechtějí...
  Děkuji za typy a přeji hezký den, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helenko, víš že již nějaký čas se zabývám možností si pořídit audioknihy ? Docela by mne bavilo si háčkovat a poslouchat jak mi někdo čte. Asi nadhodím před narozeninami přání. Díky. Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála