čtvrtek 29. ledna 2015

Z MÉ KNIHOVNY...

jsem dnes připravila pro inspiraci k četbě
následující knihy  :


Ariana Franklinová
britská spisovatelka


Vykladačka smrti

Detektivní triller ze středověké Cambridge nás zavádí do dvanáctého století,  na jeho počátku jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Anglický král povolal specialisty z jižní Itálie a tak příjíždí vyšetřovatel židovského původu, arabský osobní strážce a mladá lékařka Adélie, hlavní hrdinka příběhu, která je zároveň patoložka s velikým nadáním, odvahou a zaujetím rozluštit tajemný případ. Příběh je plný napětí a zároveň nám připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.


Labyrintem smrti


Další detektivní příběh se středověkou lékařkou Adélií ze Salerna. Po vyšetření případu zavražděných dětí jí král Jindřich II. zabránil odjet zpátky na Sicílii, neboť si chce nechat schopnou vyšetřovatelku ve svých službách. Pro ni to není dobrá zpráva, je žena lékařka, má nemanželské dítě a nemá to ve středověké Anglii lehké. Dostává však příležitost opět dokázat své schopnosti a talent. Je totiž otrávena králova milenka Rosamunda a hlavní podezření padá na královnu, Eleonoru Akvitánskou. Adélie má prokázat královninu nevinu. Musí rozluštit záhadu mrtvé a zmrzlé ženy, která se nachází uvnitř Rosamundiny věže.


Relikvie mrtvých


Lékařka Adélie hledá důkazy o smrti krále Artuše. Mnichové v anglickém Glastonbury najdou po rozsáhlém požáru v klášteře dvě lidské kostry. Existuje domněnka, že právě Glastonbury je oním bájným Avalonem a mohlo by se tedy jednat o ostatky krále Artuše a Guinevery. Král Jindřich II. požaduje důkazy a povolá opět Adélii, aby prozkoumala podezřelé kostry. Jenomže někdo si nepřeje, aby byly pozůstatky identifikovány a je připraven kvůli tomu i zabíjet. Adélie má před sebou opět těžký úkol.


Vrahova modlitba


Král Jindřich II. posílá svou desetiletou dceru Johanu do Palerma, aby ji tam provdal za krále Viléma II. Sicilského. Válka a mor v Evropě jsou pro tuto cestu velmi nebezpečné. Král důvěřuje ze všech nejvíc "vykladačce smrti" Adélii a má proto princeznu doprovázet a starat se o její zdraví a bezpečí. Adélie musí zanechat svou šestiletou dceru na královském dvoře jako rukojmí, aby se vrátila zpět. Na cestě ji doprovází arabský ochránce Mansur, její milenec Rowley a irský námořní kapitán O´Donnell. Avšak ke královskému průvodu se připojí jeden člověk - vrah, který se chce pomstít a v princeznině okolí začnou umírat lidé. Vrah je příliš blízko.

A to byl poslední z příběhů "vykladačky smrti".

Kdo má rád historické romány s napětím, přečte knihy jedním dechem...
     

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála