sobota 7. září 2019

PRO NĚJ...

tak je nazván Vlněnými sestrami podzimní KAL - společné pletení, svetr pánský, a velmi mne navnadily. Stále si pletu pro sebe, pro své muže v rodině pouze čepice či šálu, neboť mám pocit, že bych ty obr svetry snad ani nedokončila. A taky, že o ně příliš ani zájem nemají. Uvědomila jsem si však, že poslední upletený svetr/rolák jsem před lety svému muži vyhodila, ač si ho usilovně bránil, že na lyže je nejlepší, s tím, že je mu viditelně malý, je obnošený, prostě hnusný. 
Nenápadně se ho dotazuji, zda by nechtěl nový svetr, vlněný, teplý na zimu. Najednou se koná překvapení, usilovně kývá, že ano, že takový by bral. Klikám na Ravelry a hledám. Několik tipů mu ukazuji a on mi prstem ukazuje na monitor - tenhle se mi líbí, tenhle taky a tenhle, teda ten je moc pěkný. Kulím nevěřícně oči. Pane jo, já mu asi opravdu po mnoha letech budu plést svetr.
Shodneme se na svetru Cobblestone/Dlažební kámen, desingér Jared Flood a já vybírám vlnu, barevné zadání znělo - šedá.

V pátek vyzvedávám balíček od Vlněných sester a v něm deset přaden 100% Organic Wool s názvem LOCH LOMOND.
Nedočkavě večer smotávám první přadeno a s tužkou v ruce, s překladačem strýčka Google a tabulkou anglických značek s českým překladem od Vlněnek začínám plést.
Dnešní deštivá sobota je jak stvořená usadit se u pěkného filmu.

S jehlicemi v ruce, samozřejmě...


20 komentářů:

 1. Bude se Ti dnes pěkné plést. Jak píšeš den k tomu přímo vyzývá. Na procházení to není, na práci na zahradě taky ne, takže jehlicemi se Ti bude kmitat dobře. A myslím,že svetr pánský- co do velikosti- pohodlně zvládneš.Jak tak vidím na fotce, vlně je silnější, vypadá dobře, na jehlicích bude krásně klouzat a řady budou přibývat.
  Tak ať se dílo podaří ! I když já vím, že Tobě psát takovou větu vůbec, ale vůbec nemusím.
  Příjemný víkend, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po obědě rychle vyžehlím, abych neměla černé svědomí :o), a pak šup na gauč. Sice jsem se chtěla jít podívat na místní pouť, ale opět jako každý rok, prší. Asi by měli změnit termín a pouť přesunout do léta, opakuje se to neustále dokola.
   Vlna je silnější, pletu na č.5, tak to pěkně přibývá. Sama jsem zvědavá, jak to dopadne.
   Hani měj krásnou sobotu.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, kdysi jsem pletla svetry pořád a zapracovávala do nich kůži, korálky či krajku. I můj muž nosil moje svetry. Dnes už mě to neláká. Těším se, až uvidím tvoje dílo hotové. A šedá barva je moc pěkná. Měj pěknou sobotu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to musí být prostě chuť, to je jasné Marti. Nyní tě baví jiné věci, fotografuješ, píšeš články, máš pestrou zábavu.
   Muž zvolil šedou, já bych šla i do jiných odstínů, které by se mi na něm líbily, ale bude to jeho svetr, tak i jeho volba :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. Tak na tohle bych neměla......ale bude krásný. Těším se na výsledek. Výběr vlny je úžasný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evo, zase krásně šiješ a Lolinka si užívá plno doplňků pro své panenky. To bych zase nedokázala asi já :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 4. Álo, mně se volba tvéhomuže líbí - mám šedou ráda. Tak ať ti to pěkně přibývá.
  My jsme na chalupě a počasí tu taky nestojí za nic. Dopoledne jsme stihli jít na chvíli do lesa (skoro nerostou - našli jsme jen něco lišek a pár suchohřibů). Teď už tam mrholí, ale mám natrhané aronie, tak se zabavím v kuchyni ;-)
  Hezký zbytek víkendu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zjistila jsem, že šedý vlastně ani nemá, tak se mu opravdu bude hodit. U nás déšť odpoledne přestal, jenom sem tam pár kapek, ale pekelně se ochladilo.
   Stáňo tak si užívej aronii :o).
   Ála

   Smazat
 5. Álo, vlna vypadá dobře, jsem zvědavá na hotový svetr. Věřím, že dnes upleteš pořádný kus, to počasí k tomu přímo vybízí. :o)
  Měj fajn sobotu. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I já jsem Dášo zvědavá :o). Řady pěkně přibývají, to je pravda. Nyní zrovna probleskuje trocha sluníčka, tak třeba zítra to bude příhodné trávit ještě neděli na zahradě.
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko, ten svetr bude nádherný! Ta příze má skvělou barvu, kvalita je vidět i z fotek a tvé šikovné ruce... Manžel se může jen a jen těšit.
  Měj pohodovou neděli, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že návod v angličtině správně pochopím a svetr se mi podaří. Sama jsem vždy napjatá...
   Helenko, měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 7. Alenko, když mi bylo kolem 25, tak jsem opletla celou rodinu. Tehdy jsem si bez jehlic nedokázala představit večer. No a pak jsem jehlice nějak odložila a už se k nim nevrátila. Vzala jsem do ruky jen háček! Když vidím, jaká krásná díla tvoříš, tak pokaždé mám chuť najít jehlice a vrhnout se do díla. Ale asi to nechám až na důchod...Měj se moc krásně a ať se dílo daří!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měla jsem to Inko také tak. Dlouhá léta pauza, maximálně háček na nějaké drobnosti. Nový způsob pletení bez sešívání mne naprosto nadchnul a moc mne to baví. A také již mám prostě ten ČAS :o))).
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 8. Alenko, to je krásná vlna a já ráda pletu zimní svetry, čepice,rukavice atd.ze 100% vlny a silné.Díky tobě jsem zavzpomínala, co jsem toho od 13let upletla.Taky muži krásné zimní svetry a když šly do módy mikyny, tak už žádný nechtěl.Nějaké jsem rozdala nebo rozpárala na něco jiného.Ve skříni má dva krásné a nenosí.Ten tvůj pro muže bude moc hezký.Přeji krásný večer Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před lety ručně pletené svetry opravdu nebyly moderní, ale nyní žasnu jak se vše vrací, v jiných vzorech, v jiných přízích, v jiném způsobu pletení. A to mne baví. Můj muž má rád teplíčko, tak ho snad ocení a nosit bude :o).
   Martinko měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 9. Milá Alenko,
  úplně jsi mi připomněla ,jak dříve, chlapi nosili teplé svetry nějak víc!
  I mého otce si v jednom teplém svetru pamatuji, i když mi bylo teprve 6 let.
  Já osobně mám slabost u chlapů na košile a pěkné svetry, tak do nich Tomáše strojím ;-)
  Ale ty silnější mi do kanceláře odmítá nosit a na ven nosí už jen mikiny nebo bundy.
  Na ty podzimní výlety v přírodě, bude tento svetr pro tvého muže jak dělaný :-)
  Měj krásné zářijové dny , i když momentálně prší :-o

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono se vše nějak Ilonko vrací, úplně zírám. A můj muž má rád svetry, je teplomilný víc jak já :o).
   Krásné dny přeji.
   Ála

   Smazat
 10. Alenko, já už nepletu, ale napletla a naháčkovala jsem toho spoustu, dětské, na sebe i na muže.Jednou jsem finišovala pro dceru a jejího milého ( velký chlap! ) když jeli k moři a dělala jsem jim bíločerné tenké svetry.Tohle bude jistrě pěkný a teplý svetr a přijde vhod, za chvíli bude potřeba. Ať se dílo podaří, bez párání.Já bych u telky plést neuměla!Musím koukat na práci.
  A Loch Lomond - jezero, u kterého jsem byla, dík z připomenutí.
  Moc tě zdraví Jiřina z N.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko, svetr bude teploučký, to už je znát nyní kdy mám hodně upleteno a hřeje mne v klíně :o)). Já pletu a telku mám jako kulisu, jenom když je něco napínavého, odložím a sleduji.
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála