středa 5. června 2019

Trochu víc...

než bych čekala mi narůstá libeček. Jeho vůni a chuť mám při vaření ráda, suším si na zimu, používám celé léto čerstvý.
Tohle však spotřebovat nedokážu!Libeček letos narostl do obřích výšek, je vyšší než skleník, již začal nasazovat květy a některé stonky jsou tlusté jak trubky. Nezbylo mi nic jiného než ho seříznout na polovinu. Jako kdyby věděl, že je můj oblíbenec a chtěl mi ukázat co dovede.

Avšak pažitka mi na zahradě růst příliš nechce, a to ji mám také ráda. Letos jsem ji opět vysela na záhonek, s bídou něco malého leze. Další várku jsem dala do dvou květináčků a snad se nějaké dočkám.

Obyčejné zelené koření jako pažitka, petrželka, libeček a dokáží tak báječně dochutit naše kuchyňské snažení, že?

Loni jsem si koupila keramickou kouli a chodila s ní po zahradě, hledala místo kam ji umístím. Nakonec jsem vymyslela její usazení na dřevěnou násadu, aby byla víc vidět. Jenže letos násada dostala šedý nádech a to se mi moc nelíbilo. Vzala jsem bavlněnou prádelní šňůru a tyč shora mázla lepidlem Herkules a celou ji omotala, dole opět zafixovala lepidlem.
Teď jsem spokojená.V pondělí jsem plela zeleninové záhony a ve skleníku. Nastoupila jsem brzy ráno, po chvilce zůstala jenom v plavkách. Ano, dělala jsem si přestávky a seděla ve stínu, nepopírám. Ano, muž mi několikrát říkal - nech už toho. Neposlechla jsem, chtěla jsem to dodělat.
A tak již druhý den hekám se spálenými zády. Dobře mi tak!

Delší čas jsem si přála mít na zahradě žluté kosatce, nemohla jsem je nikde sehnat, ani kamarádky na zahradách neměly, nakonec loni se na mne štěstí usmálo a v našem oblíbeném zahradnictví jsem na ně narazila.
Letos vykvetl první drobek. Chodím se na něj každý den ráno dívat, než mi odkvete.


Obdivuji také žluté denivky a dnes mi má kadeřnice, s kterou často probírám kytky na zahradě, poslala fotku, zda jsou to ony co sháním. Zdá se, že získám na podzim odkopek. Už se moc těším.
No není krásná?


Neděle patřila našemu prvnímu otužilci v rodině, skočil do něj i když měla voda pouhých 20°C. Mne by tam nikdo nedostal, já si počkala do úterý na svých 24°C.


V úterý odpoledne se přes nás přehnala bouřka, která nám doplnila nádrže dešťovou vodou, řádně zalila zahradu, vypustila pár hromobitných ran a zase běžela dál.

Přeji všem krásné dny...


17 komentářů:

 1. My jsem libeček zasadili teprve před týdnem, tak doufám, že budeme mít taky takovou úrodu :-). Krásný den, R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Když se mu začne dařit, tak se dočkáte něčeho podobného jako my. Velekus!
   Hezké dny.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, já libeček nesuším. Nasekaný dávám do mrazáku a pak použiju. Dělám to tak i s jinými bylinkami. Ta koule je nádherná. Já to mám stejně. Dlouho hledám místo, než najdu tu správnou značku. Měj pěkné dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já někdy suším, někdy cpu do mrazáku :o).
   Někdy najdu místo a pak stejně přehodím na jiné, dokud nejsem spokojená. Jsem hrozná.
   Marti měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. Já jsem měla obří libeček v loňském roce. Letos už taky pěkně narostl. Doufám ale, že do takových obrovských výšek ale neporoste. Pažitku mám letos taky dost mizernou. Vždy jsem měla velký krásný trs. Kostce miluji a já zas mám právě jen ty žluté. Měla jsem i pár modrých,ale žluté je prostě přebily.
  Nějakou mírnou bouřku se zálivkou bych brala taky. Ale nám se to tu vše vyhýbá.
  Pěkný den.
  Danča

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musela jsem ho zkrátit. Pažitka leze tak špatně, že už vážně nevím jak dosáhnout, abych ji na zahradě měla dostatek.
   Včera u nás bouřilo, ale déšť z toho nakonec nebyl.
   Krásné dny měj Dančo.
   Ála

   Smazat
 4. Alenko, mám před domem denivky klasické, oranžové, a jen pozůstatky, neb jsem ty hlavní trsy vykopala a dala kamarádce, ze zbytků obrostly ty dnešní moje. Kosatce mám světle žluté a modré, jeden trs takový do hněda, ale dlouho kvést nedokážou, vždy je někdo ukradne.
  Libeček máme rádi do brambor při vaření, ale jen když nás někdo podaruje.Šnytlík na chleba s máslem, ale momentálně nikde v obchodě nemají.
  Zdravím k bazénu. Jiřina z N.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty oranžové mám po zahradě na několika místech, mám je ráda. Pak mám menší denivky, velké květy a různobarevné. Ze žlutých kosatců mám radost, ta barva je úžasná.
   A pažitka mne vážně zlobí, že nechce růst. V poslední době mám pocit, že kupovaná semena vůbec nechtějí klíčit. Trápení letos bylo s cuketou, hadovkami, vysazovali jsme opakovaně, semena nestojí za nic.
   Krásné dny Jiřinko.
   Ála

   Smazat
  2. Alenko, už jsem byla na výstavě ( před lety ) denivek a jednou jsme byli na dovolené jižně od Třeboně v jedné vesnici a tam měli kolem plotu tolik různých denivek, že jsem tam lítala s foťákem asi hodinu!
   Užívej si zahradu. Zdravím Jiřina z N.

   Smazat
 5. Alenko, já libeček mám ve skleníku už taky pořádný.Nesuším, ale jako Martínka zamražuju na zimu a nakládám do solí. Ale i v zimě si můžu chodit nařezat do skleníku.Má opravdu krásnou vůni a provoní celý baráček.Bylinky pěstují taky v květináčích .Mám ráda rozmarýn, pažitku, petržel no mám jich hodně.Měj krásný večer Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marti, já ho dát do skleníku, tak nám snad vyrval střechu :o)).
   Já mám bylinky moc ráda.
   Měj se moc hezky.
   Ála

   Smazat
 6. Libeček na zahradě na chalupě nenám, ono já ho vlastně ani nejsem zvyklá používat... A pažitka nám taky moc neroste - takové tenké nitě... ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Můj muž nemá moc rád petrželku v polévce, ale libeček snese všude, ten mu voní i chutná.
   Pažitku tahám očima každý den, ať už konečně leze víc a víc. Na záhonku se jí nechce vůbec, něco vylezlo v květináčích.
   Stáni měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 7. Libeček mi taky pěkně narostl. Suším ho a i zamrazuji. Někdo ho nemusí, ale já už když si ho nesu ze zahrady,tak doslova fetuji. Čichám k němu. Mamka mu říkala vopich a prý se jím mazali proti komárům :-). Kostatce mám taky žlute, denivky oranžové.
  A zatím teď v posledních dnech u nás nezapršelo. Voda v bazénu u syna je už taky obstojně teplá. Pro mne musí mít 26 stupňů - ja jsem prostě zmrzlík v tomto směru.
  Měj se hezky, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, já také nasávám, pořád si ho strkám k nosu :o).
   Já už vlezu do 23-24°C, ale můj muž jako ty, čím víc teplá, tím prý lépe.
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Smazat
 8. Alenko, páni, to je tedy obr! Můžeš jít na trh :o) Já ho mám naopak letos nějaký malý, ale pažitky bují...
  Vidím dobře, že s tím vašim otužilcem plavou i kachničky? Hezké....
  Závidím ty vypleté záhony a foukám na spálená záda! Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Loni byl také tak vysoký, nějak se mu na tom místě opravdu daří.
   Helenko, kachničky jsou umělé, naházel je tam Jonášek. Ale ty živé k nám na bazén létají často :o))).
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála