pátek 5. dubna 2019

Těžké rozhodování...

nás během zimy čekalo ohledně našeho starého kdoulovce. I přes veškeré stříhání a snahy ho udržet ve stavu, aby nepřekážel v průchodu kolem něj, stával se mohutným a mohutnějším víc, než bylo vhodné. Čím víc jsme stříhali, tím víc vyhazoval odnoží, které se rozlézaly po okolním trávníku. Padlo rozhodnutí, že ho odstraníme. Nebylo to lehké, ale opravdu již nezbytné. Muselo k nepříjemného zásahu dojít okamžitě po zimě, než začne obrůstat a kvést.


Muž napjal svaly, vydoloval ze sebe po zimě nečekanou sílu a pral se s množstvím silných kořenů pár dní. Byl to těžký boj, neboť nám oběma bylo líto, že vzhledem k jeho mohutnosti ho nelze nikam přesadit a museli jsme se rozhodnout k brutálnímu zásahu. 


Místo jsme osázeli novými keři - hlavoš, bobkovišeň a jochovec. 
Došlo k našemu letošímu prvnímu "nájezdu" do zahradnictví a vybrali si nové keře na zahradu. Po letech se konečně vyřešila otázka odkupu pozemku od Pozemkového fondu, který jsme léta měli v pronájmu a nebylo možné ho koupit kvůli církevním restitucím. Martyrium, kterým jsme si prošli s úředníky tohoto úřadu, by bylo na sepsání příspěvku na pokračování. ale již je to za námi a já se k tomu nechci vracet.
Nyní se těšíme na sázení nových keřů.


A ještě jednu novinku máme na zahradě. Rozhodli jsme se loni rozšířit náš pozemek o část, kterou jsme neobývali, neměli ji oplocenou, osázenou a pouze plochu manžel občas posekal. Na tomto místě vznikl nyní náš nový pidisad. Chrání ho nový plot a zasadili jsme jabloně, třešně, hrušku, švestku, ořešák, lísku a přesadili všechny ostružiny, rybízy a angrešty. Na jednom místě ovocný ráj.
K plotu jsme vysadily ještě pár keřů, aby měly včelky hojnou zásobu nektaru ze všech stran.


Každý den se chodím dívat jak se zvětšují maličké pupeny, tahám je očima a moc si přeji, aby se všem stromkům u nás dařilo, aby nás za naši snahu zlepšit prostředí, odměnily svým růstem a dobrou kondicí. Vybírali jsme odrůdy, které pěstují v nedaleké Libverdě, kde je zemědělská škola a mají i své zahradnictví, a které jsou odolné a zvyklé na místní podmínky.

Své místo také obsadily nové pnoucí růže. Pamatujete jak jsem psala o reklamaci pnoucích anglických růžích, které byly obě plané? Zůstalo po nich jenom prázdné místo a musela jsem čekat na jaro než dorazí růže nové. Již jsem neriskovala stejného dodavatele a obrátila se s objednávkou na zahradnictví, odkud máme již pnoucí růže Kordes a skvěle se jim u nás daří. Vybrala jsem tentokrát odrůdu růžovou - Rose de Tolbiac a na anglické růže Austin jsem si nechala zajít chuť.


A takhle my si tu žijeme...


26 komentářů:

 1. Alenko,
  téda to jsou velké změny u Vás na zahradě !
  A tolik nové půdy a keřů :-)
  Jste s mužem stejně naladění.
  Tak přeji ať vše roste a kvete bez úhony !
  A krásný víkend !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, každý rok si říkáme - Tak, a teď už to máme hotové. A pak přijde jaro a zase vymyslíme něco nového :o). Oba nás to naštěstí opravdu baví a zahrada nám přináší radost.
   I tobě krásný víkend.
   Ála

   Vymazat
 2. Někdy je potřeba udělat rozhodnutí o přestavbě zahrady . Kdo má zahrádku , ví, že boj/tedy radostný boj/ se zelení je na programu skoro každý den!!! Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivo, to máš velikou pravdu. Občas síly docházejí, člověk heká a bolí ho záda, ale pak vše rozkvete, rozbují se, ptáci cvrlikají, čmeldové s včeličkami bzučí, a to je ta odměna.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, to je spousta práce, na delší dobu. Ale ponese plody. A krásu.
  Ten keř od vás vykopaný bych tu potřebovala! Před dům, bolí mě u srdce, když vidím, jak je to zdevastované. Rozsadila bych ho na nejméně 4 místa.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc se těším na první květy v pidisadu, vím, že na plody si počkáme, ale hlavně, aby se stromkům dařilo.
   Bohužel, ten keř již nešlo přesadit, kořeny byly hluboko, ale několik kousků by se možná dalo zkusit přesadit. My na zahradě máme ještě dva další a ani nebylo kam. Takže kdyby to šlo, ráda bych darovala Jiřko tam k vám.
   Krásné dny přeji
   Ála

   Vymazat
 4. Včera jsme také zasadili první stromek. Je to meruňka a jsem zvědavá jestli se ujme a neztratí se nám. Zahrádku máme před domem neoplocenou. Zasadili jsme také rybíz a angrešt. Už se na první ochutnání těším a potahuji lístečky očima 😊.
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeji, aby se meruňce dařilo, přeci jenom potřebuje specifické klima, které u nás na severu není a těmto stromům se zde nedaří. I když kamarádka mám broskvoň, mladou a loni měla již plno broskví, až jsem tomu nechtěla ani uvěřit.
   Také tahám očima lístky :o).
   Krásné dny Jarko.
   Ála

   Vymazat
 5. Teda Alenko, udělali jste s manželem spoustu práce a určitě z ní máte radost. Moc vám přeji, ať vám vše hezky roste. Je pěkné, že jste s manželem stejně naladěni.
  My už taky přesadili dva menší rybíze a ještě se chystám nějaké koupit. Eliška má rybíz moc ráda. Taky bych chtěla rakytník,ale nevím jestli musím mít dva, tak uvidím.
  Alenko, měj se krásně a přeji pěkný víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě nás trochu práce čeká na novém prostoru, očistit od travních drnů, zrýt a osázet keře a jehličnany. A pak? Pak už bude i nějaké to lenošení.
   Jani, rakytníky se sázejí dva-samec a samička. Podívej se po sousedních zahradách, zda tam nemají samce (nebo se zeptej, zda ho mají), pak by ti stačila jenom samička. A má se sázet tak, aby samec byl umístěn na straně odkud fouká vítr. Tak snad jsem ti pomohla. My už jsme si vypěstovali tři odnože a ještě je někam asi umístíme. Ptáci nám v zimě budou vděční, co nespotřebujeme pro sebe, sezobou za zimu.
   Přeji ti také hezký víkend.
   Ála

   Vymazat
 6. Tedy Álo vyjste zahradníci a hlavně pracanti. Já nějak zahradničení nepřišla na chuť. O zahradu na chalupě se sice snažím nějak starat (i když vede maminka), ale spíš z povinnosti než s nadšením. I když ve chvíli, kdy něco vykvete, tak z toho mám radost a ráda se na to koukám. Jenže v zahradě platí, že bez práce nejsou koláče a mě to pletí, sázení & spol.táák nebaví ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jako malá holka jsem měla sen o malém domku a zahradě, to se mi splnilo a stále mne to baví. Ale musíme zahradničení prokládat výlety a zábavou, aby to nebylo jenom o práci na ní. To zase ne. A můj muž trávil vždy celé prázdniny u babičky na vesnici a má kladný vztah k půdě.
   Měj se Stáňo hezky.
   Ála

   Vymazat
 7. K nám se letos kdoulovec nastěhoval 🙂
  Pěkný víkend, Pavel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to krásný keř když kvete, ale hodí se spíše buď jako solitér nebo k plotu, je dost roztahovačný, když se mu daří. A u nás se mu dařilo velmi a zasahoval do jiného prostoru. Stříhání ho spíše podněcovalo k většímu vyhánění odnoží :o). Poděkovali jsme mu za krásu, kterou nám roky dával...
   Pavle, měj pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko, někdy je potřeba udělat radikální řešení. Ale to jste si teda mákli. Mě sice na zahradničení moc neužije, ale o to víc vás obdivuju. A je to a bude krása. Měj pěknou sobotu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak Marti, někdy to jinak prostě nejde.
   Nás to oba dva baví, tak nám jde práce docela dobře od ruky. Mám kamarádku, které zahrada neříká vůbec nic, nemá k tomu vůbec žádný vztah, nic nepěstuje, kytky zapomíná zalévat, cestu do skleníku asi i zapomněla :o))). A nic ji neschází, každý to máme jinak. Pro jinou kamarádku je vlastní zahrada naprostá vášeň, je úžasná zahradnice a jak já říkám - plivne do hlíny a vyroste kytka!
   Měj pěkný víkend.
   Ála

   Vymazat
 9. Alenko, moc Ti děkuji ohledně rady k rakytníku. Budu si muset pořídit oba dva, v našem okolí je nikdo nepěstuje.
  ještě jednou moc děkuji a měj se krásně. Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není vůbec zač. My jsme také museli koupit oba, nikdo v ulici je nepěstuje.
   Hezké dny Jani.
   Ála

   Vymazat
 10. Álo, pěkně jste si mákli, ale někdy je změna zapotřebí. My jsme loni na podzim podřízli švestku, která nikdy neplodila a letos na jaře jsme místo ní zasadili meruňku, tak snad se ujme.
  Váš ovocný ráj bude časem dokonalé místo k odpočinku i k mlsání. (A také k spoustě práce kolem něj. :O))
  Přeji, ať se vše uchytí, krásně roste a dělá vám radost. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem moc zvědavá jak se ovocným stromkům bude u nás dařit. Víme, že broskvoň či meruňka by u nás neměli příznivé podmínky, tak to ani nezkoušíme.
   Už mám vymyšlené místo, kam postavíme lavičku, abych se mohla kochat :o).
   Dášo měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 11. Ani chvíli jsem nepochybovala o tom, že hned, jak dokončíte tapetování, vrhnete se na zahradu! Ale tohle jsou hodně velké zásahy a změny!
  Moc vám přeji, aby všechno rostlo tak jak má k vaší radosti.
  Alenko, měj hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, přesně tak jsme to měli naplánované. Práce na zahradě nám jde docela pěkně od ruky, ještě nás čeká vytvoření nového místa pro keře a jehličnany. Pak už budeme jenom udržovat :o) a těšit se.
   Měj hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 12. Jo,jo- zahrada je starost i radost. Taky u nás muselo už několik keřů jít pryč. Do určité doby místo zkrášlovaly, ale pak už to byl boj. Baví mne práce na zahrádce, nevadí mi mít ruce v hlíně, ale už si vše přetvářím tak, aby mne ta práce bavila a ne ničila. I když ono je toho i tak stále dost :-) Jenže když mi to pak pěkně kvete, tak mám radost.
  Hezkou smrtnou neděli, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také nechci být otrokem zahrady, ale někdy se toho nahrne víc a když je hotovo, dochází i na příjemný odpočinek v zahradě.
   Hani měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 13. Alenko, práce až nad hlavu, jste pořádní dříči. Ovšem hezká zahrada je velkou odměnou. Náš kdoulovec je naštěstí u plotu a tam si i přeju aby se roztahoval. Ať se daří stromečkům a zahradničení jde pěkně od ruky.
  Měj se hezky. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U plotu by mi také nevadilo je rozpínání, ale bohužel byl před mnoha lety vysazen takhle nešikovně. Nedalo se nic dělat.
   Stromečky chodím obhlížet každý den :o).
   Jani měj krásné dny.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála