pátek 8. února 2019

Lednové kulturní střípky...

Já, hlava děravá, jsem úplně zapomněla na příspěvek o našich výjezdech za kulturou.
V našem městečku nemáme divadlo, místní zavřené kino zeje léta letoucí prázdnotou a jen vyjímečně do kulturního domu zavítají umělci s hudebním recitálem či divadelním zájezdním kouskem. Pokud to jenom jde, účastníme se, a to hlavně z toho důvodu, že chceme podporovat kulturu ve městě a jak jinak to lze, než že si zakoupíme vstupenky a jdeme. Naštěstí můžeme jezdit do nedalekého Nového Boru či Děčína.
A jak jinak si zpestřit zimní čas než kulturou? Máme rádi divadlo, miluji tu přítomnost okamžiku, to neviditelné souznění diváka s hercem, tu zvláštní atmosféru. Většinou si vybereme na každý měsíc jedno představení, jenže v poslední době je nabídka, abych to řekla slušně - nezajímavá.
Kupodivu jsme opomíjeli návštěvy kina a ani nevím proč, neboť do kina jsme chodili moc rádi již v mládí oba dva a během let jsme ho k naší škodě nějak vytěsnili z našich zájmů. Díky tomu, že jsem vymýšlela pro vnuky program a napadlo mne během jedné deštivé soboty poslat je s dědou do kina, došlo mi, že máme další kulturu na dosah, kterou si nedopřáváme. A to jsem se rozhodla náležitě změnit. Pečlivě studuji program na měsíc dopředu a vybírám.
Během letošního prvního měsíce v roce novém se nám kupodivu nahromadilo vícero zajímavých tipů, kterým jsme neodolali. Děkuji internetu, že je možné tak lehce vybrat na představení či promítání vstupenku, zaplatit kartou, vytisknout. Nesmím však zapomenout zapsat do kalendáře na onen den, že máme akci! Jak lehce by se člověku vytratilo z hlavy, když je toho v plánu více.

Bohemian Rhapsody
zdroj: ČSFD
cituji:

Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní, jako jsou „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ nebo právě „Bohemian Rhapsody“. Jejich příběh začíná bleskovým startem, pokračuje neřízenou životní spirálou a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět.(CinemArt)


Tak to byl nářez. Těšila jsem se na hudbu a byla zvědavá, jak se scénář popere s tak výraznou osobou Freddieho Mercuryho, jeho neklidným životem, jeho nábojem. Bála jsem se jediného, že se příliš zaměří na jeho homosexualitu, tak jak to vždy činila média. Naštěstí to nebyla hlavní dějová linka. Přiznám se, že byly okamžiky, kdy jsem mačkala u očí kapesník. Radost, smích, pobroukávání, smutek i lítost. To vše jsem prostřídala během představení.

André Rieu - záznam koncertu z australského Sydney

zdroj: ČSFD

cituji:
André Rieu, nizozemský violista, aranžér a hudební producent. Narodil se do hudební rodiny. Jeho otec, André Rieu senior, byl dlouholetý šéfdirigent Limburgského symfonického orchestru ze sídlem v Maastrichtu. Jako houslista v něm působil do roku 1989 i André junior. V pěti letech se začal učit na smyčcové nástroje, později studoval konzervatoř v Lüttichu a Maastrichtu. Soukromé hodiny bral u maďarského houslisty André Gertlera a Hermana Krebberse. Rieu patří v současnosti (únor 2017) mezi nejpopulárnější propagátory vážné hudby. 
Riův obrat započal roku 1978, kdy založil „Het Maastrichts Salon Orkest" a vydal se na první turné německo-belgickým pohraničím. V polovině devadesátých let se tento orchestr rozrostl na asi 60 členů a z marketingových důvodů se přejmenoval na „Johann-Strauß-Orchester". Rieu byl a je dodnes „hrající kapitán". Zpočátku hrál na violu postavenou Stradivarim, později dal přednost nástrojům stavěným Jean-Baptistem Vuillaumem (1798-1875). Ani koncerty si zpočátku neuváděl sám. Startovní šňůru mu v Německu odmoderoval Karl Moik, s kterým se Rieu velmi dobře znal. Dnes si dělá sám produkci, pokrývá si záznam vlastních vystoupení na DVD a úzce spolupracuje s televizí. Roku 2009 zahájil turné „World Stadium Tour", po největších světových halách. Velmi úspěšný byl jeho rakouský koncert, kde jako kulis použil Schönbrunnu. Vystoupení doplněné vídeňskou Státní a Národní operou se díky televizi vrátilo do Německa a Rieu znovu odmítal čtyři měsíce další nabídky. Rieův orchestr působí svěžím dojmem. Zde patří poděkování dámám a jejím kostýmům, kdy se nešetří barvou ani nápady. Pánové se drží tradiční černé, ale s tím už se moc nenadělá. 
Rieu si v Maastrichtu vybudoval profesionální nahrávací studio. Počet kmenových (trvalých) zaměstnanců je zhruba 120, zbytek tj. dopravu, techniky, aj. řeší dodavatelsky. Při výjezdech do exotických destinací si orchestr bere i vlastní potraviny, kuchaře a lékaře.  S půl miliónem prodaných lístků a obratem 57,4 miliónů dolarů se toto hudební těleso roku 2009 zařadilo na čtvrté místo nejvýdělečnějších hudebních turné. Repertoár se skládá z klasických kusů, většinou v nejpopulárnějším aranžmá. 
zdroj: ČSFD

Koncerty jsme objevili s mužem díky jedné kamarádce, která mi před lety poslala na e-mail odkaz na záznam jednoho vystoupení. A od té doby jsme byli chyceni, hlavně tedy můj muž, který si i při práci na počítači často záznamy z různých vystoupení pouští. Před pár lety jsme dostali od jednoho ze synů dárek k našemu výročí - vstupenky do O2 arény, a tak jsme měli možnost zažít atmosféru přímého návštěvníka. Zážitek na celý život.
A nyní se nám nabídl záznam koncertu promítaný v kině. Neuměla jsem si představit jaké to vlastně bude. A ono to fungovalo! Bylo to prostě báječné, úžasné, úplně jsem zapomněla, že vlastně sedím v kině. Po skončení jsme všichni tleskali, jako kdybychom byli přímými návštěvníky koncertu.

Carmen Y Carmen

zdroj: Divadlo Kalich

cituji :

Dvě velké hvězdy svých oborů, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Barbora Hrzánová, se scházejí v unikátním představení Carmen Y Carmen, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Přímo pro Peckovou a Hrzánovou ho napsal divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň.
Inscenace bude uváděna s ohledem na vytížení obou protagonistek jen vzácně, vždy půjde o výjimečný večer.
Procházka notoricky známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk. Aby také ne, když titulní Carmen není v příběhu jen jedna, ale hned dvě! Divákovi se v ceně jedné vstupenky představí nefalšovaná diva operní Dagmar Pecková a činoherní Bára Hrzánová. Není proto divu, že se setkání dvou div jménem Carmen v lokále jednoho nešťastného hostinského ocitne až na samé hranici umění a kriminální zápletky.
zdroj: Divadlo Kalich

Vstupenky byly vánočním dárkem a byla jsem šťastná, že jsem je vůbec sehnala, vyprodáno bylo okamžitě. Tolik jsem se těšila. A pár dní před představením jsem skončila v nemocnici. Můj muž usilovně obvolával naše kamarády, o kterých víme, že do divadla chodí rádi, ale marně. Buď měli své vstupenky, nebo se jim datum představení nehodil. Nakonec se "uvolil" náš nejmladší syn a vzal na představení svou kamarádku. Byla jsem ráda, že vstupenky nepropadly, ale líto, líto mi to bylo velmi.


Ledenová kultura nám přinesla potěšení...22 komentářů:

 1. Na Bohemian Rhapsody jsem slyšela jen samé pochvalné reference, ale pořád ještě jsem se na ni nedostala. My teď vůbec kulturu dost zanedbáváme :-(.
  Hezký den

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V kině jsem zaslechla paní, která na film šla již podruhé. My se právě v zimě na kulturu zaměřujeme více, pak v létě jsme raději na zahradě a užíváme si krásných večerů v přírodě.
   Stáňo měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 2. Před týdnem jsem byla na Bohemian Rhapsody a bylo to opravdu luxusní, z filmu žiju stále a v uších i z youtube mi stále zní jejích úžasné písně. Freddie Mercury byl a bude jenom jeden, škoda že moc brzy odešel ...
  Hezký víkend, Jitka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mi film dozníval několik dní. Bohužel jeho způsob života ho připravil o mnoho let, kdy mohl ještě nazpívat mnohé krásné písně.
   Jitko, krásné dny přeji.
   Ála

   Smazat
 3. Bohemian Rhapsody jsem viděla hned jak ho u nás v kině začali promítat. A nechalo to ve mě tak silný zážitek, že jsem to zpracovávala ještě tak další týden. :-).. Chystám se na něj do kina ještě jednou dokud ho promítají. :-).. A ty písničky. Naprosto úžasný <3

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za návštěvu Evelyn.
   Já to měla také tak. Všechna hudba je opravdu krásná.
   Ála

   Smazat
 4. Ahoj Ali. Právě jsem přijela z kina - Bohemian Rhapsody. Naprosto úžasné. A s Tvým šátkem na krku to prostě nemělo chybu. Krásný pozdrav ze zasněžených Jeseníků. Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jarko, tak to mne velmi těší. Zpracování filmu se jim opravdu povedlo, vše umocněné nádhernou hudbou, byly to silné emoce.
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 5. Alenko, krásný kulturní leden jste měli. A film je ve mně ještě teď i po měsíci. Měj pěkný víkend.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybych nevypadla zdravotně, tak jsme měli navrch ještě dámy Peckovou a Hrzánovou, což prý je také nádherné představení, jak mi říkala kamarádka, která na něm byla.
   Film stále v kinech běží a lidi chodí opakovaně, to o něčem vypovídá, že?
   Marti měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko milá leden a únor jsou měsíce ke kterým se kultura hodí.
  Bohemian Rhapsody na nás teprve čeká.. a už teď se moc těším.
  Snad dnes vyrazíme, když jsme ty bacily konečně porazili.
  Krásný víkend ti přeji.Z♥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, celé zimní období je dobré využít návštěvami jakékoliv kultury, pak už na to není tolik času, jsou jiné aktivity :o).
   Určitě z filmu nebudeš zklamaná, to mi věř.
   Mne se nějaký rýmový bacil drží jako klíště, nechce to vzdát i když na něj silně útočím.
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 7. Bohemian Rhapsody jsem minulý měsíc u nás propásla, ale už vím, že 1.3. bude v kině znova, takže to si už určitě nenechám ujít. Každý pěje chválu a já abych to neviděla !
  Chystám se tento měsíc do divadla na Zelňačku - přijedou Pražáci. Viděla jsem ji jako perfektní představení ochotníků v mém rodném městě. Zelňačka voněla z jeviště po celém hledišti.
  Koncem února je v naší Dřevěnce povídání a promítání fotek o Indii a to mám taky v plánu.Jenže člověk míní a Pánbůh mění. Takže uvidíme.
  Měj hezkou sobotu, Alenko! U nás teď proletuje sníh, ale žádné závěje nehrozí - je to drobné a mokré.
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, máš se na co těšit. Kina film zařazují pro velký zájem znovu a znovu, což je moc dobré. A až budou u vás dávat Ženy v běhu, tak běž, ten je moc hezký, už jsme na něm byli, a moc jsme se nasmáli. Bezvadné obsazení.
   U nás pofukuje a je brr zima. Asi ani nevystrčím nos :o).
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 8. Na Bohemia Rapsody jsem slyšela tolik chvály, že jsem to musela taky zažít. Očekávání bylo tak obrovské.....a to je vždycky problém. Byl to úžasný zážitek, ale abych na film šla několikrát po sobě ( tak jak to někteří dělají) to zase ne.
  Co musím vyzdvihnout je výkon hlavního představitele, ten byl dokonalý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem žádné očekávání neměla, hlavně jsem se těšila na hudbu. A byla jsem mile překvapená, jaké emoce ve mně děj postupně vyvolával. To bylo hodně silné.
   Ála

   Smazat
 9. A tak to má být. Užívat si a těšit se a to se v lednu povedlo. My jedeme za kulturou (divadlo) tento měsíc. :o)
  Alenko, přeji Ti pohodový víkend. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snažíme se si tu zimu zpestřit a daří se nám.
   Dášo, tak si divadlo užijte.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 10. Tak neviděla jsem jsem jen záznam z koncertu. Bohemian Rhapsody už dvakrát (a klidně půjdu znovu) a o hereckém koncertu paní Peckové a Hrzánové jsem už před časem na blogu taky psala.
  Alenko, dobře sis vybrala!
  Přeji ještě hodně takových zážitků a hezkou neděli, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud v kině opět budou dávat záznam z jiného koncertu, určitě půjdeme. Vůbec jsem netušila, že i tohle v kině můžeme shlédnout. Bohužel představení obou dam již zřejmě neuvidím. Obě jsou velmi časově vytížené, takže pochybuji, že by k nám přijely podruhé. Zkusím se porozhlédnout někde dál.
   Helenko, přeji ti krásné dny.
   Ála

   Smazat
 11. U nás to s kinem bylo také tak, Álo. V mládí jsme chodili s mužem hodně, ale pak jsme měli takové ,,mrtvé" období, ani jsme si nevšimli, kdy nastalo. Až v posledních letech jsme zase návštěvu kin obnovili a jsem za to ráda. Bohemian Rhapsody je pro mě zážitkem loňského roku a nevím, jestli ho vůbec něco překoná.
  Jindra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vím Jindro, že s příchodem videopůjčoven jsem přestali chodit do kina, doma shlédnutí filmů bylo pohodlnější, to přiznávám. Jenže tohle období pominulo, a najednou jsme kinu zase přišli na chuť a jsem za to moc ráda.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála