úterý 29. ledna 2019

Právě před týdnem...

touto dobou jsem již ležela na posteli v nemocničním pokoji. Od nedělního odpoledne nepřetržitý kolotoč v mé hlavě, rozhoupaný žaludek a ztracená rovnováha mne v úterý doprovodila, za fyzické asistence mého muže, do ordinace praktické lékařky, kam mne můj muž musel odvézt autem, a ta, po změření tlaku (měla jsem hodně vysoký) a jednoduchým pohledem na mne, byla nekompromisní. Okamžitě nástup do nemocnice na neurologii. Já, která byla za svůj život 3x v porodnici a jednou na operaci křečových žil, do nemocnice zavítala pouze na návštěvu hospitalizovaných rodinných příslušníků a vždy si přála, abych na těch pokojích nemusela nikdy trávit čas, jsem byla ráda, že se mnou odborníci "začarují" a já zase budu schopná fungovat. Infúze, injekce a prášky můj stav pomalu zklidňovali.A co jsem se o závrati dočetla :

Závrať (dříve také motolice) je pocit nevolnosti, při kterém se postiženému točí hlava. Jde o pocity lehké nejistoty, vrávorání, pocit nevolnosti nebo opilosti až po pocity točení vlastního těla vzhledem k okolí nebo okolních předmětů okolo nás. Pravou závratí, neboli vertigem, se nazývá iluze pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem. K podobnému jevu dochází například tehdy, když se rychle točíme na kolotoči. Jestliže však závrať vzniká bez viditelného důvodu, může to být příznakem nějakého onemocnění.
Opravdová závrať je často doprovázena psychickými a neurovegetativními poruchami jako např.:
 • nevolností
 • zvracením
 • zblednutím
 • pocením
 • pocitem nejistoty v prostoru
Lze to vysvětlit těsným spojením mezi vestibulárním aparátem a vegetativní nervovou soustavou. Jakýkoli zásah v oblasti vestibulárního aparátu okamžitě vyvolává současné vegetativní poruchy. Bez ohledu na pocit strachu, který doprovází prakticky jakýkoliv záchvat závratě, sama o sobě závrať nepředstavuje stav nebezpečný pro život člověka. Avšak je velice důležité včas a správně určit diagnózu onemocnění, které vyvolalo závrať.
zdroj: Wikipedie

Mé blízké jsem pěkně vyděsila, synové každý večer telefonovali, manžel byl každý den na návštěvě a když viděl, že je mi lépe, začal se uklidňovat i on. A když mi jedno odpoledne přivezl mé oblíbené mandle v hořké čokoládě a oplatky Míly, aniž bych vyslovila jakékoli přání, došlo mi, jak jsem na něj asi působila opravdu velmi nemocně, že přemýšlel v obchodě čím by mi udělal radost. Nu, rozhodila jsem i jeho svým stavem.


Po vyšetření na ORL jsem si vyslechla, že má rýma si v mém středním uchu pěkně zařádila a rozhodila mi stabilitu. To jsem tedy opravdu od ní nečekala, takovou zradu a záludnost mi připravila, nehleděla nalevo, napravo a rozhoupala celé mé Já!
V pátek mi povolili domácí léčení a já jsem se zase ocitla ve svém milovaném domově. Ta slast ve své sprše, na svém gauči, ve své posteli. A vůbec mi nevadilo, že jsem večer při sledování krasobruslení viděla na ledě neustále buď dvě taneční dvojice nebo dva krasobruslaře či dvě krasobruslařky. Však mi paní primářka při propouštění říkala, že vše bude odeznívat pomalu, ale ať se snažím chovat běžným způsobem, co nejvíce to jenom půjde.

Tak se snažím...
42 komentářů:

 1. Alenko, to jsem ráda,že to nebylo něco horšího.Tak odpočívej a buď v pohodě.Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já také Marti, ale ten stav opravdu nebyl příjemný. Střídám odpočinek a pomalou prací v domácnosti. Můj muž mne hlídá - neustále od něj slyším NEPŘEHÁNĚJ TO! :o).
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, přeji zlepšení zdravíčka. Hodně odpočinku a ať se vše brzo zase srovná do normálu. Eva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evo děkuji. Každý den je lepší ráno :o), večery mám sice stále rozostřené, krok stále mírně houpavý, ale zlepšuje se to.
   Ála

   Smazat
 3. Alenko, to sis tedy "užila"... Držím palce, ať tě to dlouho netrápí!!
  Petra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Péťo, vůbec jsem netušila, že se něco takového může stát! Hlavně, že to pomalu odeznívá a já mohu zase fungovat.
   Ála

   Smazat
 4. Alenko uff,uff .. někdy si to naše tělo dovede říct o stopku. A ta tvá byla opravdu silná. Ze srdíčka ti přeji ať je ti zase brzičko dobře. Doma je přeci jenom nejlépe. Drž se.Z🖤

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, to byla jízda, to ti povím :o). Domácí prostředí je nejlepší pomocník při zlepšování stavu.
   Ála

   Smazat
 5. Alenko, to tedy byla zkušenost. Moc ti přeji, aby se vše, co možná nejrychleji vrátilo do těch správných kolejí. Posílám hodně energie a velké objetí.
  Nech se hýčkat a na nic nespěchej. Však ono všechno počká. Dej si čas.
  Katka ♥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Katko, moc děkuji. Prý to bude trochu trvat, ale hlavně když se nic nebude opět zhoršovat. Manžel na mne dohlíží, abych nic nepřeháněla, hned mne "kárá" :o).
   Ála

   Smazat
 6. To já travím v nemocnici každy den :-)
  Ať jsi brzy fit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Míšo, to já vím, ale s jedním rozdílem - nemusíš ležet na té posteli :o))).
   Musím říct, že všechen personál na oddělení byl velmi laskavý! Jen jsem měla problém rozpoznat kdo je zdravotní sestra a kdo lékař :o), málokterý nosí bílý plášť jak jsem byla zvyklá. A sestřičky už také nemají ty krásné modrobílé oděvy :o).
   Ála
   Ála

   Smazat
 7. Alenko, přeji brzké uzdravení. Člověk si o to víc uvědomí, co je to být zdravý.
  A chřipka se nám právě rozjíždí, tak odpočívat.
  Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jarko děkuji :o).
   Já si vždycky zdraví vážila a vážím, není to nic samozřejmého a během chvilky vše může být jinak.
   Ála

   Smazat
 8. Hlavně, že to nebylo nic horšího. Tak ať to zcela odezní pokud možno rychle.
  Hezké dny

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem si to říkala Stáňo když se mi ulevilo, ale ten prvotní stav byl příšerný. Odeznívat to prý bude pomaleji, ale to vydržím, hlavně že je již lépe a lépe.
   Ála

   Smazat
 9. Alenko, přeji brzké navrácení do normálu, hlavně se šetři a bud na sebe opatrná! Důležité je že se cítíš trochu lépe a každým dnem to bude jistě lepší a lepší! Moc Ti přeji hodně zdravíčka a mávám do dálky ! Marcela

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marcelko děkuji, on každý den je trochu lepší. Prý to bude odeznívat pomaleji, ale mohu fungovat, jsem doma, takže se vše snáší lépe.
   Mávám i tobě!
   Ála

   Smazat
 10. Tak mne můj instinkt nešidil, jsem moc ráda, že jsi doma.
  Odpočívej a vypusť hlavu, relaxuj.
  Na Reflexu je nádherný rozhovor s profesorem Ptáčkem, měl by si ho pustit každý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Simčo, však jsem si říkala, že ty možná budeš vědět co mne "roztočilo" :o)). Odpočinek prokládám domácí činností, paní doktorka říkala, že hlavně žádný velký klidový režim, že bych si ten stav prodlužovala :o). Prý zlehka a pomalu se všemu věnovat, ale určitě neležet. Tak neležím.
   Na rozhovor se podívám, díky.
   Ála

   Smazat
 11. Myslela jsem na Tebe každý den! Hlavně, že diagnóza byla stanovená a Ty víš, že to odezní i když třeba pomaleji, než by sis přála. Ale jsi už v klidu svého domova a to je fajn.
  Moc Ti přeji, abys byla tzv. ve své kůži co nejdříve.
  Klidné dny, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, tak to moc děkuji.
   Doma je doma, co si budeme povídat. A já vím, že se vše postupně vrátí do normálu, to je důležité.
   Ála

   Smazat
 12. Alenko,posílám zdraví celou kupu😇.Mějte se krásně.JP

  OdpovědětSmazat
 13. Alenko!!! Bože, a je to hned...
  Moc a moc tě zdravím a ze srdce přeji, aby ti bylo brzo dobře! Ale nespěchej, odpočívej, tohle není legrace!
  Posílám srdečné pozdravy, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl to fofr Helenko, to ti řeknu. Domácí činnosti prokládám odpočinkem, ono to jinak ani nejde, tělo si o to říká samo :o).
   Ála

   Smazat
 14. Alenko, odpočívej a nespěchej! A jestli je na vině jenom rýma, tak je to vlastně fajn, brzké vyzdravení
  Eva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nespěchám Evo, raději vše dělám pomalu, však mi nic neuteče :o). V nemocnici mi řekli, že to mohla spustit rýma.
   Ála

   Smazat
 15. Alenko, sama jsem zažila, vím, o čem mluvíš. Jsem ráda, že už je ti líp. Tak odpočívej.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však jsem na tebe Marti myslela. I já jsem ráda, že ten nejhorší stav je za mnou.
   Ála

   Smazat
 16. Alenko přeji Ti , abys byla co nejdříve v pohodě. Hezky se opatruj a hlavně odpočívej.
  Já právě před týdnem měla po operaci( histerektomie+ plastika) no a nebylo mi zrovna dobře od žaludku. Ale naštěstí vše proběhlo dobře a od pondělí jsem doma.
  Takže teď jsme na tom stejně. Takže odpočívej, nikam nespěchej, zdraví je přednější.
  Měj se krásně a přeji hodně zdravíčka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jani, tak to ti přeji také klid, žádný spěch a řádnou rekonvalescenci! Já si tak v té nemocnici říkala, že už jsem opravdu ve věku, kdy je nutné se co nejvíce hýčkat.
   Ála

   Smazat
 17. Alenko, přeji Ti, ať se vše brzy srovná a můžeš zase normálně fungovat. Pobyt v nemocnici není nikdy moc příjemný, ale když to jinak nejde, tak je člověk alespoň pod kontrolou lékařů.
  No, ale doma je doma, tak odpočívej a opatruj se. Pa D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dášo, jak jsem psala, nemám moc zkušeností vlastních s nemocnicí, ale nyní jsem byla ráda, že se tam o mne postarají, jinak to prostě nešlo. A byli na mne velmi hodní, to jsem si považovala. Dokonce mi jedna mladá sestřička na rozloučenou řekla, že jsem moc milá :o))) a ať se mi dobře daří. To mne fakt překvapila.
   A doma je doma, zde je mi nejlépe!
   Ála

   Smazat
 18. Alenko, přeji rychlé uzdravení bez následků. Odpočívej ať jsi zase fit. Zdraví Iwka

  OdpovědětSmazat
 19. Alenko, opatruj se, odpočívej, bez zdravíčka těžké žití. Je to nešvar, přehlížíme první náznaky, pak je tady ten našeptávač, vždyť to není tak zlé, co by tomu řekli kolegové a průšvih je na světě. Hromadí se pomalinku v nás a stačí málo a je zle. Přeji pohodu a zdravíčko. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu Jani. Kolikrát se nám vše zdá, že to není nic vážného a hle, najednou je mela.
   Ála

   Smazat
 20. Alenko, jednou se se mnou zatočil také celý svět a dodnes si pamatuji, jak jsem se cítila bezmocná. Naštěstí to přešlo. Přeji Ti, aby ses uzdravila! Opatruj se a hlavně odpočívej a šetři se! Inka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si také Inko myslela, že to prostě přejde, ale byl to kolotoč na dny, ne na okamžiky a to už byl malér. Ještě nyní není má rovnováha rovnovážná :o)).
   Odpočívám, to ano.
   Ála

   Smazat
 21. Alenko hlavně, že už jsi doma a v pořádku. Odpočívej a nech se hýčkat. Přeji ti krásný víkend. Iva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doma je doma Ivo, to platí vždy. Střídám činnosti domácí s odpočinkem a chvilkovým tvořením, relaxuji a je mi lépe čím dál víc.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála