středa 9. ledna 2019

Opět mne zradil...

můj, již přes dvacet let  starý, elektrický sporák se sklokeramickou deskou. Je to již dědeček, pravda, ale já mu tolik věřila, byla na něj velmi šetrná, údržby a očisty dbalá, chválou nešetřila. A on? Mého srdce šampion začal odcházet do starého železa. Tu odešla jedna zahřívací plotýnka, tu odešla v troubě spodní spirála, tu zmizely ze všech knoflíků čísla, tu praskla těsnící guma u trouby. Já mu stále věřila, opraváře sháněla, náhradní díly vyprosila. Vše je již marné, další výpadek topné spirály mne před pár dny utvrdil v mém vnitřním rozhodování, že je nutné omladit spotřebiče v mé kuchyni. A sporák bude na prvním místě. Žádná oprava se již konat nebude.

Začala jsem brouzdat na internetu, abych byla vůbec v obraze co vše se na trhu nabízí. Byla jsem zavalená nabídkami, musela jsem si rychle uspořádat v hlavě co od sporáku chci. Nu to je přeci jasné, vařit a péct. Potřebuji indukci, rychlé vaření? Já ale nikam nespěchám. Testuji své nádobí magnetem a zjišťuji, že bych kvůli moderní indukci kupovala všechny hrnce, pánve, kastroly nové! Hm, tak to mne už neláká. Zůstanu věrná sklokeramice, jsem rozhodnutá. Sporák jsem vždy měla bílý, kuchyň mám malou, skříňky bílé, koupím si zase bílý. Moc bych chtěla zasunovací knoflíky, ty jsem si vysnila, ty jsem kdysi, kdesi v obchodě na sporáku zahlédla. Hledám, pátrám, ale v bílém provedení nenacházím. Už jsem z těch všech sporáků unavená. Nechám to pár dní u ledu.
"Už máš vybraný ten sporák?" nese se éterem u nás doma. "No já jen, že ti nepeče ta trouba."

Další den tedy hledám opět. Nebaví mne to, ani trochu. Když už se mi líbí vše, co se u určitého typu nabízí, je nerezový. Proč jsou všechny tu super sporáky nerezové? Já mám pocit, že se mi bude špatně čistit, že bude flekatý a vnitřně se mi do nákupu nerezového sporáku vůbec nechce. Však já ten bílý najdu!

V úterý se vracíme s mužem  z jednání na pojišťovně a on zahýbá na parkoviště u nákupního centra a zastavuje u obchodu s elektrem. "Co je?" špitnu. "Víš co, když se nemůžeš pořád rozhodnout přes internet, tak se podíváme přímo v obchodě!" zní rezolutně v prostoru našeho auta. 
Jdeme spolu do obchodu a míříme ke sporákům. Nechává mne prohlížet si sporáky a trpělivě čeká, až se ozvu. "Tenhle se mi líbí moc, má možnost u plotýnek rozšíření na oválné zahřívání hrnce či pekáče, má zasunovací knoflíky, samočistící program na troubu a další vychytávky. Ty, to je fakt super. No jo. Ale. On je zase nerezový!" Můj muž se pomyslně chytá za hlavu, div nekroutí očima až navrch hlavy. "Vždyť máš v té kuchyni nerezovou digestoř, tak proč nemůžeš mít nerezový sporák?" Těch otazníků tam slyším mnoho, mnoho.
Přemýšlím, váhám a pak se rozhoduji. "Tak ho bereme!" To byla rána, jak se mu svalil balvan, bůh ví odkud všude.

A tak budu mít nového společníka, nového parťáka, nového přítele.Doufám, že na hoooodně dlouho!...
25 komentářů:

 1. Alenko, je hezký a podle toho, co si napsala i náležitě "chytrý", určitě ti bude dobře sloužit. Já mám sklokeramiku víc než patnáct let a trochu se bojím, už má svůj věk :o) Troubu mám zvlášť, ve výšce pracovní desky a to je super, to bych tedy jinak nechtěla... Předpokládám, že ten povrch je z takového rozleštěného nerezu, mám už několik let takovou myčku a udržuje se dobře, žádné šmouhy :o)
  Ještě chci poděkovat za recept na tu žampionovou paštiku - opravdu celá rodina (včetně mé mamky) jsem si moc pochutnali!
  Měj se hezky, pa Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že nebude chytřejší než hospodyňka :o))). Já musím mít v kuchyni sporák, ač jsem přemýšlela jak to přeonačit, vestavěná trouba ve výšce prostě nelze. Takže sporák za sporák je jediná možná varianta. A abych si koupila vestavěno troubu a měla ji pod deskou mi přijde zbytečné. Ono toho nerezu zase až tak moc na každodenní mytí nebude, boky budou schované v lince, takže jenom rámeček u desky, čelo s knoflíky je černé a pak zase rámeček z nerezu u trouby.
   Helenko, to jsem moc ráda, že paštika chutnala, u nás zabodovala velmi.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, já už se lekla, že tě zradil muž ;-)
  Sporák je ještě ta lepší varianta, i když chápu, že po letech spolupráce je těžké vybrat nový!
  Ale myslím, že jsi vybrala dobře, vypadá na pohled pěkně , tak ať i tak dobře a léta slouží !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však proto jsem úvod napsala tak šalamounsky Ilonko :o).
   Na internetovém trhu je prostě šíleně velká nabídka, v obchodě se mi nakonec vybíralo mnohem lépe.
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. Jé,Alenko zrovna jsem teď několik dní řešila to samé. Visela jsem na netu snad na všech sporákách x dní a nemohla se rozhodnout. Pak jsem si jeden vybrala a náhodou jsem ten den šla s mamkou do Datartu a tam ten muj vybraný měli. A hle....najednou jsem si s tím nerezem nebyla jistá. Takže celé hledání začalo nanovo a v pátek mi přivezou konečně nový. Já teda zůstala u té bílé barvy i přesto,ze se mi ty nerezové líbí ale tak nějak mám pocit ze do té naší kuchyňky mi ten bílý asi sedne víc. Takže přeji príma vaření na novém. Já se už taky těším až mi bude trouba péct podle mých představ a ne podle toho jak se jì zrovna zachce 😉

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já díky té nerezové digestoři, jsem ustoupila a šla nakonec do nerezu. Tak snad nebudu litovat. A docela se těším jak budu ve všem zase tápat :o)), je tam spousta pro mne i novinek.
   Martino přeji ti krásné dny a ať nám to prima peče!
   Ála

   Smazat
  2. Alenko já si s novým sporákem užila 14 dní vyřizováním reklamace a nakonec mám ten nerezový co jsem původně vybrala 🤗

   Smazat
 4. Alenko, je hezký. Já mám tedy vše vestavěné, ale také mě čeká časem nová trouba a varná deska. Měj pěkné dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také by se mi líbily spotřebiče vestavěné, ale bohužel to u nás nejde. Teda šlo by - vyměnit celou kuchyň :o))). A to se mi nechce, jsem s ní stále spokojená.
   Marti měj hezké dny.
   Ála

   Smazat
 5. Tak toto mne v loňském roce taky potkalo. Trouba se stala neopravitelnou, protože náhradní díly sehnat nebylo možné. A tak mám sporák nový, bílý, se sklokeramickou deskou. Zatím pohoda. Tak ať Ti sporák dobře slouží.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem takhle sháněla těsnící gumu na troubu, nebyla k sehnání, až jeden místní opravář mi ji sehnal v cizině. Jenže guma stejně úplně nesedí, tak jak by měla.
   Já chtěla u nového zasunovací knoflíky, a s těmi sporáky v bílém provedení zřejmě vůbec nevyrábí :o).
   Jestli se k nám dnes dopravce prodere sněhem, tak snad ho budu mít již dnes.
   Hani měj se hezky i ty.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko,taky jsme museli po 20 letech koupit nový sporák, myčku a pračku.Máme v nerezu a vestavěné.Už jsme nekupovali značkové ty nejdražší Whirlpool co jsme měli,ale Beko.Jsem s nima spokojená .Alenko, ať se ti na sporáku hezký vaří a v troubě peče. Hezký večer.Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ony ty drahé značkové odcházejí úplně stejně jako jednodušší klasika. Pokazili si všichni renomé!
   Marti měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 7. Álo, doufám, že Vám bude dlouho sloužit. Ale zatím co mám zkušenosti, tak prostě ty nový věci nevydrží vůbec nic. Kamna jsem si musela koupit nová před dvěma roky a trouba už nepeče tak dobře jako dřív. Musela jsem začít otáčet buchty, aby bylo vše upečeno do stejné barvy.
  Teď do nového se chystám na indukci, zatím ještě nemám kuchyňskou linku a bude to vše vestavěné, ale když už jste psala o té pojišťovně, tak my už jsme udělali pojištění skel a přímo v pojistce máme prodlouženou záruku, tak se to snad bude hodit :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jarko já doufám, že mi vydrží spoustu let, ale v dnešní době se vyrábí ne pro dlouhověkost, ale pro krátkou spotřebu, aby se nakupovalo co nejčastěji. Já kvůli nádobí indukci nezvolila, nevím komu bych všechno mé nádobí darovala :o).
   Přeji krásné dny.
   Ála

   Smazat
 8. Tak ať jsi s ním spokojená. Já mám už pár let indukci a nedám na ni dopustit. U tvého sporáku se mi líbí ta oválná plotýnka a samočištění trouby. A asi i ty zasunovací knoflíky - moje indukce je dotyková a čouhající knoflíky už by mi asi lezly na nervy ;-)
  Hezký večer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Má kamarádka si také indukci chválí, nepochybuji o jejích výhodách, ale nechce se mi obnovovat nádobí. Také jsem si myslela, že u sklokeramiky již bude i dotyková varná plocha, ale to je pouze zřejmě jen u indukcí, marně jsem na internetu hledala.
   Stáni měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 9. Držím palce, ať je vám spolu příjemně a hlavně, ať slouží.
  Mám kamna dlouhých 21 let bez jediné opravy, málokdy se stává, že člověk narazí na takový skvělý kup. Děsím se, až se budeme loučit, hlavně kvůli elektrické troubě, protože jsme se za ty roky sladily a to je pro pečení základ a nejdůležitější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi měla veliké štěstí Simi, že bez opravy stále vaří a peče. Nejhorší je pak vybírat následovníka, těch nabídek je tolik.
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 10. Alenko, pěkného kámoše sis na nový rok pořídila.
  Tak ať výběru nikdy nelituješ a slouží aspoň tak dlouho, jako jeho předchůdce.
  Měj se fajn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, kdyby sloužil tak dlouho, byla bych spokojená. Už ho mám doma, teď jenom až dorazí syn a pomůže ho vynést do kuchyně. Těším se :o).
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 11. Alenko, vybrala jsi pěkný! Držím palce, ať dobře slouží a dlouho vydrží :)
  Petra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Budeme se spolu sbližovat, má hodně funkcí, tak snad nám to spolu půjde a nebude muž hladový:o)),
   Krásné dny Péťo.
   Ála

   Smazat
 12. Milá Alenko i já vám oběma přeji dlouhá léta úžasné spolupráce. Myslím,že jste si vybrali moc dobře. Kradny víkend ti přeji.Z🖤

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, já myslím, že to spolu dáme, už se těším, zítra mi ho doufám kluci dovláčí do kuchyně a já budu studovat co vše umí.
   Krásné dny i tobě.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála