úterý 18. prosince 2018

Vánoční tradice...

se mají dodržovat a mne velmi těší, že jsme s kamarádkami jednu malou mezi námi založily před pár lety. Napadlo to mne a pozvala je na jedno malé odpolední posezení do restaurace, kde jsme propovídaly několik příjemných hodin, daly si navzájem malé dárečky a slíbily si, že se příští rok opět před vánocemi sejdeme. Pomyslné kolečko se posunulo a zvala další na řadě a tak to pokračovalo. Letos jsem zvala já a místo restaurace jsem zvolila náš nově zařízený ZANZIBAR - oázu klidu, pohody a relaxu. Před mnoha lety jsme si z garáže v domě předělali prostor na dvě kanceláře a pracovali doma. Nyní nastal čas, kdy manžel ukončuje pomalu svou živnost, sestěhoval se do menší druhé kanceláře a nám vybyl prostor. A tak jsme kombinovali, sestavovali, vymýšleli a vznikla místnost pro přátelská setkávání během zimy. Povedlo se nám vytvořit tak magické místo, že tam sedáváme v posledních dnech s mužem večer, pustíme si muziku, on třeba loupe ořechy, já pletu a povídáme si. Já si myslím, že to dělá ten velký dřevěný stůl, staré židle, věci kolem s historií.

Ale vrátím se k našemu malému vánočnímu večírku. Rozeslala jsem pozvánku :Následně jsme si domluvily jiný termín, a to na toto pondělí. Všechny se těšily a já vymýšlela, čím je pohostím a protože mám ráda překvapení, chtěla jsem zvolit něco nového, co neznají.

Žampionová paštika, bagetky se špaldou a mandlemi, bramborový salát s květákem, rajčaty a polníčkem, záviny z listového těsta šunka, gorgonzola, ořechy a druhý chilli omáčka, šunka, camembert. Na závěr ochutnávku sýrů - kravský čerstvý Aglio Peperoncini, kravský polotvrdý Farmářský s koriandrem a kravský polotvrdý Baby Gouda s chilli.

Pootvírám potichoučku dveře a nakoukněte se mnou :


Měla jsem připravené malé balíčky s mými přírodními mýdly a skleničky kvašené zeleniny.Dostala jsem krásnou kytici a spoustu malých dárečků. Ale co bylo úplně nejvíc ze všech dárků? Atmosféra, radost, smích, vyprávění, vzpomínky a báječná nálada nás všech. Spokojenost a pohoda, která čišela ze všech koutů, rozesmáté tváře kolem mne, odrazy plaménků svíček v jejich rozzářených očích, to byl pro mne ten večer největší dárek. Nemluvily jsme o žádném gruntování, nakupování, shonu a nervozitě, užívaly jsme si společné chvíle na plný plyn. 
Byla to čistá radost.
Předvánoční čas.
Souznění.
Radost a smích.

A tak to má být...


25 komentářů:

 1. Alenko, ty fotky jsou opravdu všechny z předělané garáže? Tak to se vám povedlo.Krásné prostředí a hezký nazdobene.Moc se mi ta místnost líbí.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano Martinko, tam bývala kdysi před lety garáž a malá dílna. Garáž jsme si na pozemku postavili extra a tyhle prostory v domě využili jinak. Musím říct, že nás samotné překvapilo jak se nám tam dobře vysedává a BEZ TELEVIZE! :o))).
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, teda předělaná garáž je suprová, hezky jsem se pokochala. Nádherné místo k posezení, moc se mi líbí.
  Je prima, že jste si to s kamarádkami užily. Takových chvil by mělo být víc. Taky máme taková setkání a je to opravdu parádní.
  Krásné dárečky jsi dala kamarádkám , určitě měly velkou radost.
  Ali, měj se krásně a užívej si adventní čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On je tam nižší strop, málo nábytku a staré věci s historií. Našila jsem nové potahy na sedáky, závěsky, běhounek a vše se tolik zútulnilo.
   Měly radost z mýdel a pak jsme si rozšiřovaly obzory ohledně kvašené zeleniny, kterou moc neznaly.
   Jani, děkuji za pochvalu a měj krásné dny v tomto hezkém čase.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko milá úžasnou oázu klidu máte. Moc se mi opravdu líbí a je to prostor pro setkávání milých lidiček přímo na jedničku.
  A Vaše setkani muselo byt úžasné dobíjení baterek.
  Ze srdíčka ti přeji nádherný adventní čas.Z🖤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už plánujeme kamarádské silvestrovské posezení, tak snad to klapne Zdeničko.
   I ty měj pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 4. Alčo, to musela být super akce. Z fotek je vidět, že prostor je opravdu kouzelný. A ty dobrůtky....
  Přeji klidné prožívání predvanocniho času.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vůbec se jim nechtělo domů :o))), jindy z hospůdky spěchají a včera se to protáhlo do pozdních hodin. Bylo to bezvadné.
   Měj pohodové dny Míšo.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko, i přes fotky dýchá útulnost a pohoda, jakou by v garáži nikdo nehledal. Nedivím se, že návštěvě nechtělo domů. Moc hezká tradice a dárky si uchystala parádní, konec konců menu taky!
  Měj hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To místo dostalo určitou atmosféru, sami jsme překvapení. A všem opravdu chutnalo, neboť se snědlo téměř vše, paštiky a salát dostaly nejvyšší ocenění :o).
   Hezký den Helenko.
   Ála

   Vymazat
 6. Álo,
  o tomhle by měl Advent být - o zastavení, setkávání se, milé atmosféře a pohodě.
  Setkávací prostor máte moc pěkný - dýchá z něj pohoda.
  Já pořádala v sobotu něco podobného (už po desáté) - pro své kamarádky a kamarády - sběratele čajových přebalů. Odpoledne s posezením u čaje (a letos u aroniového likéru, který donesla jedna z účastnic) s výměnou, povídáním o společném koníčku, ukázkami našich nejnovějších úlovků. taky to bylo milé...
  A mimochodem - recept na žampionovou paštiku by mne zajímal - letos jsem udělala tvarohovou štolu a šneky z listového těsta s nivou a šunkou, ale na příští rok bych mohla zas udělat něco nového ...
  Klidné předvánoční dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, setkání ještě umocněné stejnou sběratelskou vášní, to musí být také paráda. Recept uveřejním, protože je opravdu vynikající - i když v tvém případě bude problém, nejíš luštěniny :o))). Tak nevím zda se s tím popereš?
   Pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
  2. Álo, pomazánky jsou jediná forma, ve které jsem schopna luštěniny konzumovat. Třeba hummus mám ráda. Takže recept vyzkouším :-).

   Vymazat
 7. Alenko, úžasná tradice. To setkávání by mělo být pro advent typické, Aspoň já to tak cítím. A vytvořila jste krásné místo k setkávání. Kochala jsem se. Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V posledních letech mi víc záleží na tom, abychom se potkali před i mezi svátky s lidmi, které máme rádi a neřeším již generální úklid, pečení deseti druhů cukroví apod. A jsem bez stresů :o))).
   Marti, měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 8. Tak už včera jsi mne svým příspěvkem dostala. Už jsem totiž komentář písla večer a jak vidím, on nikde. Krásná místnost na taková setkání. Naprosto věřím, že jste si to užily- připravila jsi to skvostně, naprosto věřím, že i váš občasný večer s manželem tam bývá příjemný. Opravdu jó! Moc se mi to líbí!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani moc děkuji. Mne baví vše připravit a vidět, jak všem chutná a jak jsou spokojení. Jejich radost je má radost.
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 9. To je krása, jen tak dál, snad bude vaše tradiční posezení pokračovat ještě mnoho let :)

  OdpovědětVymazat
 10. To muselo být báječné setkání. Tak ať tradice vydrží ještě mnoho let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo a budou zajisté další, dokud nás to prostě bude bavit.
   Krásné dny Rijo.
   Ála

   Vymazat
 11. Álo, to musel být úžasný večírek, potkávat se, bavit se a smát se, to je třeba. Takovou místnost bych doma také potřebovala, máš to tam moc krásné a útulné. My máme posezení dnes večer, také se moc těším.
  Přeji krásné předvánoční dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě je Dášo a každý z nás by se měl o to občas přičinit. Nečekat až nás někdo vyzve, ale uspořádat, zavést nějakou tradici, vyzkoušet něco nového. A vypadá to, že se nám povedlo s mužem vytvořit primové prostředí, alespoň se v něm zatím všichni cítí dobře.
   Krásné dny a přeji ti k svátku všechno nejlepší, zdraví, pohodu, plno radostí.
   Ála

   Vymazat
 12. Nemám takovou šikovnou garáž, mimochodem její vytunění se moc podařilo.
  I když nejsem vlastníkem něčeho podobného, máme letitou tradici a se všemi přáteli se před svátky scházíme. Už si nedokáži představit, že bychom toto nečinili.
  Posedíme, rozebereme možné či nemožné, ale hlavně jsme spolu, dáváme si navzájem pocitem sounáležitosti znát, že nejen dárečky jsou to, co nás spojuje. Jsem ráda a šťastná, že tomu tak je, svět má pak úplně jiný rozměr.


  i

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simi, není důležité jaký prostor zvolíme, hlavně, že se sejdeme s lidmi, kteří mají srdce otevřené, máme se rádi a je nám spolu dobře. To je ze všeho nejdůležitější. A pokud v uspěchaném čase předvánočním se dokážeme zastavit, vše hodit za hlavu a posedět, je známka toho, že jsme naladěni na stejnou strunu. Jsou mnohem důležitější věci v životě (a ty o nich dokážeš tak báječně psát), na kterých záleží daleko víc.
   Tak se mějme rádi, žijme ty své životy v co nejlepší náladě.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála