pondělí 22. října 2018

Syslíme na zimu...

nejenom klasické zásoby brambor, cibule, česneku, kysaného zelí, jablek a podobných výpěstků od farmářů, ale i dřevo do našeho kotle. Kdo topí dřevem ví, že větší zásoby jsou třeba, aby dřevo řádně proschlo a v kotli se spalovalo bez škodlivin, kterými se pak kotel zanáší. 
A tak když náš dodavatel pan Němeček zavolá, že by další várku deseti metrů pro nás zrovna měl, vůbec neváháme. Sklopí nám z náklaďáku nařezané kulány před dům a my pak honem přemýšlíme, kam  další rozštípané dřevo vyrovnáme. Už máme obloženou garáž ze všech stran a tak bude nutné vystavět  nějakou "ubytovnu" pro další hromadu  polínek. Manžel mne ujišťuje, že to má již vymyšlené. Tak mu věřím.

Víkend byl sice ještě slunečný, ale již podstatně studenější, a naši synové se u nás objevili v sobotu dopoledne s tím, že přijeli štípat. Je jasné, že jsme neřekli ne a byli moc rádi za pomoc. Ani nechtěli vytahovat štípačku, že to dají sekyrkami. Musím přiznat, že jsem od vaření oběda vykukovala z okna, fotila jsem si je a měla jsem z nich radost. Už jenom to, že jsme si o pomoc ani neříkali, oni i tak přijeli a pustili se do práce, domluvili se mezi sebou. Jsou zlatí. I když s tím prostředním nyní hodně soucítím a v srdci mám smutek z jeho stávající (vlastně již dlouhodobé) partnerské krize, ale život není lehký, ani jednoduchý  a to své společné žití si musí buď ochránit, nebo opustit se navzájem...I o tom všem jsem zase přemýšlela, když jsem ho při práci pozorovala.Můj muž se zatím pustil do záchranné akce "Vrácení rakytníku do rovné polohy" a měl plné ruce práce s jeho neposednými kořeny, které se nechtěly vrátit do původního prostoru a neustále pružily vzhůru. Ořezal co se dalo, vyhloubil co největší otvor a stromek zasadil zpět. Zaházel hlínou a ještě zatížil betonovými kostkami.Moc bych si přála, aby rakytník našel sílu, přežil celý zásah (v jeho prospěch) a na jaře se odměnil plným nasazením. Sice jsme si uložili do skleníku pár odnoží pro případ nezdaru, ale bude přeci jenom trvat delší dobu než řádně zakoření a budou rodit bobulky plné vitamínů. 

V neděli odpoledne jsme si ještě společně užili sluníčka a popíjeli kávu na zahradě. Za chvíli poté kluci dosekali, sbalili si sekyrky, zavolali  na mne - Mami, tak to máte hotový a my jedeme domů - a byli pryč.
Zbyla po nich hromada naštípaného dřeva.

Mládí je mládí a ještě plné svalů ... :o)31 komentářů:

 1. Alenko, je super, že tvoji kluci Ti tak to vrací tvojí celoživotní lásku a péči :-)
  Dnes to vůbec není samozřejmost!
  Krásné výhledy jsi o víkend z okna měla :-)
  Přeji ať i ten rakytník se podaří zachránit a plodí zdravé bobulky hodně dlouho !
  Krásný podzimní čas!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, snad nás nenechají ve štychu, až budeme staroušci :o))).
   Teď ještě tu hromadu na příští zimu musíme také uklidit a srovnat než začne chumelit.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 2. Chvála hochům a také manželovi.... krásné dny asi bez sluníčka, ale máme ho nadlouho v sobě...… z mokrých Jizerek zdraví Olina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes ráno už byl pěkný mrazík, ale nakonec ještě slunce vysvitlo, takže pěkný den byl.
   A večer už začalo pršet.
   Krásné dny do Jizerek přeji.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, je vidět, že to je u vás tak, jak to má být!
  Chválím všechny - pánové pracovali venku, ty si jim jistě chystala dobroty na posilněnou :o)
  Prostě víkend doma!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ony i ty starosti, když se jim něco nedaří, občas jsou, ne že ne, ale pak takhle překvapí :o)).
   Víkend to byl opět pracovní, ale jinak to občas nejde.
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 4. Vždycky si budeme o ty naše děti dělat starosti, Alenko. Ať jsou jakkoliv velcí. Je vidět, že rodinná sounáležitost u vás dokonale funguje a to je dobře. Hochy jste dobře vychovali a teď sklízíte plody za lásku, kterou jste jim dali. Dříví máte požehnaně, v zimě se bude hodit, stejně jako to ostatní ,,nasyslené":-). Rakytníku držím palce, snad to dá.
  Jindra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdy těch starostí je Jindřiško víc než člověk by si přál, ale pomoci může jenom radou či nasloucháním.
   Dřevo bude rok schnout než bude možno ho použít k topení, proto musíme dělat zásoby, jak ti křečci :o)).
   Pěkné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 5. Inciativa, která potěší. A zůstala po ní pořádná hromada dříví.
  A rakytník jste koukám pořádně zatížili, tak se snad ve vzpřímené poloze udrží a pořádně znovu zakoření.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To teda potěšila řádně a ještě nás při další zimě ohřeje :o)).
   Rakytníku jsme dali šanci a udělali (teda manžel) pro něj co se dalo, tak uvidíme, zda ocení naši péči.
   Ála

   Vymazat
 6. Ano Alenko, máš pravdu, ucho ,rameno a srdce, to je to co jim těm synkům můžeme dát, když už jsou to dospělí muži.A ty Tvé moc chválím za tu haldu dřeva. Tu bych taky potřebovala, tady se prodávají po balíčkách za 5 eur asi desek naštípaných kousků. Asi se budu muset pozeptat, na kolik by vyšla odněkud takováhle hromada. Měj se hezky a těším se na Tvé další pletený zázrak! Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcelko, máš pravdu.
   Včera večer jsem dopletla můj první vyplétaný svetr, teď už jenom vyzkoušet, zašít konečky a nafotit :o).
   Ála

   Vymazat
 7. Pořád jsme a budeme zranitelné, i když naše děti, dávno dospělé a soběstačné. Ale od toho jsou mámy, aby pofoukaly, pohladily a dodaly sílu.
  Máme to v tom paneláku podstatně jednodušší, ale nevážíme si, na rozdíl od vás, kteří si své teplo odedřou, odmakají.
  Příjemné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Některé věci mámu bolí...ale změnit je nemůže.
   Simi, máme ještě záložní kotel na plyn, ale pro vytopení domu je to podstatně dražší záležitost, tak jsme před pár lety přidali ještě kotel na dřevo. A manžel nemá možnost se nudit :o))).
   Ála

   Vymazat
 8. Máte prima kluky. Vy víte, že je máte a oni vědí, že mají vás. A o tom ta hromada nasekaného dřeva je.
  Příroda je mocná čarodějka, tak snad se rakytník uchytí zase tak, aby stál hezky zpříma :-).
  Měj se Alenko, moc hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo prima jsou Hani, ale někdy některý z nich mi dokáže uloupit spánek :o)). Ale to je tím, že si vše hodně připouštím, ač vím, že změnit nemohu jejich životní zkoušky.
   Sázím na kouzla přírody a rakytníku držím palce, aby to zvládl.
   Ála

   Vymazat
 9. Alenko, taky už máme zásobu dříví do krbu a náš syn vždy chce, abychom nechali štípání na něm, protože jej to baví. Jako programátor pracuje mozkem a u štípání si prý odpočine. Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se tomu vůbec nedivím, ona fyzická práce hlavu opravdu vyčistí. Můj muž to tvrdí také.
   Marti užívej si pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 10. Alenko, to se krásně čte, když si v rodině umí všichni takhle pomoci. A co vidím kolem sebe, všude to tak není.
  Moc držím palce, ať syn se ženou brzy krizi překonají. Každý výsledek bude ve finále dobrý, jen ať to trápení netrvá dlouho....
  Alenko, měj se moc krásně, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad jsme jim šli příkladem, kdy s námi vždy jezdili pomáhat babičce a dědovi a tak se to nějak přirozeně přeneslo.
   Ta krize na mou povahu trvá již příliš dlouho a je prošpikovaná nepěknými událostmi. Všichni okolo bychom již přivítali nějaký konec :o(.
   Péťo měj pohodové podzimní dny.
   Ála

   Vymazat
 11. Milá Alenko je úžasné když rodina drží po hromadě..Vychovali jste s mužem úžasné syny a teď se vám to všechno úsilí vrací..
  A neboj i rakytník si dá říct a vše bude tak jak má být 😉. Držím palečky vám všem.Z🖤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, ono se občas nějaké to trápení také vyvrbí, ale co se týče jejich vztahu k nám, tam to snad vše klaplo dobře :o).
   Rakytník stále drží vzpřímený postoj, ptáci ozobávají zbylé bobulky, a já pevně věřím, že na jaře se nám odmění za naše úsilí.
   Přeji ti hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 12. Alenko, jsou to frajeři plní síly. Měj se hezky. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sílu mají, to každopádně ano :o)) a práce se nebojí. Já byla potěšená hlavně tím, že se domluvili sami mezi sebou a ani jsme jim nestačili říct a už štípali :o).
   Krásné dny Iwko.
   Ála

   Vymazat
 13. Milá Álo, ani nevíš, jaký poklad doma máš. Co já bych za to dala, aby mému muži mladí pomohli... Máš úžasné kluky. A stromek vás na jaře určitě odmění. Dobro se vždy vrací dobrem. Pá Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věruško a víš, že vždy, když u tebe čtu jak pokračuje vaše stavba a fotíš svého Petra jak na ní pracuje sám, napadne mne - a kde jsou pomocníci? Někdy je to zapeklité...
   Měj krásné a pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
  2. Řekla bych Ti to slovo, kde jsou...ale není k publikování vhodné. I to jsou odpovědi od života, že člověk musí myslet i na sebe. Nedělala jsem to, nikdy a byla to ohromná chyba.
   Mějte krásné dny. Věrka

   Vymazat
 14. Alenko, kluci jsou hodní, že přijeli jen tak pomoc. To se dnes už moc nevidí, každý má svojí práce dost, takže super. A šlo jim to krásně od ruky. Na vás bude si ho jen naskládat. Nás to také čeká, za plotem máme složenou kopici kulatiny a musíme ji nařezat a pak přeházet přes plot a poskládat. Nevím, jestli to stihneme ještě letos, nebo to necháme až na jaro. :o) Suchého dřeva máme dost a také už není kam ukládat. .o)
  Přeji příjemné dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsou hodní, to je pravda.
   My bychom to dřevo také mohli nechat neuložené, ale riskovat, že někdo si to vyčíhne, přijede s vozíkem a naloží si naštípané :o)), to fakt nechceme riskovat - v dnešní době!
   Dášo, měj se moc hezky.
   Ála

   Vymazat
 15. Alenko, syslit je velmi správné a kluci jsou zlatí. Jak se praví, co zasadíš, také sklidíš. A vás hřeje u srdéčka :o).
  Měj se hezky. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My oba dva si pamatujeme, jak rodiče dělali na zimu zásoby, máme to nějak v sobě a protože máme možnost uskladnění, syslíme. A pak naši kluci přijdou a odeberou si tu brambory, tu cibuli, tu česnek, tu zavařeniny všeho druhu :o))). A my jsme rádi...
   Jani měj se hezky.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála