neděle 1. července 2018

Oběd na grilu...

K létu patří grilování a dávno to již není pouhé opékání špekáčků na otevřeném ohni, které ale děti vždy milovaly a mají v oblibě dodnes. Atmosféra u plápolajících plamínků, nasáklé  oblečení dýmem z polen, humorné historky rodičů, povolené výskání a hulákání, odsunutý nástup na spaní, to bylo vždy znamením prázdnin. Volnost, radost, zážitky.
Na trhu se postupně objevovaly různé malé grily na nožkách, kde se ohýnek rozpálil dřevěnými brigetami, začalo se opékat maso a různé klobásy.
Tím vším jsme se propracovali až k velkému plynovému grilu, který má již třetím rokem své místo na naší pergole a já si užívám vaření venku, kdy se mi slunce opírá zlehka do zad, vánek chladí a mne vaření opravdu baví. Vzhledem k tomu, že venkovní gril má i hořák, mohu zde připravit víceméně celý oběd či večeři.

Tak třeba včerejší sobotní oběd.

Grilované kuřecí kousky
s cuketovými placičkami
a jako příloha okurkový salát s kysanou smetanou a česnekem

 O víkendech k nám chodí na obědy náš nejmladší syn a většinou mi při grilování pomáhá.
On hlídal maso a já vedle něj smažila placičky.
Byla to souhra, nepřekáželi jsme si, nevráželi jsme do sebe na malém prostoru kolem grilu, ale oba jsme se shodli, že by to chtělo ještě odkládací polici.
A hned jsme oba sršeli nápady jak ji přidělat a vymýšleli způsoby uchycení.
Manžel se příliš radostně netvářil :o) - opět práce navíc se na něj řítila.

Pro případné zájemce přidám recepty.
Maso většinou nakládám den předem, ale tentokrát jsem prostě zapomněla.
Naložila jsem kousky do marinády ráno a stačilo to také.Každý den sbírám malé cukety, ty mám nejraději a tak přišel na řadu mou skoro zapomenutou malou knížečku 100 receptů na cukety, dýně a patizony, kde jsem našla cuketové placičky. Většinou dělávám bramboráčky, ale i tyto placičky jsou velmi chutné, a to i studené.K dnešnímu obědu jsme si naplánovali cuketový krém s kysanou smetanou, grilované bavorské bílé klobásy s novými brambory, domácí tatarkou a okurkovým salátem z našich hadovek.

Přeji příjemnou neděli a já jdu chystat gril...20 komentářů:

 1. Alenko, taky často grilujeme. Minulý týden oběd. Dělávám i podobnou marinádu. Měj pěknou neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když si vzpomenu jak jsme "točili" na velké jehle kuře, čekali takovou dobu než bylo hotové, kluci šilhali hlady :o))). Jo bývávalo...
   Martinko měj se.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, grilovačky k létu prostě patří, i u nás bývají pravidelně. Tvá jídla vypadají moc pěkně. My na cukety ještě čekáme, sázela jsem ji trochu později. Ale tak za týden už první konečně utrhneme. Už se těším. Díky za recept, ráda vyzkouším.
  Krásný den, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem šťastná, když mohu být celý den venku a připravit i něco k snědku právě tam. Cukety letos rodí přiměřeně, stíháme, občas něco rozdáme, sbírám je malé.
   Péťo měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 3. Alčo, úžasná kombinace. Cuketové placičky miluji, nenapadlo by mě dát je jako přílohuk masu,díky za tip:-) Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já často dělám jako přílohu k masu či guláši malé bramboráčky (v lívanečníku) a tak mne napadlo obměnit a dát cuketové. Všem nám to moc chutnalo.
   Ivanko, měj hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 4. Mám cukety pomalu začínají dorůstat, tak tak přijdoumna řadu cuketová jídla. Pokud jd eo grilování, tak jsme skončili u elektrické grilovací pánve - na občasné víkendové grilování nám to stačí. Leos jsme myslím ani negrilovali - premiéra teprve bude. Asi i s ěmi cuketami

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nás se občas sejde docela hodně u grilování a tak ten velký opravdu využíváme. Cukety mají svůj čas, určitě si jich Stáňo užijete :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 5. Ju Alenko to musela být dobrota..Placičky jsem pokaždé dělala jen doma..dobrý nápad i na ven.Cukeťáky miluji.Teda u nás jen já 😉.
  Krásný nový týden ti přeji.Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cukeťák je u nás také oblíbený a protože do něj většinou nakrájím alespoň trochu anglické slaniny, těší se na ni i chlapi :o).
   Zdeničko, měj hezké dny, provoněné létem.
   Ála

   Vymazat
 6. Věřím, že jste si pochutnali. Cuketu také mám do našeho jídelníčku zařazenou.
  Na víkendové obědy k nám také chodí náš mladší (rozvedený) syn, tak toho bych cuketou neucitila :-), ale my s mužem ji můžeme mít na talíři na různé způsoby.
  Hezký den. Alenko!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, ale pokud by si k cuketě přiložila maso, určitě by neodolal, že? :o) :o)
   Přeji ti krásné a pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 7. Álo, krásně jsi to napsala! I já mám všechny atributy, které jsi popsala, spojené z dětství s letní pohodou u ohýnku, vyprávěním, dováděním, vůní dřeva a posunutím spaním. Ráda na to vzpomínám....
  Nyní také rádi přes den grilujeme a večerní posezení u ohně je zase jedna velká romantika!
  Tvé menu vypadá moc chutně ;-). Miluji obojí, jak kuřecí masíčko, tak cukety!
  A dávám Ti za pravdu, že vaření venku si člověk užije úplně jinak a je to radost :-).
  Měj pěkné odpoledne.
  ZaZa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ráda, že mám tu možnost si vaření venku užívat. Baví mne to a celou zimu se těším až na tyhle časy dojde :o)).
   ZaZo hezké dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko, i já souhlasím, shrnula si tu genezi naprosto perfektně. Všichni rádi jíme venku, od buřtů (i když jednou za sezónu stejně musí být) jsme se posunuli k dokonalým grilům a dobrotám na nich. U vás by mi určitě chutnalo!
  Měj hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také nepohrdneme dobrým špekáčkem :o). Náš nejmladší má nedaleko svého zaměstnání řeznictví, špičkové, takže nás občas zásobí těmi fakt dobrými.
   Helenko, tak ať se nám dobře griluje!!
   pa Ála

   Vymazat
 9. Vypadá to báječně. Teď před obědem mám jasno, co budu v jídelníčku hledat. :-)
  My jsme si gril pořídili až do našeho domečku. Manžel je šikovnější než já a dělá opravdu luxusní stejky. Máme jen obyčejný na brikety a zatím nám stačí. Letos jsme ho ale ještě ani nevytáhli. Máme zatím chutě jen na ty buřtíky. :-)
  Tak krásné propečené léto! Pa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však my jsme léta na grilu na brikety opékali a jak spokojeně :o)).
   I tobě voňavé léto.
   Ála

   Vymazat
 10. Ahojky, cuketové placičky jsem vyzkouela samotné k večeři a byly super! Díky za recept...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála