pondělí 30. července 2018

A plnou parou vpřed...

do dalšího týdne prázdnin s dalším vnoučetem, který následoval hned za týdnem s velkými dětmi. 
Přistěhoval se k nám na týden malý Jonášek. Popadala jsem se za břicho, když ho syn přivezl a z auta mu vytáhl malý růžový kufříček na kolečkách (zapůjčený od Amálky) a Jonášek ho s úsměvem  vláčel po chodníčku.
"Babí, já u vás budu na prázdninách", hulákal na celé kolo. "No jasně, už na tebe čekáme, ale když vidím ten tvůj obrovitý kufr, ty u nás budeš celé léto?" ptám se ho s potutelným úsměvem. "Ne, to v žádném případě, jenom týden babí. Budu u vás spát 5 nocí, to mi říkal tatínek". "Tak to jo", oddechla jsem si.
Výlety jsme měli rozmyšlené, úměrné jeho věku. Ne příliš dlouhé, v prostředí, kde si může běhat jak se mu zachce a abychom hlavně nejeli příliš dlouho autem. To mi připadá pro takto malé děti zbytečné, aby trávili několik hodin v autě, pak se hodinku či dvě kdesi zdrželi a zase se vraceli pár hodin zpět domů.
Jonášek na každý výlet vláčel trekové hůlky, protože je chtěl mít jako děda. A tak dostal mé, zmenšené co to šlo a byl naprosto spokojený.

Malé nahlédnutí :

V Jetřichovicích je opravená restaurace Praha a v prvním patře je nově otevřená výstavní expozice Leporelo Zadní země. Ve 3D formátu vychází z psané historie obce a vtipně komentuje konkrétní dokumenty. Jednotlivé exponáty včetně cedulí s informacemi výtvarně pojal regionální malíř a výtvarník Ivan Švejnoha z Kytlic.
Falkenštejn je nově zrekontruovaný skalní hrádek, všude jsou umístěné kovové schody se zábradlím a tak náš výstup i sestup byl velmi bezpečný. Byli jsme rádi, že v Národním parku "povolili" tyto moderní změny.
Za prima výlet následovala odměna - točená zmrzlina přišla k chuti nám všem.V obci Růžová je letos zpřístupněná nově vybudovaná vyhlídka Růženka. Bohužel ochranáři nepovolili postavit vyšší, ale i tak je z ní zajímavý pohled po krásném okolí.
A nahoře pěkně foukalo. 
Pro odměnu jsme si zajeli do Mýdlárny Rubens v obci, kde mají příjemný plážový bar, v písku si můžete lehnout do plážového lehátka, usadit pod slunečníky, v baru si objednat letní drink či kávu. U nás zvítězil český nanuk Míša :o).
Další den jsme měli v úmyslu jet vlakem na Jedlovou, pěšky se přesunout na Tolštejn a pak zase stejně zpět. Bohužel pracovní záležitost mého muže nám vše mírně zkomplikovala a vlakem bychom to nestihli, museli jsme použít auto. Nevadí, vlak bude příště.
Po schodech na vyhlídku vystoupal Jonášek s dědou, já si zážitek z výšky odpustila. A Jonášek perlil, když při sestupu potkali skupinku s dětmi. "Dávejte pozor, neskákejte po schodech, jinak upadnete a natlučete si kolena!" přikazoval. "A ty sis ublížil?" "Ne, já ne, protože si dávám pozor."
Poslední den jedeme do Doubice, kde u Staré hospody mají již mnoho let dřevěné vyřezávané pohádkové postavy, různé prolézačky, houpačky, skluzavky, bludiště, kolotoče. Je to veliké lákadlo pro rodiny s dětmi, restaurace je v létě velmi využívaná. Ani jsme nečekali, že bychom zde zvládli oběd, ale měli jsme štěstí. Když jsme vybírali z jídelníčku a Jonášek se rozhodl pro řízek s bramborem, najednou z něj vypadlo "A dneska platím já!", málem jsme spadli s mužem ze židlí. Kam ten kluk na ty rozumy chodí.

Při návratech z našich malých výletů se vždy Jonášek nejvíce těšil na svůj traktůrek s valníčkem. Trávil na něm hodně času, drandil po dvorku u garáže nebo pomáhal dědovi vozit dřevo (do valníčku dostal hromadu kůry) a byl nadšený. Můj muž byl vždy z jejich společné aktivity úplně rozchechtaný a chodil mi říkat jeho hlášky. Jenže to jsem si je měla hned zapisovat, to se nedalo zapamatovat.

Pár perliček:

- Dědo, a tebe vyrodila babička?
- Ale já ti dědo musím pomáhat, copak máš čtyři ruce?
- Tak dědo, přidej, já už nemám co vozit!
- Jonáši, sundej si to tričko. Dědo, to není tričko, to je pyžamo.
anebo
- Babí, ty jsi moje asistentka.
ráno
- To jsem měl ale krásné sny.
v noci ze spaní
- Mami, já nevidím.
- Babi, je tady děda?
u oběda
- Dědo, máš to taky tak dobrý, jako já?

A jeho naprosto samostatná aktivita, kdy se rozhodl, že ten "bordel" zamete.Samozřejmě, že jsem vařila co má nejraději, i když musím říct, že je Jonášek úžasný strávník a jí s radostí. A koláčům neodolá nikdy.
Tak to byl NÁŠ ÚŽASNÝ TÝDEN S JONÁŠKEM...


28 komentářů:

 1. Bezprostřednost malých dětí je úžasná, také si jí teď užíváme s tím naším nejmladším :). Ve vašem kraji jsme byli letos na dovolené a vidím, že týden byl málo, plno krásných míst jsme neviděli, tak třeba někdy příště :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Miluji ty jejich hlášky bez postranních úmyslů :o)). Tak příště k nám na delší čas.
   Krásné dny Bětko.
   Ála

   Smazat
 2. Je vidět, že jsi zkušená babička a rozdělené pobyty starších a mladších se jeví naprosto fenomenální, ty starší se nenudí a ti mladší už vůbec. Je o i o jiných aktivitách, vychytali jste to parádně.
  Krásné fotky a úžasné hlášky, které hovoří za vše, za to, jak na tohle všechno bude s láskou vzpomínat ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, zkušená babička... mám dva vlastní/pravé vnuky a dvě ne úplně vlastní/levé vnučky. Nezní to zrovna ideální, ale to je realita dnešní doby! A když hlídáme, my určujeme :o))).
   Snad nezapomenou.
   Ála

   Smazat
 3. Krásně naplánované prázdniny.Jonášek si to krásně užil.Má hodnou babičku a dědečka....Hlášky jsou super.Náš Mikuláš jich taky umí spoustu vyplodit.Bohužel si je také nezapisuje,ale někdy by to chtělo.
  Krásné léto.Danča

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapisuj, vše se tak lehce zapomene. Od našich kluků si jich pamatujeme opravdu jenom pár - bohužel.
   Dančo, měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 4. jsou to prostě rozumové..... prima další letní dny z Jizerek přeje babí Olina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je nutné si ten čas užít, už brzy se může vše změnit a o prázdniny s babičkou a dědou nebudou stát.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 5. Tyto chvíle jsou prostě neopakovatelné a hlášky těch malých jsou prostě boží.
  Krásně jste si to uživali. Jonášek bude mít na co vzpomínat.
  Měj hezké dny, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hani, to je ten nejhezčí čas a je tak krátký.
   Měj pohodové letní dny.
   Ála

   Smazat
 6. Jonášek je úžasný a ty jeho průpovídky mě pobavily, Alenko. Krásné výlety jste podnikaly, vnouček se určitě nenudil a týden utekl jako voda.
  Hezké dny
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pár jsem jich za ten týden nějak pochytala a fakt stojí za to. Výlety se nám vydařily a bavily i nás. Snad u nás bude ještě v srpnu, uvidíme, nějak se situace mění :o(...
   Měj se hezky Henrietko.
   Ála

   Smazat
 7. Alenko,nechcete na 5 dní i našeho Šímu?;-)Hlášky ma také parádní,třeba -Slyšim,že tatinkovi ťuká srdíčko, ještě žije :-DBabičku sice máme v domě ale je na hraní ,výletování nedává:-(I když letos jeden zvládla,plavbu lodí ale zrovna celý den pršelo :-0Koukám,že Jonášek má parádní námořnický klobouček od Anicky.Nedavno přijeli na dovolenou do Orlických a tak jsme se seznamily:-)Třeba se někdy povede výletování i ve Vasem kraji.Krásné léto!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Klíďo Ilonko, už jsme zvyklý :o)). Klobouček mu maminka koupila nevím kde, takže asi od Aničky není, zřejmě stejná látka. Až zabrousíte, dej vědět!! Dáme kávičku...
   Měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 8. Tak to jste si užili krásný týden pospolu :)))
  Vnouček je moc hezký a milý kluk.
  Pŕeji další krásné dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evo, jsou to krásné okamžiky, které se brzy změní, až bude mít své aktivity, své kamarády, tábory, kroužky a mnohem méně "času" na babičku a dědu :o)), tak to prostě jednou nastane.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat
 9. Alenko, to bylo moc milé povídání, je vidět, jak krásně jste si ten společný čas užili. Jonášek je hezký klučina. Měj se moc krásně. Petra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bylo to báječné a snad nás čeká ještě další týden v srpnu a ve výletech budeme pokračovat.
   Krásné dny Péťo.
   Ála

   Smazat
 10. Připravili jste Jonáškovi (i sobě) moc pěkný program a evidentně jste si to i pořádně užili. A tys o tom napsala hezký článek včetně zpracování fotek...
  A chystáte se užívat si taky léto jen ve dvou ? (i když stávající počasí vybízí nejspíš k tomu, strávit následující dny v bazénu - pokud tedy jeden nemusí jako já do práce - tam se budu koupat tak akorát ve vlastním potu :-/)
  Hezký večer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My jsem si dali ve dvou pobyt na kolech před prázdninami a po nich se uvidí :o)). Třeba se pak něco "vyvrbí".
   Měj se Stáni hezky.
   Ála

   Smazat
 11. Alenko, usmívám se ... Krásně jste si užili prázdniny s vnoučkem. Měj pěkné dny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsme se často s mužem nasmáli, prodloužil nám báječně život :o).
   Marti, měj prima dny, i když jsou již vedra celkem úmorná.
   Ála

   Smazat
 12. A já musím opět zapět ódu na úžasnou babí a dědu!
  Alenko, nachystali jste Jonáškovi skvělý týden! Moc se mi líbí, že jen "nehlídáte", že máte program, zážitky, které jsou jen vnuků a vaše.
  Měj hezké dny, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dneska jsou dětí více zvyklé na výlety, zážitkové programy. Naši kluci lítali v ulici, čutali do balonu, lezli po stromech, padali do potoka, drandili na kolech a chodili jsme na koupaliště. V jiné době se musí i babička s dědou zapojit jinak :o), ale musím říct, že nás to moc baví. Vybíráme hodně výlety do přírody, povídáme si o zvířatech, o stromech, rostlinách, nechybí batoh se svačinkou a pitím a na závěr odměna. A zatím je to všechny (i ty velké) baví.
   Helenko, užívej si letní pohodu.
   Ála

   Smazat
 13. Alenko tak nějak se musím usmívat..jsme na tom tento týden stejně i s tim růžovým kufrem 😊.
  Užili jste si nádherné chvile s úžasným vnukem.Babi a dědo zasloužíte si medaily 😊..
  Krásné srpnové dny ti přeji.Z ❤

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, tak ať se vám pospolu daří :o) mít pěkné dny.
   A třeba někdy medaili dostaneme, kdo ví :o)))).
   Prima letní dny ti přeji.
   Ála

   Smazat
 14. Alenko, krásné, nádherně jste si to společně užili! Věřím, že všichni byli unavení, ale dušička se jen štěstím, radostí a láskou tetelila. :o)
  K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě nás Katko čeká jeden týden nyní v srpnu, tak se těšíme :o).
   Jsou to vzácné chvilky a těch si člověk musí vážit.
   Měj se krásně.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála