pátek 29. června 2018

Pesto z pacibulek...

česneku paličáku.
Konečně jsem si je letos stihla ostříhat a předběhla jsem svého muže, který by malé cibulky hodil na kompost, zajisté by zapomněl, že je míním zužitkovat jinak.
Letošní počasí u nás česneku zřejmě ublížilo a úroda bude menší než v roce loňském, kdy jsme mohli zásobovat i širší rodinu a kamarády.
Nu, nedá se nic dělat.

Česnekové pesto je na zpracování tak jednoduché, že už jednodušší být nemůže.
Ostříhané pacibulky jsem opláchla, osušila v utěrce, dala do mixéru, po částečném rozmixování zakápla trochou olivového oleje pro lepší promísení,  hmotu jsem posléze osolila a promíchala, dala do sklenice a zalila vrstvou oleje, aby vše bylo ponořené.A oběd byl naprosto jasný - špagety s pestem.
Lituji, že pacibulek nemám víc, je mi jasné, že pesto bude velmi rychle spotřebované.

Je to totiž náramná dobrota.

Děláváte ho ?...
21 komentářů:

 1. Nedělám. Česnek nepěstuji, protože se mu u nás na záhoně naprosto nedaří. Cibule je v pohodě, ale česnek ne. Ale věřím, že oběd dle Tvého receptu musí být moc dobrý :-)
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je zvláštní, že cibuli se daří a česneku ne? Letos se nám do cibule dala - myslím, že se to jmenuje vrtilka či tak nějak :o)) a nať se nám celá zkroutila, to jsme nikdy neměli. Po hnojení kopřivovou jíchou se hodně zlepšila.
   Hani, měj pohodové dny.
   Ála

   Smazat
 2. Ježíšku, a to já nevěděla, že se paličky dají tak zužitkovat. Minulý čtvrtek jsme se synem vybrali česnek ze záhonu, a já si výhonky dala do vázy. Třeba to ještě půjde zužitkovat. Co myslíte Ali? Jo? Zdraví Iwka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Iwko, já to kdysi také nevěděla, ale díky blogům se dočetla :o) a tak předávám dál. Pokud ty výhonky jsou ještě zelené a cibulky pevné, zkusila bych to pesto udělat.
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. Hezký den Alenko, pesto kupují, protože česnek nepěstujeme.My pěstujeme brambory, rajčata , okurky a papriky.Samozřejmě taky spoustu bylinek.Na políčku nám řádí rejzek.Sežral nám třetinu brambor a taky dýně.Predpěstovala jsem si další a už mi jedna zmizela a zůstala po ní díra v zemi.Já ty potvůrky nechci zabíjet,ale štve mě to.Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě mě napadlo,v mražáku mám lístky medvědího česneku,to bych z něho pesto mohla udělat,že Alenko?

   Smazat
  2. Také jsem vždy smutná, když nám cosi úrodu začne požírat :o), ale to se ochránit vše nedá. Medvědí česnek je prý na pesto také dobrý, ale já nemám zdroj, takže nemám vyzkoušené.
   Krásné dny přeji Martino.
   Ála

   Smazat
 4. Vypadá to moc dobře. Česnek nepěstuji, ale jednou bych to chtěla zkusit. Snad si na tebe vzpomenu. :-)
  Krásné dny přeji, pa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až na to jednou dojde Dý, tak budeš přemýšlet co vše z česneku využít :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 5. Álo, klasické pesto z bazalky znám a máme ho moc rádi, ale o pestu z pacibulek česneku slyším poprvé :-). Ale jelikož máme česnekovou chuť rádi, ráda bych ho ochutnala ;-). Díky za zajímavý tip!
  Krásný den přeji.
  ZaZa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak já lituji těch let předcházejících kdy jsme cibulky vyhazovali na kompost :o(( a já vůbec netušila o co přicházíme. Je opravdu moc dobré.
   ZaZo přeji ti pěkné dny.
   Ála

   Smazat
 6. Dělala jsem loni pesto z pacibulek podle receptu Moniky - U nás na kopečku. Je skvělé, používám ho a mám ještě trochu ve sklenici. Letos jdu do něho znovu.
  Hezké letní dny, Jitka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem se o pestu z pacibulek dozvěděla od Moniky, jen jsem přidala do něj ještě sůl, neboť jsem se dočetla, že se tím zabrání případnému zkvašení.
   Jitko, měj se hezky a přeji pohodové dny.
   Ála

   Smazat
 7. Je mi jasné, že to je neskutečná dobrota!
  Alenko, měj hezké dny, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo nepohrdne česnek, je pro něj toto pesto jak stvořené :o).
   Helenko, přeji ti pohodové dny.
   Ála

   Smazat
 8. My jsme skleničku tohoto česnekového pesta dostali a je opravdu dobré. Lituji, že nemám vlastní zdroj, udělala bych další. Tak jsem se aspoň dneska vyřádila s višněmi a třešněmi...
  Hezký den

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Náš česnek nám z toho horka nějak totálně odchází, takže na zimu bude asi zásoba všelijaká, co se dá dělat...Každý rok není posvícení :o)). U nás zase nejsou žádné ovocné stromy, jsme v takovém divném místě, že jim to nesvědčí.
   STáni, měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 9. Česnek moc neumím. Loni to byla katastrofa, byl tak maličký, že jsem se u jeho loupání pěkně navztekala. Letos ho tedy na záhonu nemám. Koukám Alenko, že taky zužitkuješ všechno:-). Pesto je prima na rychlý oběd i večeři.
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My pěstujeme asi čtvrtým rokem, letos byl na jaře tak nádherný, že jsme se těšili na skvělou úrodu. Nevíme co se stalo, zda přílišné horko, či odebíraly veškerou námi dodanou vláhu blízké sousedů túje, ale najednou začal slábnout, stonky se ztenčují úplně před očima, takže palice budou malé, velmi malé.
   Pacibulky jsem zužitkovala poprvé a jsem nadšená, jak je pesto chutné.
   Henrietko, měj pohodové dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála