sobota 12. května 2018

Okem fotoaparátu...

nahlížím na zahradu v dnešní sobotní ráno.
Mlha až na zem a tak chvilku čekám na rozjasnění.
Můj veškerý volný čas je stále věnovaný úpravě zahrady a ač jsem každý den unavená, baví mne to.
Pytle s mulčovací kůrou, pytle zeminy, nové keře a letničky, jsou nyní nejčastějšími nákupy, které vozíme v autě.
Nejtragičtěji, po letošní mrazivé zimě bez sněhu, dopadla má bylinková část zahrady. Z toho jsem docela smutná a čeká mne zde ještě hodně práce.
Vymrzl yzop, zmrzly loni zasazené levandule, šalvěj má listy jenom z části, nevyrašila máta, prapodivně vypadá smil italský, nezelená se svatolína. 
Musím spoustu bylin dosadit a celou část překopat.

Pojďte se krátce se mnou projít a nahlédněte k nám.

letos se azalky překonávajímůj oblíbený kokořík

nový přírůstek - Weigelie bílá
 
mini šeřík je letos obsypaný květy

letos je konečně budka obsazená

dnešní ráno...


Děkuji, že jste trpělivě došli až na konec a přeji všem krásný den...

34 komentářů:

 1. MOOOOC SE MI U TEBE LIBÍ !
  Zahrada dle mého gusta, nádherná, skvostná, pokochala jsem se.
  Jen bych si dovolila maličko nesouhlasit, letošní škody nejsou od mrazu, ale od sucha. Příroda neměla na podzim čas nastřádat vodu a v zimě jí bylo také děsivě málo. Mám zahradu u lesa a povrch byl v dubnu !!! sypající se na prah.
  Mám také ztráty a odešlo několik vřesů, pro které bylo neskutečně sucho, vymrznout nemohly, byly bytelně kryté.
  Děkuji ti za nádhernou procházku, máte tam útulně, vím , jak je pracné, aby to tak vypadalo.
  Krásný víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :o) a jsem ráda, že se ti Blondýnko v naší zahradě líbí. S tou vodou samozřejmě souhlasím, přilévali jsme i v zimě k některým keřům. Kamarádka má dům u lesa a také přišli o hodně keřů a trvalek. Vřesy nezakrývám a jeden mám již opravdu letitý a je bez úhony, ale na jiném místě nepřežily mladé.
   Ano, práce je na zahradě vždy dost a dost, ale nás to s mužem naštěstí baví oba dva, máme ze všeho radost, když postupně vše nakvétá a daří se rostlinám a stromům.
   Přeji ti pohodové a hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 2. Nějaký zlý šotek ;-) mi sežral původní komentář, takže znova....
  Máš krásnou zahradu a je vidět, že za tou krásou je spousta práce, péče a lásky.
  Nám letos vymrzl rozmarýn, což mne mrzelo hodně - byl z malinké sazeničky, měla jsem radost, jak se mi ho povedlo odpěstovat... ostatní bylinky (máta, tymián, oregano, pažitka) vypadaly taky dost zuboženě, ale vzpamatovaly se. Doufám, že opravdu trochu sprchne, jak předpovídají, protože na chalupu teď aspoň 14 dní nepojedeme (manžel si ošklivě pořezal ruku při práci s kotoučovou pilou a zatím ji má zavázanou tak, že nemůže řídit, a já jsem neřidič). Jestli bude pořád stejné sucho, tak nám bylinky možná zajdou díky němu.
  Hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se mi to občas na některé blogu stane ;o).
   Rozmarýny já přesazuji do květináčů a dávám do zimní zahrady, bojím se, že by zimu u nás nepřežily. A letos jsem je nechala v nich a dala jenom do zahrady, vsazovat do hlíny je ani nebudu. Překvapila mne ta máta, většinou se mi cpe i tam, kde ji nepotřebuji a musím ji vymezovat prostor a najednou není nikde.
   Tvému muži Stáňo přeji brzké zahojení poraněné ruky, z pily jde vždy strach.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 3. Moc pěkná zahrada.Krásné dny přeji

  OdpovědětVymazat
 4. Nádherná a vydarená výsadba!
  Alena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ali, děkuji, jsem ráda, že se líbí a přeji hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 5. Milá Alenko, máš nádhernou zahradu! Je na ní vidět spousta vykonané práce.A taky to, že Tě to baví a máš cit pro to, kam co vysadit. To mně chybí..Jinak mě také vymrzl rozmarýn a tymián. Musím také dokoupit a osadit...Měj se moc krásně a ať ti tvoje zahrada a kytičky dělají radost. Krásné dny. Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inuško, moc děkuji, vím, že máš také kytky ráda a na své zahradě se pěkně činíš. Naše zahrada není na rovině a proto ji máme rozdělenou na několik částí. Museli jsme vyrovnávat terén i zídkami, tím vlastně zahrada dostala úplně jiný ráz. Jen mne mrzí, že jsme tehdy na začátku nevysázeli nějaké vysoké stromy, už by to byly velikáni.
   Měj pěkné a pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko, Tvá zahrádka je nádherná, je na ni vidět, že opravdu nezahálíš. Já mám stále co dohánět, ale už mi toho také spoustu kvete. Azalky a jiné keře nemám, ale přežily mi dvě hortenzie zasazené loni, tak uvidím, jestli pokvetou. Ty máš úplné koberce kytiček, krásně se na to kouká a ta modrá keramická váza???, je parádní.
  Přeji krásnou neděli. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Dášo, opravdu na zahradě nyní nezahálím, ale ještě mne čeká osazení bylinkové zahrádky novými rostlinami a budu mít vše důležité hotové. Pak ještě dotřít vše co je třeba nátěrem obnovit a kvůli pylu jsem musela přestat natírat:o). Hortenzie mám tři a ani jedna mi ještě nekvetla, tak snad letos. To je modrý květináč, takový šikmý a mně se líbilo dát ho do záhonu. Vsadím do něj nějakou letničku.
   Měj pohodovou neděli i u vás doma.
   Ála

   Vymazat
 7. Máte to na zahrádce moc pěkné, je vidět, že Tě to baví a máš i pro to cit.
  Krásně máš vše rozkvetlé.
  Já jsem přišla o část lilií. Nezvykle brzy začaly rašit a pak přišly několikadenní mrazy a teď už se o nic nesnaží. Dost mne to mrzí, protože cibulky jsem měla ještě od mamka a hodně let mi zahrádku zdobily. Ale nenadělám nic!
  Měj se moc hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu Hani. Na zahradě mne to opravdu baví a letos je tak příznivé počasí, že vše se odehrává každý den. A má fyzička klesá a klesá :o))). Lilie jsem mívala od manželových rodičů z jejich zahrady a nikdy mi nevykvetly, protože si na nich pokaždé smlsl nějaký brouček.
   Užívej si hezkou neděli.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko, zahradu máš opravdu moc pěknou, to musí stát hodně práce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po každé zimě je to vždy dost náročné, ale pak si všeho užívám a jenom udržuji.
   Péťo měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 9. Je to nádhera Tvoje práce je tam vidět :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo děkuji :o). Já mívám ty nápady a manžel pak přesazuje, zasazuje, ryje a kope, tahá pytle se zeminou.
   Měj pohodovou neděli.
   Ála

   Vymazat
 10. Alenko, zahradu máš překrásnou. Děkuji za nádhernou podívanou, hezky jsem se pokochala.
  Weigelie mám dvě, jednu růžovobílou a druhá měla být červená, ale je bílá ,je to taky ještě prcek, ale pěkný.
  Jinak po letošní zimě jsem taky přišla o bylinky, nemám tymián, mateřídoušku a máta na tom taky není zvlášť dobře. Teda ta peprná, jahodová roste až moc. Naštěstí levandule vydržely a už se chystají kvést.
  Ali, měj se krásně a přeji prima neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda Jani, že se ti mé zahradní kouty líbí. Já mám Weigelie do růžovovínova čtyři a nyní jsem sehnala dvě bílé, ty budou nízké, to jsem moc ráda. Jsou to krásné a vděčné keře, zastřiháváme je a oni jsou pěkně husté.
   Z máty peprné není vůbec nic. I blýskáčci ji marně hledají, každý rok si na ní baští, tak se mi stěhují jinam. Když jsme kopli hlouběji, tak spodní vláha na místě je, tak snad suchem úplně ty bylinky netrpěly, ale ty mrazy udělaly své.
   Jani měj pohodovou neděli.
   Ála

   Vymazat
 11. Alenko, máš nádhernou zahradu, krásná zákoutí. Pokochala jsem se. Hezký večer.

  OdpovědětVymazat
 12. Alenko, máš překrásnou zahradu. Ta každodenní dřina a hlavně láska jsou opravdu vidět.
  A ten kokořík - každé jaro ho u blogerek na fotkách obdivuji a stále ho nemám... Prostě nádhera!
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, děkuji za pochvalu. To je ta odměna, rozkvetlá zahrada, za péči :o)). Kokořík je úžasná rostlina, je překrásný a nenápadně se rozrůstá.
   Přeji krásný a pohodový den.
   Ála

   Vymazat
 13. Álo, krásnou, vypiplanou zahradu máš a s malebnými zákoutími!! Je vidět, že do ní dáváš srdíčko :-). Oceňuji detaily v podobě keramických nádob, dřevěných kusů ze stromů i kamennou zídku, to mám také moc ráda ;-).A oceňuji také, že přes veškerou péči vypadá přirozeně a ne uměle, jak to u některých městských zahrad bývá.
  Pokud jde o bylinky,jedna svatolína mi také vymrzla nebo uschla a druhá je taková nijaká....ale zase přežil rozmarýn, ač je celou zimu venku bez přikrývky, i levandule, yzopy a máta....je to asi tím, že mají kolem kačírek. Šalvěj byla také napůl zmrzlá, ale to i loni a pak zase obrazila, tak snad se vzpamatuje i letos. I šeřík byl letos obsypaný květy oproti loňskému jaru....takže vše je asi v rovnováze ;-).To uvidím až v létě....
  Měj krásný den a ať Ti dělá zahrada radost jako doposud! ZaZa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ZaZo, zahrada je čím dál má větší radost. Je vždy za mnou vidět kus práce a odměnou je mi vitalita keřů, stromů a květin. To opravdu potěší. Bylinkovou část jsme již upravili, uschlé keře vyryli, suché části u jedné šalvěje jsem ostříhala, zbytek krásně obrůstá. Postupně kupuji nové. Vše jsme zasypali mulčovací kůrou, ač jsem toto místo urputně plela a chtěla mít co nejvíce přírodní, ale kůra jim podrží více vláhy a poskytne ochranu. Mám ráda, když si vše roste dle svého, příliš jim nechci zasahovat do života, ale některé keře i tak musíme zastřihovat, abychom nepřesahovali až k sousedům :o)).
   Ať i tvá zahrada krásně roste a ty máš pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 14. Ali, krásnou zahradu máte. a ten kokořík, trošinku závidím, měla jsem ho na minulé zahradě, ale nepřevezla jsem ho. musím si sehnat. a mně v zimě vymrzlo aspoň 6 kopečků mateřídoušky.
  přeji krásné dny. Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kokořík je úžasná rostlina, už jsem tolika návštěvám dávala odebrané kousky a všem se chytil. Mám ho moc ráda na zahradě. Mateřídoušce se u nás zatím příliš nedaří, ale i tak ji opět zkusím zasadit :o)).
   Majko, děkuji za pochvalu a přeji pěkné dny.
   Ála

   Vymazat
 15. Alenko, nádhera! Taky se nemůžu toho jara nabazit. Mate krásnou zahradu. E

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo moc děkuji. Dnes již konečně prší, zahrada loká plnými doušky vláhu a i když je zataženo na celý den, jsem za to ráda.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 16. Ta první fotka mě dostala, jak o profíka. Je to docela um, když chce člověk skoro vše co vidí, brát v potaz výšku a šířku za pár let a nároky na světlo. Je to nekončící práce a péče, ale za ranní kávu s takovým výhledem to teda sakra stojí.
  Já po zimě asi přišla o letitý bambus, pořád čekám jestli se vzpamatuje a tráva ponytails je asi taky kaput. Tak aspoň místo na nové přírůstky :)
  Ať se daří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jako mladá jsem si kupovala knížky o zahradách a vždy toužila jednu takovou mít. Sen se mi splnil :o)) a já jsem za to stále vděčná. Jediné co mi chybí, je nedostatek místa pro vysoké stromy, ty bych zde měla ráda, ale na začátku jsme měli malý prostor kolem domu, takže břízy, duby, jasany, akáty - těch jsem se musela vzdát. Ale člověk nikdy neví, co se mu ještě může v životě splnit :o)).
   Bambus přežil a už se dere nahoru. Sestra mi slíbila černý bambus, tak na něj jsem zvědavá !!
   Martino měj se hezky.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála