pondělí 30. dubna 2018

Jako Ferda mravenec...

si připadám v posledních dnech.
Práce všeho druhu.

Mám hodně plánů, které se týkají zahrady, chtěla bych je splnit a tak si raději na každý den určím do čeho se pustím, abych vše postupně zvládla. Samozřejmě, že je vše ovlivněné počasím a také mou fyzickou sílou,  nejsem přeci jenom již "mladice" a mám na paměti, že se nemá nic přehánět.Máme domluvu s mužem, že jeden na druhého volá - Přestávka! a ten druhý praští s nářadím a jde si sednout, napít se a chvilku odpočinout. Další limit jsme si dali, že práci skončíme nejpozději v 18 hodin, přeci jenom bychom rádi zase druhý den vstali z postele :o).

Základní údržbu zahrady po zimě máme hotovou, na zeleninových záhonech se již něco zelená, ze skleníku baštíme první ředkvičky.

Jeden z mých plánu je natírání.
Stal se ze mne natěrač/lakýrník.Nevím jaké máte zkušenosti s venkovními barvami, ale my postupně zjišťujeme, že nynější barvy příliš dlouho nevydrží a tak jsem natřela dřevěnou skládací soupravu syntetikou, ač preferuji vodou ředitelné barvy.
Jaké používáte venkovní barvy, jaké máte zkušenosti?

Náš syn se mi posmíval, že když to budu chtít zase přetírat, budu muset sáhnout nejprve po brusce :o).
Je fakt drzý.

Dřevěné lehátko je z exotického dřeva a pro jeho osvěžení jsem zvolila napouštěcí barevný olej, který dřevu dodal příjemný odstín.


Čeká mne ještě další natírání, a to renovace dvou starých židlí, velká dřevěná souprava na pergole (stůl a 6 židlí), ale tam bude stačit jenom jedna vrstva a pak ještě dvě židličky a malý stolek na terásce, kde si dáváme ráno snídani.
Pustila jsem se do všeho s vervou a doufám, že vše zvládnu.
Můj muž mi říká, že je radost se na mne dívat, jak mi to jde a že natírám velmi šikovně.
Já si spíš myslím, že je šťastný, že to dělat nemusí :o)).

Včera ráno jsem po příchodu na pergolu zaregistrovala malého návštěvníka, který evidentně zabloudil.
Slepýš byl celý ztuhlý, dlažba je opravdu studená.


Pro náš dostatečný pitný režim jsem nedávno objevila v e-shopu objemnou skleněnou nádobu s kohoutkem na nápoje.
Líbilo se mi, že je posazená na plechovém stojanu, takže se jednoduše pod kohoutek vejde sklenice a nápoje si načepují bez problémů i děti, což velmi baví Jonáška.
Víko zabrání náletům much či vos za nasládlým nektarem.
Součástí soupravy jsou i čtyři sklenice s víčkem a brčkem (ty jsem, jak nyní zjišťuji, zapomněla nafotit).

Kupovala jsem zde.


Využila jsem poslední zamrazený červený rybíz a udělala z něj několik lahviček sirupu, který se nyní k osvěžení hodí.

Dneska nenatírám a nechám štětce odpočívat.

Hrozilo by, že mne to přestane bavit ... :o)


28 komentářů:

 1. Alenko, jsi opravdu pracovitá jako ten Ferda:-))))..tolik věcí stíháš. Já mám dneska na stole taky seznam,co všechno udělat. Jdu na to...:-)
  Přeji hezké a poklidné májové dny. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdy si Evo říkám, že jsem hrozná "neposeda", že si vymýšlím neustále něco nového a nedám si pokoj. Ale zase je to pro mne vše ohromný životní náboj. Neznám slovo NUDA :o))).
   Měj pěkný den.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, okolo domku je práce pořád, viď? Je to báječné, teď, po dlouhé zimě si to tělo pořádně protáhnout. Sice se večer pak nemohu skoro narovnat, ale druhý den jdu do toho nanovo :) Zahrada to potřebuje :)
  Prima den ti přeji, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano je :o)). Večer padnu do postele jak podťatá. Ale stojí to za tu únavu, že Péťo?
   Měj hezký den.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko,
  já u práce na zahradě relaxuji a natírání je doslova moje hobby !
  Je fakt, že letos jsem ještě nic nenatřela, musím se po něčem podívat ;-)
  Také už mi ta práce nejde od ruky jako dřív, musím i šetřit i má bolavá záda, také když pracujeme na zahradě , stojí nám úklid domu :-o
  Muž zahradnické práce až tak nemusí, letos jsem si vymyslela, ještě jeden zeleninový záhonek, tak už druhý týden víkend kolem něj chodím po špičkách ;-)
  Také máme svoje odpočinkové chvilky, kávička a zákusek,stolní hry se Šímou, jdeme na zmrzku ,grilovačky,...
  Natírání a zahradničení zdar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to si rozumíme Ilonko :o)). Já si letos natírání užiji opravdu hodně, ale pak budu nadšená, že je vše jako nové. Můj muž heká na nohy, že ho bolí a já zase se zády, když to přeženu. Tak se pak navečer plouží po zahradě dva hekači :o))).
   Zdar zahradám.
   Měj hezký den.
   Ála

   Vymazat
 4. Alenko, na zahrádce a kolem domu je práce stále dost. My jsme o víkendu bílili a letos nás čeká výměna dřevěného plotu a natírání oken v patře. To volání "přestávka" je skvělý nápad. A líbí se mi, že vše odpadne z ruky a jde se na občerstvení. To asi také zavedu. :o)
  Na nátěry používáme barvu Johnstones, máme s ní natřený kotec, pergolu, balkón a nyní ji použijeme i na dřevěný plot. Kotec je starý 5 let, pergola myslím 4 a stále vše drží. Jenom na balkoně na vodorovném prkně to už je trošku na přetření. Jinak spokojenost.
  Přeji krásný den a dnes pozor při létání, fouká to. :o) Pa D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I doma máme plány, ale zatím to necháváme na chladnější dny :o)) - tapetování počká. A ráda bych vymalovala ložnici, ale na muže to nemohu vše vychrlit najednou :o).
   "Přestávku" Dášo zaveď, je to fakt potřebné. Já vždy chtěla dodělat celý kus najednou, neodcházet od práce, ale ono to také počká a ta chvilka pomůže.
   A díky za tip na barvu.
   Měj hezký den a dobrý let :o).
   Ála

   Vymazat
 5. Jo,jo jsi pracovitá. Taky jsem tento týden měla stále co dělat. Malovala se ložnice, upravovala tam podlaha. Také jsem trochu natírala, něco na zahradě, takže taky si na nudu stěžovat nemohu.
  Měj se hezky a ať se Ti daří i nadále !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes jsem si naordinovala volno a čas na kamarádku. To je také potřeba.
   Hani, přeji ti prima den.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko, tak to jsme na tom stejně.Záhon mě zbývá už poslední, včera jsem uklidila stodolu a posekala trávu okolo domu.Manžel dělá zase stráň.Kdybych nemusela vařit oběd,stihla bych víc.A taky se chystám na natírání na zahradě , to mě baví.Potřebuji natřít ptačí krmítka , štokrlata , lavičky atd. Natírám xyladecorem.Večer se taky a manželem belháme domů a hekáme.Zítra budeme odpočívat i když já to teda moc neumím.Alenko , přeji hezké dny.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ať se i Vám Martino daří vše zvládnout a nezapomínejte na přestávky :o).
   Hezký sváteční den.
   Ála

   Vymazat
 7. Alenko, já jsem taky u nás natěrač a případně malíř. Sezení ze dřeva taky napouštím ošetřujícím barevným olejem. Letos budu muset také, ale už ho máme dlouho, pravděpodobně nás čeká výměna za nové. Měj pěkné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My už to sezení máme mnoho let a budeme natírat poprvé. Je fakt, že je v pergole, takže chráněné před deštěm.
   No mám toho hodně před sebou :o)).
   Martinko měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko jsi pilná jako včelička.Tolik práce 😊
  U nás jsme natirali v sobotu..k tomu ještě stále nekončící práce na zahradě a včera bylo ouvej.😊.. Takže odměna a odpoledni výlet na motorce na Kuks.
  Dnes medíkuji..a zítra hupky do práce.Ještě že při ni sedím 😊
  Krásný máj ti přeji.Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko a to mne ještě plno práce s natíráním čeká, ale letos to udělám i kdyby hrom na koze jezdil :o))). Na příští rok to nepřesunu ani za nic. Na výlety se také těším, zatím jsme ještě nikam nevyjeli :o(.
   Měj pohodový den i když jsi v práci.
   Ála

   Vymazat
 9. Alenko, natěračko, moc tě zdravím! nechceš s tím štětcem zajet i k nám :o) Taky by bylo potřeba, zatím na nic takového nedošlo. Asi by to teď ani nešlo, všude je pyl doslova ve vrstvách...
  Měj hezké odpoledne, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, jedině až budu mít hotovo doma :o))). Musím splnit co jsem si předsevzdala, ale dnes si asi ještě dám oraz od štětce, nějak mne všechno bolí.
   Hezký sváteční den ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 10. Ali, hezky si to na zahradě zvelebuješ , jsi šikulka.
  Na natírání se taky chystám a chci použít syntetiku. Manželovi se natírat moc nechce, říká že je to ještě dobrý atd. Počkám až bude mít odpolední a vrhnu se na to.
  Ta přestávka je bezvadný nápad!!! Já když se zabodnu v zahradě tak končím až po půl osmé a druhý den už cítím, že jsem to přehnala. Takže zavedeme přestávky.
  Slepýše jsem u nás zatím letos neobjevila, jen dvě ještěrky a ty se teď někam schovaly.
  Nádoba na pití je suprová.
  Ali, měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však mému manželovi také ne a s radostí mi všechno natírání přenechal. Přestávky jsou bezvadné a děláme to takhle na zahradě již pár let. Já totiž také vždy chtěla dodělat rozpleté a pak se nemohla ani narovnat. Takže přestávkám se vůbec nebráním a vyvolávám je halekáním i sama.
   Velká čerpací nádoba je na zahradu úplně suprová. Já vždy nosila ve džbánu, přikrývala talířkem, aby hmyz nenapadal.
   Jani měj pěkný sváteční den.
   Ála

   Vymazat
 11. Álo, ty tedy máš rozpracovanost. A navíc na to jdeš systematicky - na každý den plán... A pauzičky chválím.
  Nádoba na pití je pěkná, na nás by ale asi byla velká. S mámou vystačíme se džbánem a manžel se povětšinou svlažuje pivem :-)
  Tak ať jde práce na zahrádce od ruky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, ono je to pro mne lepší, stanovit si ráno co ten den chci udělat a držet se toho. Dřív jsem lítala od jedné činnosti k druhé. Tak to už také nedělám :o)). No jo stárnu, tak se víc šetřím :o).
   Nádobu naplním celou jenom když nás je víc, pro nás dva dělám ani ne půlku, manžel také doplňuje tekutinu v těle pivem, prý je to samý minerál :o))).
   Přeji ti hezký dnešní den.
   Ála

   Vymazat
 12. Tak mám pocit, jako bych to psala já sama.....taky zahrada, skleník, natírání... ale protože mne to nesmírně baví - všechno, dělám to ráda. A za natírání jsem dostala taky pochvalu-pravděpodobně ze stejného důvodu - nemusel natírat manžel sám.... Teď se chystám udělat ze starých prken dlouhý "truhlík" jako schovku na plast. truhlíky na terasu. Z trhu jsem se vrátila se 3 košíky kytiček-lobelky, macešky, verbeny a hlavně hledíky - ty nechutnají slimákům.. Takže-žádné lelkování, jde se pracovat, počasí přímo vybízí.... z Jizerek přeje krásné májové dny Olina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je nás hodně, pro které je zahrada naprostý balzám a práci na ní děláme s radostí. Včera jsem již také nakoupila první letničky a sepsala si na papír další potřebnou várku. Muž jenom povzdychl :o))).
   Olino přeji krásné dny v Jizerkách.
   Ála

   Vymazat
 13. Alenko,mám pocit, že je to všude stejné :-D. My máme to "přestávkování" podobné :-)). Když se člověk zabere do práce, tak pak nevnímá bolest a únavu a večer pak skuhrá, takže je potřeba se navzájem "hlídat" ať už je nám dvacet nebo sto ;-).
  Pokud jde o natírání, to je také má vášeň, soused už si ze mě dělá legraci, že natřu, co mi přijde pod ruku :-)). Akorát, že mě nevadí, když se barva začne trochu ztrácet, vnímám to jako hezkou patinu ;-). Dokonce jsem takto natírala i náš plot, aby vypadal "staře". Mně se to prostě líbí....
  Tak hezky pracuj a také hezky odpočívej ;-). Krásné májové dny přeji. ZaZa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak ZaZo, vždy jsem chtěla "dorazit" až do konce :o) a pak jsem se nemohla ani narovnat. Tak to již nedělám. Sezení, které je na slunci a dešti spíš musím chránit barvou, aby brzy neshnilo.
   Pracuji a odpočívám co to jenom jde.
   Hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 14. Nerada natírám, nerada napouštím, ale nedá se nic dělat, je to nezbytná součást, která k zahradě prostě patří.
  Já si žádná časová omezení nedávám, protože dokud nejsem hotová, nejsem spokojená a já se znám, musím odcházet s pocitem hotového, však pak druhý den jsem jako mrzák. Nadávám, ale stejně to tak skončí.
  Tak krásnou sezónu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud nechceš mít na zahradě vše plastové, dřevo údržbu prostě potřebuje :o). Já bych také ráda jela bez omezování, ale bohužel má vnitřní síla si vše již koriguje sama a já jenom poslouchám :o), s tím nic nenadělám. Dodělám to druhý den, s tím jsem se již smířila a přestalo mi to vadit. Mládí mi již zamávalo Ahoj...
   Měj radostné dny Blondýnko.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála