neděle 11. února 2018

Pletené ponožky...

na nožky.
Již několikrát jsem si vzpomněla, že jsem kdysi, pradávno tomu, pletla ponožky na čtyřech jehlicích.
Pravda, postup jsem trochu pozapomněla, ale v dnešní době internetu a rychlého hledání, nic není nemožné. Také mne k ponožkám naťukla Kája z blogu Jablko v košíku, která vložila fotky napletených ponožek a jejich hravá barevnost mne okouzlila.
Poradila mi, kde najdu návod a já si ho vytiskla.
Trochu mne zarazilo množství čtyřbarevných tabulek, v nich titěrné značky a při čtení popisu pletení jsem chvilkami opět byla mimo.
Jenže, já když se do něčeho zakousnu...


Rozhodla jsem se pro první zkušební variantu pánských ponožek, manželovi by se teplé, vlněné, pro jeho občasné vysedávání u rybníka, určitě hodily.
(Mimochodem, kapra jsme na vánoce kupovat nemuseli :o), stihl nachytat a zamrazila jsem.)
Nakonec jsem ty šílené tabulky schroustla a pletení mi šlo. Věděla jsem, že mi  jedno přadeno příze Jawoll, které bylo vhodné na pletení (75% vlna a 25% polyamid) stačit nebude, ale Vlněné sestry měli týden zavřený eshop, tak jsem pletla co to šlo a v pondělí doobjednám. 
Přeci jenom by bylo dobré, kdyby měl obě :o)).


Mezitím, co jsem se lopotila u první ponožky, dorazil balíček s přízí od Dropsu, vybrala jsem si samovzorující ponožkovou přízi Fabel Print.
Pro sebe č.153 a na další pánské (přeci jenom těch mužských v rodině mám hodně) č. 913.
A na internetu si našla jednodušší návod k pletení, byl to přesně ten způsob pletení, kterým jsem kdysi ponožky již zkoušela plést, takže jsem si vše jenom osvěžila.
Hlavně je mnohem jednodušší.

Už myslím na letní večery, které prosedíme ve dvou na pergole a ponožky se budu hodit.
Málokterý večer bývá opravdu teplý pro bosou nohu.

A jedna ponožka pro mne je hotová.
Dopletla jsem ji v sobotním odpoledni u mých oblíbených
Vražd v Midsomeru.

A mám počitadlo řad.
Novinka pro mne.
Abych nemusela pořád dělat čárky na papírky.
Ale zase nesmím zapomenout po každé řadě pohnout kolečkem.
Tak nevím.


Je to změna k lepšímu nebo ne... ? :o)
34 komentářů:

 1. Ponožky taky občas pletu. Na zahřátí. Hlavně pro mne, protože já jsem zmrzlík.
  Budeš mít hezky veselé ponožtičky.
  Počítadlo řad by se mi taky hodilo, ale nejsem si jistá, zda bych s ním vždy otočila. :-) Takže hmmm ????
  Hezkou neděli!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty barevné jsou prostě kouzelné, moc se mi líbí. A počitadlo jsem použila poprvé při pletení, měla jsem ho zavěšené u levé jehlice, takže při přechodu na další řadu jsem ho měla po ruce a nezapomněla nikdy otočit. Tady u těch ponožkových to nejde, mám ho položené vedle sebe a to je trochu horší :o)).
   Hani, měj hezkou neděli.
   Ála

   Vymazat
  2. Dobrý večer, počítadlo je uzasne, používám ho i při pletení na 4 ponorkách.pripevnim ho na ponožku v místě, kde zacina řada, na dvorku, není tedy na jehličí, ale na pokožce.

   Vymazat
  3. Benko, nějak jsem se ztratila v textu - počítadlo je umístěné na dvorku, není na jehlici, ale na pokožce ? Stále nevím kde ho máte prosím umístěné?
   Krásný den přeji.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, to je krása, ponožky jsem nikdy nepletla. Hezkou neděli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se je plést naučila v mém mládí od babičky mého tehdejšího kluka, nosil krásné ponožky :o)))).
   Marti, měj i ty prima neděli.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, Ty jsi tak šikovná. Ponožky jsem ještě nikdy nedala...myslím, že je to strrrašně těžké a fakt to vyžaduje matematického ducha. No, třeba jednou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diano, on když to člověk zkusí a pochopí postup (fakt není složitý) tak už je to v pohodě, jen si zvyknout na ty krátké jehlice.
   Tak třeba někdy zkusíš :o).
   Hezkou neděli.
   Ála

   Vymazat
 4. Kdysi dávno jsem ponožky pletla. To bylo tak vše, co jsem byla schopná ( s mojí netrpělivostí) vytvořit :-) Pamatuji si, že na patě a u špičjy se musely očka nějak rozplétat či splétat, ale už vůbec nevím jak. Pletené ponožky jsou takový symbol domácí pohody.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš Míšo!! Už jsi je jednou zvládla, tak by si brzy osvěžila. To máš pravdu, pletené ponožky nasadit večer u telky, prostě domácí pohodička (nebo venku večer u krbu).
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko,teplé ponožky já nosím prakticky denně v práci i doma.Trpím na močové cesty,tak teplo od spodu je základ!Občas je dostanu.Sama je neumím,vzdy mi to přišlo složité a nemám tu trpělivost!Jsi dobrá,Alenko!Krásnou neděli;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to opravdu Ilonko potřebuješ mít teplo od nohou. Takže ponožky, ponožky, na tvé nožky...
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko, obdivuhodné. Toto umění neovládám, jsi šikovná. Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud Ivanko umíš plést, tak by si je zvládla. Dneska je super, že najdeš na internetu i video návody, to hodně pomůže.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 7. Ponožky pletu asi dva roky, no teda bude to teprve v květnu....ale pletu jedině obě dvě najednou na kruhové jehlici, každou zvlášť to bych fakt nedala....Letos už jsem stihla čtvery a všechny už jsou rozdané :-)) Počítadlo na ponožky nepoužívám, ale to je tím, že se pletou najednou :-) Naučila jsem se je podle videí na youtube :-) Přeji krásné propletené dny :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to ještě neznám, plést obě dvě na kruhové jehlici, určitě se po nějakém návodu podívám a vyzkouším, to musí být rychlejší.
   Zdeni, měj krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko posílám krásný pozdrav. Moc pěkné ponožky, jsi opět velice šikovná. Já jsem když byly děti malé napletla hodně ponožek na dvou jehlicích, což je mnohem jednodušší, teď mě lákáš vyzkoušet ty Tvé, ale jsou složitější. Měj se moc hezky. HelenaK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ahoj :o).
   Kdysi jsem také pár ponožek na dvou jehlicích upletla, vzpomínám si na to. Ale Zdenka - viz výše - plete obě dvě najednou na kruhové, to je také zajímavý způsob.
   Pohodové dny přeji tam k vám domů.
   Ála

   Vymazat
 9. Kdysi dávno jsem jedny ponožky upletla, dneska už bych to asi nedala (ostatně přemýšlím, jestli bych po těch letech, co jsem nepletla, dokázala aspoň nahodit ;-)). A asi bych pro ně neměla ani "odbyt" (manžel preferuje froťáky, já zas tenčí ponožky s elastanem).
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě by sis pletení brzy osvěžila v paměti :o). Já chodím doma neustále naboso, ale televizní občas natáhnu. No a ven do bot samozřejmě také :o))))).
   Měj prima zbytek neděle. U nás zašlo slunce opět za mraky, svítilo jenom když jsem vařila.
   Ála

   Vymazat
 10. Hezlou neděli přeji.Alenko , manželova maminka pletla ponožky hodně a tak mě ukázala postup,ale to už je dávno.Pletla jsem vnoučatům,když byli malinký i bačkůrky.Taky jsem si koupila značkovače a počitadlo,ale to nepoužívám.Buďto odškrtávám nebo spočítám.Myslím si, že i ty značkovače byla zbytečnost.Používala jsem zbytky vlny a spokojenost.Ale kulatý jehlice a výměnný lanka ty jsou fajn.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už si docela na počitadlo zvykám a značkovače používám. Je to o zvyku a když už jsem si to koupila :o))).
   Martino, tak ať se nám hezky plete, že?
   Krásné dny do Českého ráje.
   Ála

   Vymazat
 11. Alenko, ponožky máš krásné. Nám takovéto kdysi pletla moje babička, dokud na to viděla a neboleli ji záda. Ještě mám malou zásobu v šuplíku. Také mi napletla takové ťapky (bačkory) a ty jsou super. :o)
  Přeji krásnou neděli. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, já si vše musím naplést či naháčkovat sama :o)). Já obdarovávám ostatní, protože nikdo nemá snahu se učit. No taky mám samé kluky, že :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 12. Alenko, ty jsi tak moc šikovná..já dříve pletla opravdu hodně...ale nějak poslední dobou beru jen do rukou háček...třeba ještě na jehlice jednou dojde..Měj se moc krásně a ponožky ať vás krásně zahřejí.Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inko, děkuji :o). Ty jsi šikovná na vše možné, až mi oči přecházejí když chystáš zboží do vánočního školního jarmarku!!
   Měj pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 13. Velký obdiv. Já bych nedala žádnou dohromady:))))
  Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, ale dala. Plést umíš :o), tak je to jenom o vyzkoušení. Musí na to být chuť motat na krátkých jehlicích, začátek je mírně krkolomný a pak je to v pohodě. Zajímá mne to pletení obou na kruhové jehlici, to musím vyzkoušet.
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 14. Alenko opět obdiv..Já jsem kdysi pletla ponožky na dvou jehlicích,ale takhle krásné jsem je tedy neměla.Asi bych je měla zkusit znova, ponožky by se hodily. Krásný nový týden ti přeji.Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeničko, jak jsem psala, léta jsem je nepletla až jsem zapomněla jak na patu, jak na špičku. Tu krásu spíš dělá samovzorovací příze, je úžasná.
   Měj prima dny.
   Ála

   Vymazat
 15. Alenko, máš můj veliký obdiv! Nevím, jestli bych se do nich pustila...
  Vypadají parádně!
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ono to vůbec není složité, spíš jde o zručnost ohledně pletení krátkými jehlicemi :o) a to se dá zvládnout.
   I tobě hezký večer.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála