pátek 2. února 2018

Cizinka...

je název televizního seriálu, který jsem neviděla, ale slyšela na něj chválu.
Sestra mi půjčila knížku, abych si prý nejprve přečetla knižní  předlohu.
Je to kniha o 707 stranách, takže žádná rychlá četba. Trochu jsem měla obavy, zda ji nebudu číst příliš dlouho, ale brzy jsem se začetla a stránky plné napětí, rychlého děje, zajímavých historických témat, osudů hlavních postav, mne nutily vzít knihu co nejčastěji do ruky.
Dočetla jsem a doporučuji.Anotace:

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit.


Saxonka - jak Claire říkal Jamie nejraději, se velmi rychle dokázala sžít s nečekaným prostředím, což si vůbec v reálu nedokáži představit. Mám pocit, že bych umřela hodně brzy. Ale hezky se mi o její snaze přežít, četlo. Uvědomovala jsem si často, jak jsme v dnešní době naprosto zhýčkaní, jak máme potlačené instinkty, jsme totálně rozmazlení. Vším a ve všem.
Autorka každopádně dokáže vtáhnout do děje, mistrně střídá dějové napětí, kdy jde o život, s láskyplným obdobím vztahu Claire a Jamie. I v této době, plné zla, nenávisti, bojů a chamtivosti, kdy na životě člověka nikomu nezáleželo, je však místo na galantní chování, na citové vzplanutí, na lásku až za hrob.

Uvědomila jsem si jedno.
V každé době panuje dobro i zlo, láska i nenávist, závist, chamtivost.

Copak to nevídáme kolem sebe i dnes ?...

14 komentářů:

 1. Četla jsem tuto knihu. Líbila se mi. Seriál jsem neviděla, ale mohl by být dobrý, protože je to zajímavý příběh.
  Hezký den, Alenko!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seriál byl prý moc hezký, tak snad ho někde na internetu po dočtení najdu a budu moci shlédnout.
   Hani, měj hezký pátek.
   Ála

   Vymazat
 2. Ali, tak tuhle knihu jsem nečetla. Řeknu dceři ať se mrkne v knihovně.
  Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ať se ti zeptá, hezky se čte, i když je to opravdu bichle :o).
   Jani, měj hezký den.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, díky za tip na knihu...seriál jsem neviděla- já televizi nejak nesleduji...na internetu si najdu, co se mi líbí...
  Přeji hezký pátek a celý víkend!!
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ho také neviděla, ani jsem netušila, že ho dávají. Mám ráda historické filmy, tak by se mi asi také líbil.
   Jarko, měj pohodu jak doma, tak i na procházkách.
   Ála

   Vymazat
 4. Já ani netuším, že takový seriál šel... A u knihy váhám - já někdy čtu knížku hodně dlouho a pak mi ty časově prolínající se příběhy dávají dost zabrat. Teď se chystám na dva díly Husitské epopeje a tam taky probíhá souběžně několik příběhů (byť v jedné časové rovině) a z přechozích dílů vím, že jsem se občas ztrácela "v osobách a obsazení".
  Hezký víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem také nevěděla, až mi to řekla sestra když mi půjčovala knihu.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko,díky za tip.Snad bych teď i těch 707 stránek dala,času bude dost ;-) .Měj se moc hezky s knihou v ruce i bez.H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš Hani, ponořila by ses do minulosti a čas by ti krásně utíkal.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko, viděla jsem první řadu a přečetla i knížku. Jak píšeš, já bych v době skotských horalů nepřežila ani týden. V každém případě je to zajímavé téma. Přeji hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viď Evo? Ta představa byla pro mne dost zneklidňující :o). A ty skotské klany mají také zvláštní historii.
   Ála

   Vymazat
 7. Alenko, tebe v čtení nemám šanci dostihnout. Podle toho co tu čtu by se mi kniha asi líbila, děkuji za typ a přeji hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám však pocit, že čtu málo :o), protože volný čas dělím mezi knihy a pletení či háčkování, oboje mne baví velmi. Teď jsem začala číst pokračování Cizinky, Vážka v jantaru a ta má stránek ještě víc!
   Helenko, měj pohodovou neděli, u nás lehce chumelí.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála