středa 31. ledna 2018

Pletení podle návodu...

může být někdy perná chvilka než pochopím postup.
A to se mi právě nyní stalo při pletení.

Vybrala jsem si zajímavý šátek z Dropsu s názvem Blizzard a návod jsem si vytiskla.


První čtení.
Ano, vroubkový vzor vím co je, zkrácené řady jsem již také několikrát pletla, to by neměl být problém, barevné pruhy střídat nebudu, použiji vzorovací přízi.

Začínám, zvládám začátek v několika řadách a nyní mne návod nasměrovává na pletení vlnkovým vzorem dle nákresu A1 a zároveň mi sděluje, že současně budu plést zkrácené řady.
Čtu popis zkrácených řad a moudrá z toho vůbec nejsem. 
Zkouším, špatně. 
Zkouším, zase vidím, že špatně.
Já to fakt nechápu, jak to myslí?
 Pářu. 
Znovu čtu.
 A pic do hlavy - SOUČASNĚ pleteme na každé straně ZKRÁCENÉ ŘADY - viz výše pozn. Aha, takže už to konečně chápu, na začátku a na konci!!
Proč nečtu vše, větu od věty, proč to přelétnu jenom očima s tím, jak je mi to hned jasné.
Dobře mi tak.Na předtištěném nákresu nejsou označené řady čísly, hm, tak to bude jedna tam a druhá zpátky.
Pletu několik řad a nějak se mi to nezdá.
Otočím na stránku se základním popisem.
Aha, v textu nacházím sdělení:
VZOR: viz schémata  A1 až A3; zobrazeny jsou všechny řady vzoru nahlížené z lícové strany.
Pářu.
Takže rubové strany nejsou vůbec zobrazeny, pletu jak se oka jeví.
Dojdu ke značce nahodit.
V textu bylo, že přidáváme nahozením, v následující řadě pleteme nahození hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.
Už mám v sobotní večer upletených několik řad vzoru A1 a pak mi dojde, že na obrázku byly dírky vidět.
Vyhledám si návod na Dropsu na počítači a dívám se na větší fotku.
No jasně, tady JSOU dírky!!
Pářu.
S tím nahozením pleteným v rubu hladce za zadní nit to mysleli jenom na tom začátku.
Aha.
Začínám úplně znovu.
V duchu si říkám, že pokud přijdu ještě na další chybu, vypářu a najdu si jiný šátek!!
TA sobota je opravdu smolná.


Je to dobrý, zvládnutý mám celý vzor A1 a na jehlici přesně 236 ok, jak píší v textu.

Nyní mne čeká vzor A2.
A pak A3a + A3b a to mi zatím není vůbec jasné, jak je to myšleno.
 Nebudu raději předbíhat.


Dochází mi příze.
To jsem netušila, že mi nevystačí  jedno přadeno o 400m, jak jsem zvyklá.
Objednávám  další a moc si přeji, aby vzory dopadly dobře.

Protože - NEPÁŘU už ani náhodou...

P.S. Pod stromečkem jsem našla báječnou soupravu výměnných jehlic od Knit Pro - radost veliká. Úžasně se s nimi plete.


28 komentářů:

 1. Tak toto znám. Většinou se v popisu vyznám, někdy ale taky narazím. Nechápu co tím chtěl básník říci. Já podle popisu pletu a háčkuji jen v určitých případech. Jinak spíš podle sebe. Jehlicový dárek je opravdu báječný. Ty se máš :-)
  Hezkou středu!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně Hani, marně dumám co tím chtěl autor textu říct, jak to myslel, přijde mi to příliš kostrbatě napsané. Jenže mnohdy je to tím, že si vše přečtu příliš rychle a hned mám jasno :o).
   O jehlicích jsem doma tak dlouho mluvila a vzdychala jak jsou krásné, až už mne Ježíšek asi nemohl poslouchat :o).
   Krásný den Hani.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko,no tak uz konečně vím,proč tak málo beru jehlice do ruku!Většinou návody co se mi líbí,ctu podobně;-)Pářu jednou,po druhé a odkládám,..Pokud mi to nekdo neukáže přímo,tak objednávám u šikovnějších pletařek:-)Myslím,že to dáš!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, já se většinou se vším poperu, ale občas se stane právě popisovaný problém. Někdy jsem prostě hrrr. Já to však vždy beru jako výzvu a snažím se být trpělivá a přijít tomu na kloub. Jsem zarputilec :o).
   TAké doufám, že to již dám.
   Měj prima den.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, taky čtu návody na přeskáčku. Těším se, až uvidím hotové dílo. Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NO tak to jsem ráda, že v tom nelítám sama Marti :o). Šátek bude veliký a sama se opravdu velmi těším.
   Přeji pohodový den.
   Ála

   Vymazat
 4. Ali, tak tohle znám, nedávno připletení svetříčku pro miminka, taky nevycházel vzor. Naštěstí jsem jej kdysi pletla a přišla hned po prvním párání jak správně plést.
  Šátek se rýsuje parádně, určitě ho doděláš, jsi šikulka.
  Ali, měj se krásně a přeji ať Ti pletení jde hezky od ruky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdy ty návody bývají opravdu složitě popsané a při prvním čtení jsem třeba úplně mimo a fakt nechápu, tak čtu podruhé, potřetí a pak se většinou vše poddá. Ale najdu třeba i chyby, které tam jsou.
   Jani,měj pěkný den.
   Ála

   Vymazat
 5. Ahoj Alenko
  no to máš výdž,ale je to dobře,ono pak to jde už dobře....jen se do toho dostat.S tím čtením to mám taky tak.Kolikrát jsem párala....můj muž když jednou na mě koukal jak chvíli pletu a pak párám...tak říkal,že on by s tím už dávno švihnul....říkám mu, že to chce trpělivost....a on...a proč se tedy vztekáš?
  Tak se měj dobře a jehlicím zdar....a ať se dílo zdaří.
  Hezký den Marťula

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano Marťulo, jak píšeš, je to mnohdy hodně o trpělivosti. A manžel se mi také směje, že on by na to takovou trpělivost neměl. Což velmi dobře vím :o)).
   Jehlicím a háčkům zdar!!
   Měj prima den.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko, musím říct, že si mě pobavila, jak si ten tvůrčí popis pregnantně a vtipně popsala. myslím, že tohle zažila každá pletařka! jen mi tam chyběla věta - odhazuji práci do kouta :o) Jsi zjevně kliďas! Já to kdysi párkrát udělala a pak to šla pokorně zvednout...
  Tak hodně zdaru a pevné nervy, protože to vypadá úžasně!
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, to jsem ráda, že tě můj boj pobavil, mne také totiž následně rozesmál jak si dělám těžké chvilky vlastně sama. Já jsem opravdu hodně trpělivá, klidná - ale také jenom do určité hladinky :o)). Mamka mi říkala, že jsem byla hodné, klidné a hravé dítě. Ono mi to zřejmě zůstalo - teda ne to dítě :o).
   Sama se hodně těším na výsledek, zatím je to hromada oček na lanku.
   pa Ála

   Vymazat
 7. Alenko, koukala jsem na tu první fotku, s tou vlnou a spotřebou- je tam doporučená vlna PUNA a od každé barvy nějaká gramáž, protože šátek je původně pruhatý. Tak si najdi kolik má PUNA návin na 100 gr, kolik je doporučená spotřeba a podle toho si vypočítáš, kolik potřebuješ Tvé příze, pokud je to stejná síla příze. Když je malinko jiná, i spotřeba se pak liší. Já Tě obdivuji, od Dropsu taky mnoha návodům nerozumím, přijde mi, že ač někdy píší že je to jednoduché pletení, že je popsané tak, aby mu rozuměly letité pletařky a ne třeba začátečnice. Jsem na Tvůj výtvor zvědavá, jistě se podaří. A ježíšek je dobrej, když vyslechl a sám objednal a Tebe tak překvapil! Tak hezké pletení Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to jsem měla udělat, abych věděla zda mi těch mých 400m bude stačit, byla jsem nedůsledná :o). Ale to nevadí, zítra dorazí přadeno, tak mohu pokračovat. A zbytek zajisté využiji k něčemu jinému. Z Dropsu jsem již pletla vícekrát, ale jak píšeš Marcelko, někdy se mi to jednoduché vůbec nezdá.
   Měj pohodové dny s pejsánkem.
   Ála

   Vymazat
 8. Ahoj Alenko,
  dnešní Tvůj příspěvek- musím napsat, žes mne pobavila...Ne nadarmo se říká, že u tvoření je třeba trpělivosti, že???
  Bude krásný a já se na něj těším!!!! protože s takovou výbavou od ježíška- to už půjde snad samo!!!!
  Měj se hezky Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko, trpělivost je prostě u každého tvoření základ, viď? Jehlice jsou lehounké, krásně padnou do ruky a já jsem moc ráda, že je mám a celou soupravu.
   Přeji ti krásné, pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 9. Hezké odpoledne Alenko, já jsem si ty výměnné jehlice nadělila sama a jsou bezva.Je mi 66let a pletu již od 13let.Naučila mě to tenkrát stará bábinka od sousedů.Když mi bylo asi kolem 30, dostala jsem od sousedky italský časopis krásných návodů na pletení svetrů,čepic atd. samozřejmě v italštině.Mám ho dodnes a snad všechny pleteniny jsem upletla.Nechala jsem si tenkrát přeložit co je v it.hladce a obratce a z nákresu a fotky pletla a vše vyšlo.Dneska asi jak jsem starší a asi blbší,tak některé návody mi nejsou srozumitelné a čučím a čtu pořád dokola.Ale většinou si pletu vše podle sebe.Tak přeji pletení zdar a ať se nám daří.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne háčkovat naučila teta v mých asi 9 letech, pak mne mamka zasvětila do základů pletení - co je hladce, obrace. To bylo vše. A nejvíce jsem začala plést kolem 15 let hlavně na sebe. Pak na děti, manžela - tehdy to bylo moderní. Vybrala jsem si nějaký vzoreček a už měřila, pletla, měřila, pletla :o). Je fakt, že některé návody jsou opravdu nesrozumitelné.
   Martino, tak ať jehlice jemně cvakají a daří se nám louskat návody.
   Krásné dny přeji do Českého ráje.
   Ála

   Vymazat
 10. Alenko, jsi šikovná a máš svatou trpělivost. Já bych na to za prvé neviděla a za druhé při dvou nezdarech bych se na to asi vyprdla. Ale dnes mi přivezli náhradní auto, protože to moje pracovní se porouchalo a tak jsem se s ním odpoledne učila. Ještě, že mám úžasného manžela, který mi vše vysvětlil a ukázal. Na toto se vyprdnout nemůžu a zítra to budu muset zvládnout.
  Přeji krásný večer. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš Dášo a já jsem se řídit auto nikdy nenaučila a čím jsem byla starší, už jsem odvahu nenašla. Což mne mnohdy hodně mrzí :o).
   Tak ať se ti bezpečně s novým autem jezdí.
   Ála

   Vymazat
 11. Obdivuji tvou trpělivost - já už bych s tím nejspíš praštila. Kdysi jsem pletla docela dost, ale to už je dávno. Moje poslední výtvory byly svetry na syna, když mu byly asi 3 (takže už je to 20 let ;-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem měla období, kdy jsem se věnovala jiným tvořivým činnostem a pletení či háčkování byly na okraji mého zájmu. Avšak postupně jsem se zase vrátila :o).
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 12. Alenko trpělivost nádheru přináší...
  Občas se také zaseknu a pářu a pářu. A chybu opakuji nechtíc.Parat mne opravdu nebaví..Ale mám tvrdou palici a málo kdy to vzdávám.I když některé příze párat to je za trest.
  Už se těším až se pochlubíš výsledkem. Měj se moc krásně šikulko.Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš naprostou pravdu Zdeničko, bez té trpělivosti bychom daleko nedošly, viď? Dneska mi přišlo přadeno, tak pokračuji. A hned jsem párala řadu, někde jsem špatně pletla a na konci to nevyšlo :o))). Sama se na šátek těším, je v mých oblíbených barvách.
   Měj prima dny.
   Ála

   Vymazat
 13. Ali obdivuji tvoji trpělivost. Šátek bude určitě moc pěkný, aspoň podle toho co jsi už upletla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím je to hromada oček na jehlicích Ali, ale sama jsem zvědavá jak dopadne a jak bude vypadat po vynutí.
   Krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 14. Alenko, moc držím palce, aby se ti povedl..vypadá nádherně..barvy úžasné .jsi šikulka a moc obdivuji. Přeji krásný víkend..Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inko, zatím to vypadá nadějně, nerada bych už párala, šátku je již pěkný kus :o).
   Měj se pohodově.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála