čtvrtek 28. prosince 2017

KLÍČOVOU DÍRKOU...

do našich svátečních dnů.

Vánoce, nejkrásnější svátky v roce.
Již dávno si nepřipouštím shon, nervozitu, stres.

Užívám si pohodu, radost, pocity štěstí.


Dárků pod stromeček nebylo málo, protože při druhém svátečním dni pod něj 
přidali dárky i naše děti, které se k nám sjeli.
Bylo co rozbalovat a těšit se.


U štědrovečerního stolu jsme byli již jenom tři, ale
prostřeno bylo i pro nenadálého pocestného.


K rodinnému svátečnímu obědu se nás sešlo deset (bohužel Matýsek chyběl) a ještě jsme se vešli k jednomu (rozloženému) stolu. Jakmile vnoučata povyrostou, už budeme muset asi jíst na etapy :o).
Bohužel v ten den jsem nebyla schopná vzít fotoaparát do ruky,  v tom shonu jsme si neudělali  ani žádné společné fotky. Vyprávělo se, do toho rarašily děti, pak se v pozdním odpoledni najednou začali všichni loučit a odjížděli do svých domovů.


A opět jsem upekla nový vánoční dort.
Vlastně jsem chystala dva - ještě jeden ovocný želatinový pro nejstaršího syna, který má zrovna dnes narozeniny a tak jsme mu při společném setkání blahopřáli. Tak si celý dort vezl domů :o).

Letos jsem si vybrala ke svátečnímu posezení
 Nugátový dort.Všem moc chutnal a nezbyl ani drobeček.


A já jenom vrněla blahem :o)...


26 komentářů:

 1. My už se Alenko také k jednomu stolu nevejdeme. I přesto, že děti mají prostřeno u konferenčního stolku, dospělí se musí u jídelního stolu vystřídat.
  Také jsem si zavrněla, protože všechny talíře byly po obědě vyjedené:-).
  Krásně sis užila Vánoce i svátky s rodinou a dort vypadá božsky.
  Henrieta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My máme Henrietko již několik let ještě jeden záložní, dřevěný, vyrobený od kamaráda truhláře, je širší i trochu delší, tak přinejhorším stůl na příští svátky vyměníme :o).
   Dort mne sice pozlobil, těsto se mi stále drolilo, ale nakonec vše dobře dopadlo a chuťově byl famózní.
   Teď už jenom krásně odpočíváme, za chvíli vyrážím na svou rychlou procházku a navečer nás čeká ochutnávka vína, poukázku jsme dostali pod stromeček, tak jsem zvědavá jak chutná ochutnávka bude :o)).
   Ála

   Smazat
 2. Alenko, možná z mého příspěvku vyplývá, že jsem byla utahaná,ale já si to všechno také celkem užívám..jen už i nezbyl čas psaní blogu. Přesto radost z jeho čtení jsem si neodpustila:o)...Však jak čtu, tak ty se taky máš co oháněto). Zase si musíme přiznat, že když to člověk dělá pro naše milované, tak to dělá s radostí a láskou. Já jsem třeba nadšená, jak cukroví mizí a zrovna tak jako ty jsem šťastná, když vidím prázdné talíře..Měj se moc krásně.Inka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inuško, máš pravdu. Jakmile to vše činíme pro své milované, máme energie na rozdávání :o)). Já dělala cukroví minimum a nikdo ani sebou domů nechtěl, že mají své, takže nevím kdo vyprázdní i ty malé krabičky. Jak jsi psala, že si pekla v noci, tak to tě obdivuji, to jsem nikdy moc nedokázala. Co jsem nezvládla do 21 hodiny, to jsem již odkládala na druhý den, už mne to nebavilo :o)).
   Na společný oběd jsem pekla domácí husu (tu jsme koupili), kysané zelí, hlávkové zelí (děti mají radši sladší) a dvě mísy bramborových knedlíků. A samozřejmě drůbeží vývar s nudlemi, dokonce i holčičky všechnu polívku z talíře vyjedly (čemuž většinou nedochází), což mi udělaly velikou radost. No o pánech ani nemluvím :o))), náš prostřední (hubeňour hubený) dojedl po Jonáškovi, ještě si přidal a potom jenom funěl. Jenže ten spaluje jak tryskáč, může si to dovolit.
   Je to radost pro ně vařit...
   Inko, měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. U nás se také nevejdeme k jednomu stolu a musíme se prostřídat:-)Krásné to čas...Moc zdravím Věra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My už jsme si mysleli, že to také budeme muset rozdělit, ale pak se děti vmáčkly ještě k rohům a šlo to :o). Hlavně, že je veselo a milo,že Věrko?
   Pohodu přeji.
   Ála

   Smazat
 4. Asi je to tak v mnoha rodinách, že když se sejde celá rodina, tak se oběduje na etapy. Ani u nás tomu jinak není. Vánoce sis užila a teď už je to o pohodě a klidu tak, jak si to člověk naordinuje.
  Tak měj hezké dny!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Venku na zahradě je to trochu jednodušší, vždy se najde ještě nějaký přídavný stůl, pergola je velká. Ale doma v obýváku je to horší. A ještě zabírá také prostor vánoční stromek :o)).
   Pěkné a pohodové dny Hani.
   Ála

   Smazat
 5. Nás mamky spokojenost našich milých umí zahřát, viď Álo.
  Měj spokojené i další dny.
  PS. fotky jsem taky nestihla :o)

  OdpovědětSmazat
 6. To teda ano Jani :o)).
  Při oslavách fakt nestíhám fotit a tolik si vždy plánuji, jak si uděláme společné fotky, jak zachytím vnoučata. A pak je takový mumraj.
  Měj se moc hezky.
  Ála

  OdpovědětSmazat
 7. Alenko, my jsme byli taky ve třech a také prostíráme pro náhodného pocestného :-) Měli jste krásné vánoce. Hezký večer.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opět vše rychle uteklo. Ale bylo to prima.
   Pěkné dny Marti.
   Ála

   Smazat
 8. Krásně jste si užili Vánoce. My už k mámě chodíme postupně - jeden vánoční svátek my, druhý brácha s rodinou. A protože my to k mámě máme blíž, tak v den, kdy je tam brácha ještě dorazíme v podvečer na kafe, abychom se viděli všichni dohromady. Ale oběd už je pohodlnější na etapy :-) - jak kvůli vaření, tak kvůli stolování.
  Hezké povánoční dny

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se budeme rozrůstat (a jakože zajisté ještě budeme, nejmladší je svobodný), tak to pak budeme muset zřejmě řešit podobně :o)).
   Stáni, pěkné dny.
   Ála

   Smazat
 9. My jsme se k našim letos zase vlezli, ale u mě doma by to muselo být na etapy. Ale hlavně, že se sejdeme. To je pro mě to nejdůležitější. Krásné poslední dny tohoto roku Alenko ;-), D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Danko, ono se to vždy nějak vymyslí, aby se sešli ti, co chtějí být pospolu, že?
   Tak měj krásné dny.
   Ála

   Smazat
 10. Taky si už stresem a nervozitou nekazim svátky, ale k tomu musí člověk dozrát. Moc krásné fotečky, krásně prostrěný stůl i zabalené dárky. Ale ta pohoda je nejdůležitější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak Míšo, člověk k tomu musí dospět tak nějak vnitřně. Stůl prostírám vždycky moc ráda, baví mne to. A s balením dárků jsem si také pohrála, tiskla různé visačky, lepila na kartonky :o), no hračička.
   A pohoda byla a je, to je nejdůležitější.
   Měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 11. Alenko, nás zatím tolik není, ale také jsme o prvním svátku jedli na etapy. Pekla jsem krůtu.
  Máš krásně prostřeno, vše nazdobeno a nachystáno, dětem se muselo líbit. A také určitě všem chutnalo. A dort jako tečka na závěr, skvělá práce.
  Přeji Ti krásný večer. D:

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pamatuji si, když jsme vždy přišli jak k manželovým rodičům nebo k mé mamce na sváteční oběd, tak jsme vždy jedli na etapy. Nikdo neměl tak veliký stůl, jenom nás bylo pět :o)).
   Dášo, měj se pěkně.
   Ála

   Smazat
 12. Krásně jste se měli:) jsou to nejkrásnější chvíle v rodinném kruhu. My jsme taky nestihli fotografovat. Máme jen jednu společnou fotku z mobilu.
  Přeji hezký a poklidný zbytek roku. Eva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A proto Vánoce tolik miluji :o), že všichni mají čas a důvod se sejít, v poklidu posedět, popovídat, je to naprosto jiná atmosféra, než když se scházíme v létě na zahradě, o narozeninách.
   U nás fotím jenom já, manžel si na focení ani nevzdechne :o))).
   Evo, krásné poslední dny v tomto roce.
   Ála

   Smazat
 13. Alenko, bylo u vás moc hezky a nugátovému dortíku bych určitě neodolala.My jsme letos poprvé slavili jinak než roky předtím.Mladší syn se vracel po půlnoci z Dubaje, takže Ježíšek u nás byl 24.i 25.
  Přeji klidný zbytek roku a v tom novém hlavně zdravíčko, štěstíčko a pohodu.
  Jana

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že nugátový dort mne sice trochu potrápil při přípravě těsta, ale byl vynikající, zakládám mezi chutné, oblíbené.
   Tak to jste Jani nadílku měli opravdu pestrou. Z Dubaje rovnou ke stromečku - to je krásné.
   Měj se moc hezky.
   Ála

   Smazat
 14. Alenko, měli jste moc krásné Vánoce! I nás bylo několikrát u stolu celkem dost, jednou 8, pak i 9 a musím souhlasit, přes veškerou pomoc jsem na foťák ani nepomyslela :o)
  Pa, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak je to asi všude stejné, prostě je to fofr :o))).
   Helenko, pěkný poslední den v roce.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála