středa 22. listopadu 2017

HYPNOTIZÉR...

další přečtená knížka, která mne zavedla do studeného Švédska a musím říct, že jsem byla při čtení jak na trních.
Ano, bylo to napínavé.

Lars Kepler

je pseudonym švédské spisovatelské dvojice, manželů Ahndorilových.Společně vydali šest krimi románů s hlavní postavou komisaře Joony Linny.
A já se k nim teprve postupně dostávám.

Děj se odehrává v rozpětí několika prosincových dnů a poslední kapitola symbolicky uzavírá knihu Štědrým dnem. Rodina by přeci měla být pohromadě v tento sváteční den.
Jenže během těch pár zimních dnů se stane několik tragédií.

Otec Erik - uznávaný odborník na hypnózu, psychiatr, který se věnoval skupině pacientů a prováděl odborný výzkum, jak dalece hypnotický stav dokáže odkrýt vzpomínky na bolestné prožitky. Snaží se zmapovat psychické zábrany, které v hypnóze přetrvávají a způsob, jakým mozek ve stavu hlubokého uvolnění pracuje, aby uchránil jedince před tím, co ho děsí. Na základě těchto sezení se odehraje něco, co zásadně ovlivní nejenom jeho výzkum, ale i jeho osobní život a sám se rozhodne s hypnózou přestat. Od té doby neusne bez prášků, které již začínají ovlivňovat celé jeho chování.

Matka Simona - není šťastná ve vztahu s Erikem, doma dochází k neustálým hádkám, veškerá důvěra mezi nimi je pryč,  celkově spolu velmi špatně vychází. Všechno spěje k jejich rozchodu.

Syn Benjamín - vnímá problémy svých rodičů a cítí se osaměle, o všem dokáže hovořit jenom se svou kamarádkou Aidou. Vše má ztížené svou nemocí, kdy musí pravidelně dostávat injekce, jinak může dojít ke krvácení do mozku nebo do plic. 

A najednou Benjamína kdosi unese...
Anotace:

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.


Podle knihy byl natočený stejnojmenný film v režii Lasseho Hallströma, já ho však cíleně shlédla až po přečtení knihy a jako vždy, knížka je mnohem lepší.

Já už vím, že chci číst další knihy, které u nás vyšly:
Paganiniho smlouva
Svědkyně ohně
Písečný muž
Stalker
Lovec králíků

Znáte některé ...?

8 komentářů:

 1. Četla jsem všechny, tenhle styl psaní můžu. Za mě je Paganiniho smlouva ze všech nejslabší.
  O filmu jsem nevěděla, díky za tip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám zálusk si přečíst všechny, protože styl se mi také moc líbí. Film je trochu jinak koncipovaný, ale napětí je tam také. Jen jsem ho shlédla hned po přečtení knížky, takže jsem moc srovnávala :o).
   Měj se hezky Martino.
   Ála

   Vymazat
 2. Tak tady musím říct, že znám všechny. Zatím, co Joona Linna řešil složité případy, já vyžehlila hromady prádla. Knihy za mě přečetl Pavel Rýmský a musím říct, že to byl zážitek. Žehlení šlo samo :o)
  Alenko, měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ty máš tolik knížek audio ? Já zatím ani jednu, ale už jsem o tom také uvažovala, protože někdo by mi knihu četl a já bych si u toho mohla plést či háčkovat :o).
   Měj se pohodově.
   Ála

   Vymazat
  2. Alenko, nemám :o) Dají se vypůjčit v knihovně a občas mi nějakou "stáhne" syn. Přesně z těchto důvodů jsem začala poslouchat - to dilema na dovolené: číst nebo háčkovat :o)
   Pa, H.

   Vymazat
  3. Já už pár let do knihovny nechodím a vlastně jsem ani nevěděla, že se tam audio knihy dají půjčit. A že se dají "stáhnout" :o), no já se pořád učím (a jsem za to ráda), takže jdu hledat Helenko.
   pa A.

   Vymazat
 3. Tak od tohoto autora jsem nečetla nic a vypadá to, že bych to měla napravit, když čtu tu chválu
  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo já četla také teprve první. A mám zájem i o ty další, to každopádně. Napíšu už Ježíškovi, ať mám nějaké knihy pod stromečkem :o).
   Měj se.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála