neděle 29. října 2017

PLETENÉ ŠÁTKY III...

další krasavec, který se mi moc líbí.
Je naprosto úžasné, jak se dají u šátků kombinovat na lemy třeba krajkové vzory, jak mohou mít trojúhelníkové tvary, či půlkulaté nebo šikmé tvary se špičkami. Variant je nespočet. A obzvlášť pokud si vybereme přízi, která je barvena tak, že oči přecházejí nad odstíny, které se během pletení objevují.
Každý šátek je naprostý originál.
U tohoto šátku je jednoduchá proužková hladká pletenina doplněna krásným krajkovým vzorem, který celý šátek neuvěřitelně pozvedne.
Může doplnit váš šatník, pokud máte zájem.A zde ukázka jednoho vzoru z různých přízí :Nebo tento :
Důležitá je údržba šátků. 
Doporučuji prát v ruce, voda by měla být vlažná, nikdy horká a pokud je šátek ze 100%ní vlny použít vodu spíše studenou, stačí přidat trochu šamponu na vlasy (to je má vlastní zkušenost) nebo Perwoll či Wool Balsam od české firmy Ekomarket - je to koncentrovaný lanolin na vlněné prádlo, jemně promnout, vymáchat ve dvou vodách a nechat lehce odstředit v pračce.
Rozprostřít šátek na velkou osušku nebo deku a vypnout/vyblokovat. Pokud má šátek krajkový vzor na okrajích je opravdu nutné ho jemně vypnout pomocí špendlíků.
Šátek necháme schnout nejlépe do druhého dne.

- můj největší projekt Laurélie -
Šátky, ať pletené či háčkované, originálně doplní šaty, svetry či kabáty. Jejich použití je velmi všestranné a pokud je ozdobíme krásnými sponami či jehlicemi, každý se nás bude ptát odkud tu nádheru máme.

No není to závislost ... ?


14 komentářů:

 1. Co mám napsat! Prostě jeden šátek hezčí nežli druhý :-).
  U nás je hnusně. Leje a vítr občas nenápadně začíná vystrkovat růžky. Hlavně,aby to nebylo moc.
  Neděli měj v klidu a pohodě.
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hájí,díky.
   U nas vichr řádí,nejde elektřina, máme vyvrácený Rakytník.Píšu z mobilu, ani nevím zda uvařím nedělní oběd. Je to venku až mystické.
   Ala

   Smazat
  2. Tak u nás to tak zlé není, sice už je znát, že si vítr hraje, ale v podstatě to jde.

   Smazat
 2. Jsou krásné Álo. Já jsem šťastlivec :)), mám totiž mecháčka...Díky.
  Hezkou neděli měj. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano Jani, však jsem také ráda, že tě hřeje zrovna šátek ode mne :o). To jsou ty malé radosti, které mi pletení či háčkování přináší.
   Měj se hezky.
   Ála

   Smazat
 3. Alenko, jsou nádherné a ty kombinace barev a vzorů. Paráda. Můj favorit růžovo-šedivý. :o)
  U nás se dnes čerti žení. Strašný vichr, ráno lijavec, místy svítí sluníčko. Sousedovi to odtrhlo střechu z garáže, kus u nás na pozemku. No, snad to během dne ustane.
  Přeji klidnější neděli a snad se Ti podařil oběd uvařit. :o) Pa D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dášo, oběd jsem uvařila, měla jsem kliku. Sotva jsme dojedli, poklidila jsem a opět to vypadlo, elektřina naskočila nyní. Zatím jsem viděla na jehlice, takže jsem se zabavila, stejně jsem nic jiného dělat nemohla :o)).
   Syn přijel před obědem, že mu v bytě od rána elektřina nejde a nechtěl tam být sám. Stihla jsem mu uvařit čaj, kávu, udělat něco k snídani a opět to na hodinu vypadlo. Po obědě odjel, že si zaleze doma pod deku a bude spát :o)). Prý jsou popadané nějaké stromy u kolejí, slyšeli jsme zasahovat hasiče, nám to vyvrátilo ten Rakytník, to jsem obrečela...
   Je to mela. Já kdysi zažila Kyril - sama celý víkend v domě, bez elektřiny, zima, docela jsem se bála, že nám to tenkrát vezme střechu nad hlavou. Baráček i já jsme přežili :o).
   Ála

   Smazat
 4. Ali šátky jsou překrásné!!! Můj vysněný je Laurélie, no snad ho udělám.
  Jinak u nás je hnusně, chvílemi svítí sluníčko, ale vichr velký. V poledne nám to srulovalo skleník, totálně na odpis. Ještě, že jsem včera posbírala bedýnku rajčat.
  Snad už nic jiného nepřibude.
  měj se krásně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Laurélie byla pro mne veliká výzva, nakonec vše šlo dobře od ruky. Mám přízi ještě na jeden, tak třeba se do něj v zimě pustím :o)).
   Manžel také vše obešel když zrovna nelilo, a zatím vše na svém místě. Však nás na to připravovali, že to přijde...
   Jani, tak ať je už jenom pohoda.
   Ála

   Smazat
 5. Krásné jsou teda všechny, klobouk dolů!

  OdpovědětSmazat
 6. Dobrý večer, Alenko obdivuji ty vaše šátky, jsou překrásné.Já zase ujíždím na svetrech ,čapkách, rukavicích a šálách,povláčcích na polštářky a plédy. Kupuji na Pletánkách vlnu s alpakou atd.
  Pletu buďto norské vzory a nebo copánky. Jinak my měli neděli děsivou.Od rána až do 22,30 h.nešel proud ,vichřice nám vyvrátila na dvouch místech plot i s betonovýma sloupkama a vyvrátila tři stromy.Na cestě popadané stromy,vylitý potok, kvílení sanitek a neskutečný binec na zahradě a to jsme v sobotu sklidili vše co by mohlo lítat.Martina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Norské vzory Martino obdivuji, jsou krásné a pracné.
   U nás "jenom" vyvrácený Rakytník, který se pokoušíme dát na místo, snad se ty nepřetrhané kořeny uchytí. Obrečela jsem to, dával mi tolik vitamínů na zimu a ptáčkům také...
   Neděle byla na mnohých místech tragická.
   Doufejme, že na dlouho máme od vichřic vybráno. Na Kyrill mám dodnes vzpomínky jak jsem se bála.
   A tak Vám přeji pohodové dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála