pondělí 2. října 2017

KNIHY NA KRÉTĚ...

nesměly chybět.
Oželela jsem několik kousků oblečení, abychom si mohli přibalit do kufrů knížky a dodrželi váhový limit. Sice mám čtečku knih, kterou jsem před pár lety dostala pod stromeček, ale nenašla jsem si k ní cestu a stále raději listuji stránkami.

A co za knížky se mnou letěly do dálky?

Levandulová zahrada
Lucinda RileyEmilii na jaře roku 1998 zemřela matka, se kterou neměla zrovna ideální vztah a najednou se stala posledním potomkem slavného šlechtického rodu de la Martiniéres. Bohužel její matka zatížila sídla i vinice neúměrnými půjčkami a na nemovitostech váznou dluhy. Zjišťuje však, že kolem rodinné historie panuje tajemství, které se vztahuje ke druhé světové válce a zodpovězení všech otázek ji silně přitahuje. Začne pátrat, hledá svědky.
Ocitáme se v různých časových úsecích, nalézáme propojení postav do současnosti, kdy ne všichni jsou k Emilii vstřícní, nezištní a pravdomluvní.

Knihu jsem jedním dechem přečetla já, můj muž i kamarádka.

Dvojí život Heleny Grahamové
Anne Brontëová


Klasická literatura sester Brontëových.
Od Anny je to první kniha, kterou jsem si přečetla, napsala ještě Agnes Greyovou. Bohužel Anna zemřela velmi mladá na tuberkulózu.

Na anglickém venkově se objeví mladá vdova s malým synem a vzbudí nemalý zájem starousedlíků, hlavně klepavých žen, které se začnou pídit po její minulosti. Helena však nemíní zavdávat jakoukoli příčinu k velikému zájmu o její osobu a straní se všech. O svém osudu zarytě mlčí a nehodlá se nikomu svěřovat. Tím víc je však středem zájmu. A  protože je krásná, zamiluje se do ní, s plnou vášní tehdejší doby, mladý statkář Gilbert. Helena však zatvrzele odmítá jeho dvoření, neopětuje jeho city a tlumí jeho vášně, ale aby pochopil jaké k tomu má důvody, svěří mu svůj deník k přečtení.
Postupně se odhaluje kruté tajemství z minulosti Heleny.

Knihu jsem přečetla pouze já a moc mne bavila psychologie postav z období roku 1827. Způsoby konverzace, galantnost mužů, na druhé straně však občas znatelný silný útisk žen z pozice movitého manžela, kdy se manželství stává vězením plným útrap, strádání psychického a někdy i fyzického.
Ne vždy vítězila láska...


Dívka v ledu
Robert Bryndza


 A na závěr něco napínavého, strhujícího, fascinujícího.
Kriminální thriller.
Mé první setkání s tímto britským spisovatelem, který trvale žije na Slovensku (a má typické slovenské jméno,že?) se svým manželem.

V parku v jižním Londýně je nalezeno tělo mladé ženy pod vrstvou ledu a na místo přijíždí Erika Fosterová, detektiv šéfinspektorka.
Smrt mladé dívky vyvolá ve společnosti mnoho emocí, neboť pochází z mocné a bohaté rodiny a její otec se všemožně snaží ovlivňovat vyšetřování pomocí svých kontaktů ve vysokých sférách policie. Nastane pátrání, kdy Erika narazí na spojitost s případy tří mrtvých prostitutek, imigrantek. Rozkrývá skrývaný druhý život bohaté dívky. Jenže jakmile se Erika přibližuje k rozuzlení případu a odhalení pravdy, přibližuje se vrah k ní.
A Erika bojuje i o svůj vlastní život.

Víc neprozradím. 
Kniha je psaná velmi poutavě a byla jsem ráda, že mám plno volného času na dovolené na čtení, knihu jsem jenom těžko odkládala na druhý den.
Po mém dočtení ji "zhltl" manžel a kamarádka.

Nalákala jsem vás na některou z nich ?...

12 komentářů:

 1. Levandulovou zahradu jsem četla, ale ta Dívka v ledu je lákavá-díky za tip.H

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem přečetla další knihu Roberta Bryndzy a je také skvělá. A od Lucindy mám objednané knihy další.
   Krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 2. Opět jsem si názvy zapsala a v knihovně se poptám. Mám teď rozečtenou knížku s názvem Manželka 22 a zatím se trochu prokousávám. No, někdy se to tak stane.
  Hezký večer,Alenko!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám dvě knihy, které jsem začala kdysi číst a bohužel dodnes jsem se k nim nevrátila a nedočetla, ale třeba přijde někdy jejich čas. Občas se to stane.
   Hani, měj klidné a pohodové dny.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, nalákala... zcela jistě... Levandulovou zahradu znám, o Dívce v ledu jsem již hodně slyšela, ale neměla jsem ještě čas ji přečíst a od Anny jsem zatím nic nečetla, mám načtenou pouze Charlotte a Emily, takže by bylo prima si něco přečíst i od třetí sestry... :) Děkuji za tip, krásné podzimní dny, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nyní na podzim vyjde u nás další Robertova kniha - Temné hlubiny, tak se těším. A od Lucindy Riley jsem si objednala tři další knihy, doufám, že budou také tak čtivé jako Levandulová zahrada.
   Peťko měj pohodové a krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 4. Alenko, díky za typy. O Dívce v ledu jsem už hodně slyšela...
  Měj hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem přečetla Nočního lovce a těším se na jeho další knihu. Jen bych si za chvilku mohla otevřít soukromou knihovnu a půjčovat :o) knihy.
   Helenko měj krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 5. Zajímavě vypadají všechny tři, ale jako první bych asi sáhla po thilleru - kombinace s kriminální zápletkou je pro mne lákavá.
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvrdohlavá policistka, která má instinkty a její šéf politizuje a klepe se před nadřízenými - síť se však kolem vraha utahuje a Erika zvítězí. Na celé čáře. Jenom jí jde tak trochu o život!!
   Tak Stáňo, směle do čtení :o) a přeji ti krásné dny. Počasí přeje četbě.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko nalákala. Levandulovou zahradu znám - a ta se mnou letěla letos na Malorku :-)
  Láká mne Dvojí život.., ráda se po ní poohlédnu..
  Nevím jak ty,ale já mám moc ráda vůni knih a to čtečka nedokáže. Takže i ta má je uložená ve skříňce. Měj se moc krásně a děkuji za typy.Z♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já prostě nedokážu odolat právě vůni knih, listování v nich, jejich krásným obálkám...
   Měj se Zdeničko hezky.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála