pondělí 9. října 2017

JITROCELOVÝ SIRUP...

proti kašli se při podzimních chladných dnech určitě hodí a já si doma vyrobila letos svůj vlastní.   Vždy kupuji v lékárně v období nachlazení Thymomel, pamatuji si ho ještě ze svého dětství a nedám na něj dopustit. Našim klukům jsem snad ani nic jiného, když kašlali, než tento sirup, nedávala a k tomu vařila čaj s podbělem.
 Sirup obsahuje výtažky z tymiánu, mateřídoušky, jitrocele, med a používá se k usnadnění vykašlávání při nachlazení především u dětí. Zmírňuje suchý, dráždivý kašel.

Při svém brouzdáním loukou nad námi jsme objevovala víc a víc jitrocelových lístků, které končily v mém košíku a mne napadlo si tento sirup připravit doma. Listy jsem pokrájela na menší části, naložila do sklenice s cukrem po vrstvách
 asi na 6  týdnů.

Když jsem se vrátila z dovolené, sirup již byl ve sklenici znatelný a tak jsem ho přecedila přes plátýnko a promíchala s vlastním pampeliškovým medem. Bohužel mateřídouška na mém bylinkovém záhonu nepřežila mezi velkými rostlinami, tymián je zatím také příliš malý, proto je sirup čistě jitrocelový, a tím pádem chuťově se nevyrovná úplně tomu kupovanému.
Užívat ho však při kašli budeme i tak.
Příští rok přidám určitě tymián a mateřídoušku.
Je dobré ho uchovávat v tmavé sklenici nebo v temnu.

V knize Rok ve Svatojánu jsem se mimo jiné dočetla :
Jitrocel zavěšený v domě ochraňuje jeho obyvatele před ranami osudu. Pokud si svazek jitrocele pověsíte v autě, ochrání vás před havárií.jitrocel kopinatý

Jitrocel však také báječně léčí drobné rány, pořezání vám spolehlivě desinfikuje a ránu zacelí během pár hodin. Stačí velký list nebo několik malých v dlani zmáčknout a přiložit na poranění, za hodinu či dvě uvidíte co dokáže. Rostlina obsahuje látky, které ničí bakterie.
Tato bylinka bývá nedoceněná a přitom v dětství jsme ji společně s kontryhelem sbírali do školy a předháněli se kdo bude mít bylinek víc. Běhali jsme po škole po mezích a loukách, hledali známé lístečky.

Vidíte snad dnes někde běhat děti a trhat bylinky do školy?
Raději sedí u počítače, že?
18 komentářů:

 1. Alenko, to je ten nejlepší sirup jaký znám, a to z vlastní zkušenosti. Jitrocelový sirup je jediný sirup, který mi, ve spojení s domácím medem mého otce, minulý týden odpomohl z opravdu ošklivé laryngitidy. K tomu jsem popíjela domácí bylinkový "protizánětlivý" čaj na horní cesty dýchací, opět ze sběru bylinek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda. Domácí med bych brala, ale nikdo v naší rodině se včeličkám nevěnuje, takže sháním po včelařích kde se dá. Léky z přírody nám pomáhají. FAkt ale je, že občas přijdou na člověk choroby, na které jsou bylinky krátké, ale to jsou jiné příběhy.
   Krásné a hlavně zdravé dny Diano.
   Ála

   Vymazat
 2. Ano,ano kontryhel jsme sbírali, jitrocel, květy hluchavky aj. Dnes to děti vůbec neznají.
  Ty jsi prostě dobrá! Vyrábíš všechno možné! A hlavně zdravé! Tak jen tak dál.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já se k tomu vracím Hani a sbírám, trhám. Ale marně zatím v okolí třeba hledám podběl, který před 20lety rostl na konci naší ulice u potůčku. Ztratil se. Víc a víc mne vše kolem bylinek baví.
   Pěkný den ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenkoooo, Ty jsi moc šikovná! :) Taky si pamatuji běhání po loukách a rozjímání nad tím, že lepší je nasušit kopřivu než hluchavku (té bylo vždycky jen pár deka a limit byl 5 kg bylin :D)
  Krásné dny, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peťko, děkuji za pochvalu :o)). Vše kolem bylinek je pro mne radost. A já bych si myslela, že jsi tento sběr již nezažila, jsi hodně mladá ?
   Měj pohodový den.
   Ála

   Vymazat
 4. Alenko zdraví ve skleničkách doma uvařené máme doma moc oblíbené..I u nás má jitrocelový sirup své místo,jen mne nenapadlo kombinovat ho s dalšími bylinkami.. Příští rok ráda vyzkouším.😉 Měj krásné dny.Z❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem se dočetla, tak právě tymián a mateřídouška jsou další bylinky v tomto sirupu a myslím si, že ony mu i dodávají tu báječnou chuť, hlavně mateřídouška.
   Zdeničko, měj se hezky, i když dnes je u nás velmi uplakaný den od brzkého rána.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko, jitrocelový sirup je jeden z mála, který mi moc chutná, ale doma jsem ho nedělala. A přitom to nevypadá vůbec složitě. Tak snad příští rok, i mateřídoušku a tymián mám, jen nasbírat ten jitrocel. Ten Tvůj má krásnou barvičku.
  Přeji hezké dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitrocel určitě najdeš v okolí, byla jsem překvapená co ho roste na louce nad našim domem. Příští rok ho připravím určitě víc, abych mohla podělit děti v rodině :o).
   Dášo, i když počasí není slunečné, přeji ti hezký den.
   Ála

   Vymazat
 6. Alenko,ty jsi hotová babka kořenářka...:)Jen babku,si tedy predstavuji na hony jinak nez jsi ty.
  Tenhle sirup musí být lékem za odměnu.
  Taky pamatuji půdu plnou bylinek,které jsem pak nosila do školy.Jóóó, kde jsou ty časy..
  Měj se hezky.H

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K bylinkám jsem vždy měla blízko a pamatuji si z dětství, že mamka je také často používala, takové ty základní u nás doma nikdy nechyběly. A tak si to nesu nějak vnitřně. S postupujícím nárůstem nemocí a přívalem chemie do našich životů se raději obracím do říše rostlin a přírody. Když pomáhala staletí, nemůže nikdy škodit... Samozřejmě, že ne vše se dá léčit pomocí bylinek, to ani nechci tvrdit. Já se k nim však obracím s pokorou a vnitřně jim velmi věřím, čím dál víc.
   Hani, na té půdě to muselo tááák vonět.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 7. Alčo, já jitrocelový dělávám, je chuťově dobrý. Přidat tam mateřídoušku a tymián by mě nenapadlo, děkuji za tip, určitě vyzkouším :-) Měj se krásně, Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač Ivanko. Tak ať nám sirupy pomohou až udeří zima a mráz :o).
   Krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko, na sirup jsem intenzivně myslela v květnu, když jsme byli na Vysočině. Jen jsem si nebyla jistá, zda by mě z té louky někdo nehnal... Měla jsem to risknout, určitě by se hodil. A tak mám jen tymiánový...
  Měj pohodový den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však ten tymiánový je určitě také výborný Helenko!! Ale mohla jsi to risknout, myslím,že pokud někomu nic neničíš, tak i majitel louky by snad měl pochopení :o).
   Hezký den i tobě.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála