úterý 5. září 2017

FREYA,IDUN,SÁGA...

jsou hlavní postavy trilogie od
Johanne Hildebrandtové, 
švédské novinářky a válečné dopisovatelky. Kromě toho, že píše
pro největší skandinávský deník, také produkuje televizní dokumenty
a napsala dvě non-fiction knihy o balkánských válkách.
Její beletristický debut jsou trilogie z doby bronzové.


Knihy mi přinesla má kamarádka, knihomolka, s tím, že se mi třeba budou líbit. Když jsem pohlédla na obálky, příliš nadšená jsem nebyla.
To bude asi nějaké fantasy a  tento žánr já zrovna nevyhledávám.

Když už jsem z vysoké kupičky knih, které mi zapůjčila, přečetla všechny a zbývaly pouze tyto tři, vzala jsem první do ruky a začala číst.
Najednou jsem se těšila na každou volnou chvilku, kdy knihu mohu vzít do ruky.
A další, další.

Spisovatelka zpracovala prastarý severský mýtus o válce Ásů a Vánů, z doby vikinské, do opravdu silného a poutavého příběhu, kde se dávná ženská moudrost střetává s mužskou touhou po moci a láska s povinností. Zároveň mne silně zaujal pohled do drsného přírodního života lidí doby bronzové, založený na výkladu archeologických nálezů.

Všechny tři hlavní postavy jsou kněžky, vyvolené jednou z Bohyní.Freya je překrásná, nadaná čarodějka, která se má stát velekněžkou, avšak než k tomu dojde, musí projít těžké zkoušky. Je vtažena do diplomatických her, je nucena bojovat o své postavení, ale také o lásku muže, kterého všichni považují za nepřítele. Chce smířit znepřátelené kmeny a přináší i bolestné oběti.Idun se zrodila z nepřející lásky Freyy a Tóra (víceméně lásky zakázané), avšak neví kdo je její otec. Když se světem šíří černý mor, nevyhne se ani krajině Ásů, jimž vládne právě Tór. Kmen kosí smrt a prokletí může zlomit jedině Freya, kněžka, kterou před lety tolik miloval a nikdy jí neodpustil, že ho beze slov opustila. Ví však, že společně by mohli zachránit své kmeny před zkázou. Freya odmítá. Pouze Idun ji může přimět, aby se podvolila. Tór ji proto unese, avšak spustí tím lavinu nečekaných událostí.Sága je vnučka Freyy a považuje ji za svou nástupkyni. Nad světem však zuří bouře a vánice, Slunce zmizí a zemi ovládne mráz, lidem hrozí neúroda a hladomor. Všechny kněžky se semknou kolem Freyy a všemožnými prostředky, svým umem, se snaží zachránit svůj lid. Účinná kouzla selhávají a Freya zjišťuje, že její moc slábne a že má proti sobě mocné bojovníky. Nečekaně získává podporu v Astě, drobné, ale bojechtivé dívce, která si nese v sobě pomstu za smrt své matky a své ponížení. Připravuje se těžký a rozhodující boj.Trilogie se odehrává před 2700 lety ve Švédsku, ve světě mocných kněžek, jejich magie, neoblomných přírodních sil a pusté zloby.
V čase, kdy počasí a úroda byly pro lidi otázkou života a smrti, kdy bylo nutné vycházet dobře s mocnostmi, Bohyněmi. Když zavládla nouze, lidé starověku obětovali to nejcennější co měli - člověka. Doufali, že tímto velkolepým darem mocnosti obměkčí.


Vážíme si my dnes dostatečně všeho, čeho můžeme užívat plnou měrou?
Chceme však stejné - mír a dobrou úrodu.
Chránit své kmeny, národy před vpády.

Jako oni tenkrát, kdysi kdesi před mnoha tisíci lety...
8 komentářů:

 1. Dle toho, co jsi o trilogii napsala, je patrné, že knížky jsou čtivé. Takže píšu si je na můj seznam. :-) Některé knížky, které jsi tady na blog dala, jsem už přečetla a líbily se mi, takže když se dostanu k této trilogii, věřím, že to bude zrovna tak.
  Měj hezký den! Tady u nás je zatím šedivo a na žádné velké teplo to nevypadá.
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani tak to jsem moc ráda, že se ti některé mé knižní tipy líbily po přečtení. Tato trilogie je o magii, o víře v tehdejší době, o těžkém životě lidí, ale i o lidské lásce, rodinných poutech, naději. Doznívalo to ve mně několik dní.
   U nás od rána sluníčko, krásný den i když letní teploty to již nejsou. Ale i tak jsem ráda.
   Ála

   Vymazat
 2. Knížky vypadají dobře, píšu si je na seznam až pofrčím zase kolem knihovny. Díky za tip:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Četla jsem a četla :o)). Tak snad seženeš a budou se ti všechny díly líbit také.
   Ála

   Vymazat
 3. To nevypadá špatně. Historické knížky jsem v poslední době četla jen od V.Vondrušky (jak detektivky, tak jeho epopeje), možná by mne zaujalo i tohle.
  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám také ráda historické, tohle je z doby bronzové a o tehdejší magii. Četlo se mi moc pěkně :o).
   Ála

   Vymazat
 4. Ty obálky jsou strašné :). Ale děj knížek je zajímavý, mrknu po nich. Možná to bude něco ve stylu Marion Zimmer Bradley a její série Avalon.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě, obálka je fakt hrozná a to mne z počátku docela odrazovalo, ale byla jsem ráda, že jsem dala na kamarádku, že se jí to líbilo. A stálo opravdu za přečtení. Zase se mi potvrdilo, že obálka hodně ovlivňuje u knih...
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála