pátek 1. září 2017

ECHINACEA PURPUREA...

Třapatka nachová a má první tinktura z ní.Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny, zánětu dutin či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání.
Použitelné části třapatky nachové: kořen, nať a květEchinacea byla tradiční léčivou rostlinou využívanou také severoamerickými indiány. Při bolestech žvýkali kořen. Na rány přikládali listy a šťávou léčili hadí uštknutí. Do Evropy se echinacea dostala v 17. století, v přírodě však nezdomácněla, pěstuje se v zahradách a v parcích. Svou krásou patří mezi nejdekorativnější rostliny. 
Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea. Název má původ v řeckém slově echinos – ježek (šiškovitý tvar květu s bodlinami). Její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána " indiánská šiška " byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety.Již loni jsem měla cukání tinkturu připravit, ale nakonec na to nedošlo a už ani nevím proč - málo rostlin? Už vím, všude píší 60%ní alkohol nebo čistý líh. Cena lihu v lékárně mne dostala do kolen, to jsem vzdala.
Pak se nám doma objevila darovaná hruškovice (prý přímo z Moravy!) a po ochutnání můj muž prohlásil, že je špatně vypálená, že se to nedá pít.
A už jsem měla pálenku na zalití bylinky.
Myslím, že by stačila nějaká vodka...


Květy, listy jsem naplnila do sklenice a zalila pálenkou.
Nechala jsem tři týdny na okně, občas s třapatkou zatřepala a pak jsem přecedila přes plátýnko.


Ještě se chystám na šalvěj...


28 komentářů:

 1. No já tedy žasnu. Do čeho všeho Ty se pouštíš. Vůbec jsem nevěděla, že tato ,,kytka" je léčivka.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plním si své malé cíle Hani :o). Ano, kytička Třapatka nachová je léčivá a v minulosti hojně využívaná. I dnes se sežene mnoho přípravků s echinaceou. Tak já mám konečně svou tinkturu.
   U nás byla plačtivá noc a ráno je to stejné. A to jsme s mužem měli v plánu zajet na houby.
   Pěkný den.
   Ála

   Vymazat
 2. Álo, jak sleduji Tvůj blog, tak vlastně docházím k závěru, že jsi skvělá bylinkářka, protože využíváš darů přírody, vyznáš se v bylinkách a ještě jsi schopna vyrobit z nich užitečné přípravky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždy jsem bylinkám věřila a věřím. Pamatuji si z dětství, jak mi mamka vařila čaje z podbělu, heřmánku, lípy, kopřivy. A již tehdy mi chutnaly. I já jsem vždy sahala nejdříve po bylinkách, když dětem nebylo dobře. Sice to bylo jenom vaření čajů, ale bylinky mne vždy přitahovaly. Nyní mám svou bylinkovou minizahrádku nebo chodím na louku. A krůček po krůčku čerpám nové poznatky. Nejsem bylinářka, že bych ze sebe vysypala na co všechno se různé bylinky používají :o)), to zase ne. Mám jenom drobný základ, ostatní čerpám z mé oblíbené knihy od slovenské bylinkářky paní Aurélie Dugasové - Babiččiny bylinky.
   A příroda nám opravdu zadarmo nabízí to užitečné, co naše tělo občas velmi potřebuje.
   Měj se hezky Diano.
   Ála

   Vymazat
 3. Máme ji na zahrádce a nikdy mě nenapadlo, že je tak léčivá. Pálenky máme doma dost. Ali Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ali, tak můžeš naložit, máš vše potřebné po ruce.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 4. Álo, ty si pilná, máš můj obdiv, tolik toho je co bych podle tebe ozkoušela, ale.....
  Přeji krásný i když upršený pátek. Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letos se opravdu pilně věnuji zavařování, bylinkám, trochu knihám. Ale zase jsem za celé léto nevzala do ruky háček, jehlice, nic jsem "nevytvořila" z ručních prací :o). Musela jsem nechat ruce v klidu(brnění v prstech) a tak jsem se zabavila jinak.
   Jani i u nás je plačtivo, raději bych to poslala na Moravu, kde by to přivítali více.
   Ála

   Vymazat
 5. Špatně vypálená hruškovice z Moravy? V žádném případě :-) Využila jsi ji výborně. Z tebe bude bába kořenářka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však se také manžel velmi divil :o)), vždy měl dobrou zkušenost.Sice se říká - darovanému koni na zuby nekoukej, ale stalo se. A já získala cennou tekutinu na svou tinkturu.
   Ála

   Vymazat
 6. Netušil jsem, že i takhle jde Echinaceu využít.. my necháváme letos odkvetlé květy na záhonech, až do zimy, až je ozdobí jinovatka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to o ní věděla, ale čekala jsem až se mi více rozroste - a stalo se právě letos :o)).
   Ála

   Vymazat
 7. Alenko,
  ty si za chvíli budeš moc otevřít apatyku !
  Zrovna echinacea by se mi hodila na močové cesty.
  No z jedné rostlinky, kterou má jí asi nepřipravím ;-)
  Ale tu darovanou hruškovici, co doma nikdo nepije mám také ;-)
  Ale na okně se mi louhuje oregánový olej .
  To mi připomíná, že se musím stavit v lékarně pro lahvičky.
  S jakými máš ty zkušenosti ?
  A ty houby určitě po dešti porostou více :-)
  Pěkný zářijový víkend!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vše řádně zkouším na sobě, já budu nejzdravější z rodiny :o)). Až přestane pršet, chci nasbírat další šalvěj. A stále ještě suším nějaké bylinky a koření. Houby byly, dva koše, sušička jela celé odpoledne a už jsou suché. Byla smaženice, zítra bramboračka s houbami, mňam.
   Lahvičky jsem kupovala tmavé lékovky 60ml s širším i úzkým hrdlem, nebo také s kapátkem.
   Ilonko hezké dny.
   Ála

   Vymazat
 8. Alenko, ty jsi neuvěřitelná. Vidím, že už mi někdo vzal myšlenku :-) Chtěla jsem napsat, že si za chvíli můžeš otevřít malou lékárnu. Hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letos si to užívám :o)), zavařuji vše co seberu na zahradě, bylinky suším, nakládám lektvary. Všude jsou nějaké lahvičky a manžel jenom kroutí hlavou :o).
   Co já budu dělat v zimě ????
   Pěkné dny Marti.
   Ála

   Vymazat
 9. Alenko moje letos zasazená echinacea byla spíše na okrasu.Snad se ji bude u nás líbit a nějaký příští rok ráda tinkturu zkusím...Jsi šikulka vše ti jde tak krásně od ruky.. Krásné září ti přeji.Z❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem si také Zdeničko počkala a kdo si počká - ten se dočká :o). A už je tinktura.
   Měj prima dny.
   Ála

   Vymazat
 10. Alenko, napsat, že jsi babka kořenářka se mi nechce,protože na babku vůbec nevypadáš! Ale jsi vážně moc šikovná a moc ti přeji, aby všechny účinky tvých tinktur byly všemocné a abyste byli pořád zdraví! Já udělala letos jen levandulový olej. Měj se moc krásně. Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :O))) já ti děkuji, že i když babí jsem, tak na babku ale nevypadám, to mne těší.
   Bylinkám hodně věřím. Letos jsem měla levandulové keříky nové, takže jsem nestříhala, ale nechala včeličkám. Ještě mám trochu nasušené z loňska.
   Inko, však ty na chaloupce budeš mít také pěknou bylinkovou zahrádku, místo na ni máš krásné.
   Měj se pohodově.
   Ála

   Vymazat
 11. Alenko,myslím,ževna tvoje bylinkové umění už vylo řečeno všechno nade mnou ;).Ale i tak,děkuji za další tip na domácí záchranu.Tak ať se i další bylinkové zázraky podaří.Pohodový víkend.H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Manžel je nastydlý a oceňuje můj přísun bylinek, že mu dělají dobře. Tak za to jsme moc ráda, že opravdu cítí zlepšení svého stavu :o))) a pije čaje dobrovolně.
   Hani měj se.
   Ála

   Vymazat
 12. Álo, obdivuji, kolik toho stíháš. I nápaditost při zužitkování toho, co ti roste na zahradě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo, někdy se sama divím :o)))). Ale mám z toho radost a potěšení.
   Ála

   Vymazat
 13. Alenko, obdivuji, co všechno zvládáš a jak se vyznáš v bylinkách. Já jich pár také pěstuji, ale používám jen do jídel. :o)
  Hezký večer. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znám Dášo hlavně ty základní a stále se učím novotám :o). Čím dál víc si jich však suším na zimu a zkouším je využívat nejenom do čajů. Za chvilku mne čeká sběr rakytníku. Syn už se mne ptal, zda zase budu dělat ten vynikající sirup.
   Měj pěkné dny.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála