neděle 27. srpna 2017

MÁTOVÝ OLEJ...

už mám v lékovkách.


Mentha piperita
Máta peprná


Jen tak tak jsem stihla mátu naložit, nevím proč jsem to neustále odkládala a málem jsem měla po mátě. Proto ji nemám ve sklenici mnoho, musela jsem již vybírat z posledních větviček, které byly hezky zelené.
Líbí se mi způsob, který popisuje Eva Francová na svém blogu a tak jsem ho vyzkoušela.
Větší množství máty si nastříhám (nebo natrhám) na menší kousky a dám do zavařovací šroubovací sklenice. Zaliji olivovým nebo slunečnicovým olejem.


Sklenici dám do vodní lázně a zahřívám na 60°C (pomáhá mi teploměr, který používám při výrobě mýdel), teplota by neměla být vyšší.
Uzavřu víčkem a dám na parapet kam hodně svítí slunce, každý den protřepu a po 7 dnech přes plátýnko přecedím a vliji do lékovek.


Když píši o lékovkách, připomněla jsem si jak se mi stala při jejich nákupu v místní Lékárně nepříjemná  příhoda, při které mi mírně stoupal adrenalin v krvi.
Ptala jsem se paní zda je prodávají, její tvář zkysla a odvětila otázkou jaké chci. Ukázala jsem prsty - asi takové.
"No, to já nevím, jakou velikost máte na mysli!" odsekla a šla ke stojanu, kde měla několik velikostí a různé tvary hrdel.
Vzala dvě do ruky a já rychle odpověděla. "Tak dvě s tím širším hrdlem a dvě s úzkým."
"No, ty jsou 60ml".
Kývla jsem hlavou, že mi to stačí.
Její grimasy a posunky ve tváři mi daly jasně najevo, jak ji otravuji a obtěžuji.
"Musím pro ně jít do laboratoře", zadrmolila a zmizela.
Z druhé místnosti vešla její kolegyně a hned se mne ptala co potřebuji.
Sdělila jsem jí, že už mi paní šla pro lékovky, ale zřejmě jsem jí přivodila problém podle toho jak se tvářila, že mi měla teda odpovědět, že je neprodávají.
Za poměrně delší dobu se naštvaná paní vrátila (netuším kde až mají laboratoř) a na kase vyťukávala zřejmě nějaké kódy, abych mohla zaplatit.
Neudržela jsem se a vyjádřila jsem jí slovně, že jsem ji opravdu nechtěla obtěžovat a že kdybych věděla jaký to je problém, že bych si je sehnala jinde.
Trochu jsem ji překvapila, cosi rychle odvětila, vzala si ode mne peníze a rychle obsluhovala dalšího zákazníka.
Další zkušenost - sem již pro lékovky či kelímky na masti opravdu nepůjdu.


Již u pradávných Arabů se máta těšila velké úctě a měla i kultovní význam. Nosili ji u sebe, aby odháněla mouchy a hmyz, byla též symbolem přátelství a lásky. Máta značně povzbuzuje a posiluje organismus, celou nervovou soustavu. Především se však léčba uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léči koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech.
Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní. Velmi dobře se používá k inhalacím.
Máta je neškodná, dobromyslná bylinka, kterou jako součást čajových směsí můžete používat dlouhodobě, pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kůru vždy po deseti dnech na týden přerušit.
(zdroj: Babiččiny bylinky)Má oblíbená bylinka ...


16 komentářů:

 1. Álo, to je super tip. Tohle si vyrobím taky. Ještě bych potřebovala poradit co s bazalkou, jak ji uskladnit či co z ni vyrobit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si bazalku suším a používám ji hlavně jako koření. Sušením sice ztrácí něco ze svého aroma ale i tak je vynikající. Je možné si připravit bazalkové pesto, to určitě znáš. Dá se z bazalky uvařit i čaj, dá se naložit do oleje, pak rozmixovat a přecedit, olej používat do salátů.
   Měj pohodové dny Míšo.
   Ála

   Smazat
 2. Ráda si občas udělám mátový čaj. Je mi příjemné jeho mentolové aróma. Olejíček jsem ale nikdy nezkusila. Co není, může být.
  V noci u nás byla bouřka a lilo jako z konve. Teď už to vypadá docela fajn. Vykukuje slunce a je příjemně.
  Hezkou neděli u vás!
  Hanka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také ho mám ráda pro tu mentolovou chuť a vůni. Olej z máty zkouším prvně.
   Hani, i u nás vykukuje slunce, ale ráno bylo opět velmi mlhavé.
   Pěknou neděli i tobě.
   Ála

   Smazat
 3. Vůně máty je jedinečná a čaj z ní je vyslovená lahůdka. Tip na výrobu oleje mne Alenko moc zaujal a co se týče nákupu lékovek, k tomu není moc co dodat... Paní by asi potřebovala trochu Tvého oleje na zažívání, asi ji přestala pálit žáha...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Diano, s paní jsi to vystihla báječně, to jsi mne pobavila.
   Měj se prima.
   Ála

   Smazat
 4. Alenko, děkuji za skvělý tip, jdu se podívat, kolik máty ještě mám na záhonu a vyzkouším. Jak dlouho se zahřívá na těch 60 stupňů?
  Musím uznat, že nezahálíš a stále přicházíš, pro mne, s něčím novým.
  Moc děkuji a přeji krásnou neděli. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dášo, jakmile dosáhne teplota 60°C, vyndat z vodní lázně, zavíčkovat a nechat svému času. Letos mne hodně baví všelicos s bylinkami zkoušet. Velikou inspiraci mám u Evy Francové ze Svatojánu. A tak se učím :o)).
   Pěkný celý den ti přeji.
   Ála

   Smazat
 5. Máta na mne čeká ještě na chalupě na záhonu - uvidím, co s ni podniknu. Na olej asi nebude dost času (a taky ho vlastně neumím používat), takže asi skončí část v sirupu a část v sušičce. Pokud tedy ještě bude ve stavu, kdy se dá k něčemu použít.
  Hezký den

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Uvidíš Stáni, protože už je skoro po mátě :o)), alespoň u nás. Olej se dá použít i do pečení pro skvělou vůni.
   Měj se prima.
   Ála

   Smazat
 6. Alenko, ráda si jí podle tebe tebe udělám.
  A pevně věřím, že máte u vás i jinou lékárnu s trochu ochotnějším personálem.
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jsem olejíček využila na bolest hlavy (od nastupující rýmy) a uplatnění určitě najde přes zimu.
   Lékárnu bohužel jinou nemáme (proto si dovolí se chovat, jak se chovala), ale jezdím občas i mimo město, takže si poradím.
   Helenko měj se krásně.
   Ála

   Smazat
 7. Z máty jsem zatím vyřila sirupy a letos zkusila sladkou omáčku na zmrzlinu (mňam!!!).. teď si na moji mátě pochutnává brouček´=,,mátová mandelinka,, takže máta došla :-))) Přeji pěkné dny ♥Iva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Brouček mátový- takový blýskavý, ten je na mátě celou dobu. No, nechme brouka žít... :o)
   Ivo, měj se pohodově.
   Ála

   Smazat
 8. Ali, mátový jsem ještě nedělala, ale mám hodně třezalkového a taky levandulového. máty mám dost, tak vyrobím. a slibuju, že k Vám do lékárny si pro flaštičky nepůjdu. pro někoho je totiž asi problém cokoli :-)
  krásný den Majka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Levandulový si snad vyrobím příští rok, letošní nové keříky jsem nechala včeličkám, já si počkám :o). Do naší lékárny chodím velmi málo (naštěstí skoro nemarodíme) a raději si nádobky a lahvičky koupim při cestách jinde.
   Majko měj pohodové dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála