pondělí 20. února 2017

BÍLÁ MASAJKA ...

sen o velké lásce se změnil v boj o přežití.

Během mého klidového režimu při léčení nachlazení jsem si zpestřovala odpočinek (a pletení šátků) sledováním filmů z DVD a sáhla jsem po letitém filmu, který byl natočený podle knihy

Corinne Hofmannové
Bílá masajka

Knihu mám ve své knihovně a po shlédnutí filmu jsem si ji připravila k opětovnému přečtení.
Anotace knihy :

Corinne Hofmannová, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala. Zpátky do Švýcarska odjíždí s neochvějným přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná. Navzdory boji s byrokracií oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce z chatrčí i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky. Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají…

Anotace filmu :

Na konci dovolené v Keni se Carola setká s Lemalianem, válečníkem z kmene Samburu, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což má fatální důsledky. Impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele pošle domů samotného. V Keni se pak pustí dohledání Lamaliana. Po zničující cestě africkou divočinou potká v Maralalu Elisabeth, s níž se spřátelí. Ve městě pak konečně naje také svého Lemaliana a následuje ho do jeho vesnice Barsaloi. Carola se rozhodne zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky odlišné civilizace a začít v Africe nový život. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno sil.Pamatuji si, že při čtení knihy mi běhal mráz po zádech při představě jak Evropanka žije v africké divočině, ve vesnici kde Masajové chovají kozy a žijí v malých chatrčích s všudypřítomnými mouchami.
Byla velmi statečná a milující, jenom proto vše tak dlouho mohla vydržet.
Jenže s tak odlišnou kulturou, v naprosto neznámých životních podmínkách je celoživotní souznění naprosto nemožné.

Domnívám se, že toto téma je v dnešní době celkem aktuální.

Oni nechápou náš životní styl a tradice, nejsou schopní a ani ochotní se přizpůsobovat.

A my nemůžeme nikdy pochopit je.

Avšak Evropa je náš domov...10 komentářů:

 1. Alenko, o Bílé Masajce jsem slyšela, ale nečetla. Děkuji za další inspiraci na můj dlouhý seznam... :)
  Pěkný týden, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to pravdivý příběh a proto je tak silný. Při filmu jsem si uvědomila ty rozdílné až propastné rozdíly mezi jinými kulturami, které se těžko zvládají. Dívala jsem se na Megaknihy.cz a stále je knížka k sehnání.
   Přeji krásné dny Peťko.
   Ála

   Vymazat
 2. Přečti si i další díly - pokračování.....
  Afrika má láska
  Zpátky z Afriky
  Shledání v Basaloi
  všechny jsou moc pěkně napsané i když děj je drsný - nemohla jsem se odtrhnout

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to moc děkuji za informaci, já jsem vůbec netušila, že kniha má pokračování. Je fakt, že už je to několik let co vyšla. Hned jdu hledat :o)).
   Ála

   Vymazat
 3. Tak pěkné počtení ♥♥♥ Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V mém oblíbeném knihkupectví už nemají Shledání v Barsaloi skladem, tak budu hledat dál, kde by je případně měli všechny tři :o))). Díky Hanko.

   Vymazat
 4. Alenko,knihu jsem četla někdy před deseti lety a nemohla se od ní odpoutat.Četla jsem i další díly, ale filmové zpracování mě zklamalo.
  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka byla samozřejmě nejlepší. VE filmu vše bylo zpracováno daleko povrchněji. Tak jako knížka Bez dcerky neodejdu. Film mne tenkrát také hodně zklamal,ale to většinou tak bývá.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko, neznám ani knihu ani film, zní to hodně zajímavě, děkuji za typ.
  Hezké odpoledne, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už knihu i film mám doma nějaký ten rok. Ale zrovna jsem po filmu sáhla a osvěžila si tím i knížku, musím si ji brzy přečíst znovu.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála