pondělí 3. října 2016

SVÁTEK ...

uprostřed týdne mi vždy zamotá pěkně hlavu.
Najednou druhý den zase máte najet na pracovní činnosti :o).
My jsme volný den pojali výletově a opět jsme nabrali sebou Matýska.
Počasí bylo naprosto úžasné, až dech beroucí.
Vyjeli jsme směr Děčín, kde nemohla chybět zastávka na oběd a Máťovu milovanou pizzu. Seděli jsme venku na terase a já si mohla vyfotit pár záběrů na Labe a Pastýřskou stěnu.

  Vyjeli jsme směrem na Sněžník, ale náš cíl byl Kristin Hrádek a Vlčí jezero. U hlavní silnice jsme na malém parkovišti nechali auto a šli jsme pěšky krásnou silničkou mezi lesy.
Před lety jsme tam byli na couračce s mužem, ale hotýlek s restaurací byl tehdy uzavřený, okolí docela zdevastované a tak jsme nyní byli velmi příjemně překvapení jak se zde vše změnilo. Přistavěli venkovní terasu a občerstvení zde vyhledávali turisté, cyklisté, motorkáři a ano, někteří dojeli až sem auty.
Ti nám kazili cestu jak tam, tak i zpět, protože na úzké silnici jsme museli stát až skoro v příkopě, aby byla dostatečná vzdálenost mezi námi a autem.
Nejlépe se chodí po lesních cestách, na které se autem nesmí, pak teprve má člověk klid na vnímání té okolní krásy.


Avšak nejvíce se nám líbilo u Vlčího jezera, které není veliké, ale na krásném místě uprostřed lesa, kolem zvalo plno laviček k posezení a mě okamžitě napadlo jak by se mi zde hezky sedělo a četlo. Občas jen rozvířily hladinu kachny a do vody se zanořil psí návštěvník.


Vlčí jezero je antropogenní jezero, které se nachází nedaleko Děčínského Sněžníku. Jezero má rozlohu 0,44 ha a má hladinu v nadmořské výšce 475,8 m.

Do jezera přitéká bažinatou říční deltou na jeho západním rohu Bělský potok. Dále ještě do jezera ústí bezejmenný potok z jihu, který je také v podstatě umělou strouhou, přivádějící vodu z pramínků na východním svahu kopce zvaného Hvězda. Jezero je uzavřeno masivní hlinitou hrází dlouhou asi 125 m, širokou v koruně 5 m s převýšením zhruba 1,5 m nad hladinou. V její severní snížené části je zděná propusť, kterou voda z jezera odtéká.

Jezero není přírodního původu. Je to ve skutečnosti bývalý rybník Neustallteich, u něhož bylo dalšími úpravami zrušeno stavidlo. Od této doby funguje tato vodní nádrž v režimu průtokového jezírka. Rybník Neustallteich je doložený z konce 16.století, tj. z doby, kdy zde hospodařili rytíři z Bünau. Jeho původní účel není znám, ale název Neustallteich, což znamená "Rybník u nové stáje", svádí k domněnce, že sloužil k zadržování vody k napájení dobytka. Nové pojmenování je vykládáno jako, že slovo "vlčí" znamená zdivočelý, zvlčilý, čili "Zdivočelý rybník". Dalším výklad jména se datuje do léta roku 1947, kdy u tohoto rybníka tábořili skauti z tehdejšího bynovského oddílu. Rybník se stal oblíbeným místem "smečky vlčat", kteří mu začali přezdívat Vlčí jezírko.
 
Čas strávený v přírodě je vždy plný dojmů, pocitů a zamyšlení ...


10 komentářů:

 1. PŘÍRODA JE VELKÁ INSPIRACE A NABÍJEČKA ENERGIE....ILČA

  OdpovědětVymazat
 2. Alenko, jsem tam- v přírodě- co to jde!!
  Měli jste krásný výlet.. děkuji za hezké čtení...
  A jak jsi psala o tom, že volno uprostřed týdne zamotá hlavu- tak já měla ve středu večer "nedělní večer" a čtvrtek jsem pojala jako pondělí...No zmatek...:o)))
  Ale bylo to fajn!!..
  měj se moc hezky Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to prostě "nabíječ energie",že Jarko?
   Já právě také měla zmatek co je vlastně za den :o)).
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 3. Krásné, moc. Stálo za to nasávat poslední sluneční paprsky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nedělí to zřejmě naprosto skončilo :o), odpoledne začalo u nás poprchávat a dnes celý den shora zavlažují. Nedá se nic dělat, podzim převzal otěže.
   Krásné dny Míšo.
   Ála

   Vymazat
 4. Hezký výlet. My byli kdysi jen na Děčínském Sněžníku (moc se mi tam líbilo), ale na Kristin Hrádek a Vlčí jezero už jsme nešli (chtěli jsme ten den ještě do Tisských stěn)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáňo ani se nedivím, Sněžník a Tiské jsou na celý den. My tam jezdíme mimo sezonu, bývají tam v létě davy :o))).
   Krásné dny ti přeji.
   Ála

   Vymazat
 5. Krásné fotky z mnou moc nepoznaného kraje - děkuji, Alenko!
  A máš pravdu, ve čtvrtek jsem měla pondělí...
  Přeji pohodový den, Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Ali díky za krásnou procházku.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála