úterý 27. září 2016

DŮM ČESKÉHO ŠVÝCARSKA ...

v Krásné Lípě jsme navštívili o víkendu s vnukem Matýskem v rámci našeho nenápadného vzdělávání :o).Neděle byla zakaboněná a tak nám prohlídka uvnitř domu přišla vhod.
Mělo to být překvapení kam jedeme, ale překvapil on nás.
Prý už tam byl se školou.
Nu nic, opakování je matka moudrosti, tak může provádět on nás :o).
Poctivě jsme si vše přečetli, prošli a nakonec jsme shlédli dokumentární film "Krajina tajemství" v kinosále, který je namluven charizmatickým výkladem herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého.
Interaktivní expozice o národním parku nadchne všechny, kteří touží objevovat nádhernou krajinu Českého Švýcarska. Společně jsme nahlédli do nejskrytějších zákoutí přírody a dozvěděli se o historii a kulturních hodnotách.
Výstava je rozmístěna ve dvou patrech a nahlédli jsme do větrného mlýna, na lososí cestu, prožijeme virtuální let horkovzdušným balonem nad krajinou.
Shlédli jsme i panoramatickou troj-projekci znázorňující zrození krajiny i počátky sklářského průmyslu.

Národní park České Švýcarsko je čtvrtým a nejmladším národním parkem v naší republice. Otevírá návštěvníkům možnost výletů do romantické krajiny pískovcových skalních měst.
V místech, která před mnoha milióny let tvořila dno dávného křídového moře, dnes nacházíme hluboká údolí, nad nimi pak skalní vyhlídky poskytující krásné výhledy do okolí. Mnohý útvar byl pro svůj tvar pojmenován. V oblasti Kyjevského údolí, které na Krásnolipsku tvoří bránu pro výlety do národního parku, výletníky očekávají Skalní bratři či Obří hlava, svá tajemství vydají Vinný sklep nebo Klenotnice.
zdroj : brožura Krásná Lípa

 


Podzimní dny přejí výletům.

Tak neváhejte ... :o)10 komentářů:

 1. Určitě pěkný a zajímavý výlet:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to moc hezky udělaná expozice, zaujme jak děti, tak dospělé.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko to muselo být moc zajímavé...Mám ráda takove vzdělávání. Přeji ti krásné dny a výletům zdar❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také Zdeni, názorných příkladů není nikdy dost :o)
   Ála

   Vymazat
 3. Oblast Českého Švýcarska jsme letos navštívili již třikrát.. Poprvé jsme si udělali prodloužený velikonoční pobyt v moc příjemném rodinném penzionku JV Ranch v Rybništi. Procestovali jsme taková ty nejznámější místa - Pravčickou bránu, soutěsky, Mariinu vyhlídku.. Bylo to moc fajn, ačkoliv velikonoční počasí bylo ještě celkem dost chladné a příroda se teprve probouzela. :-)
  Pak jsme se do Českého Švýcarska dostali ještě v létě, kempovali jsme v Jetřichovivích, v autocampu Mosquito - mohu jen doporučit, úžasné klidné místo. To jsme zas prozkoumali okolí Rumburku, vyrazili na Křížovou horu a Jedlovou a na Tolštejn. No a naposledy jsme byli v kempu v Tisé u Děčína, kde jsme se podívali do oblasti Labských pískovců na Tiské stěny- ačkoliv to už asi do oblasti Českého Švýcarska nepatří, ale je to odsud kousíček. :)
  České Švýcarsko je nádherné a je zase trochu jiné, specifické, než-li Jizerské hory nebo Krkonoše.. Ona každá oblast má své kouzlo. :-)
  Krásnou Lípou jsme projížděli mnohokrát, ale v Domě Českého Švýcarska jsme ještě nebyli.. to musíme určitě napravit! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano souhlasím Lucko, každá oblast má své kouzlo, ale dohromady je prostě ta příroda úžasná všude. Tiské stěny mám moc ráda, Sněžník také (i když je to tam v létě jak na Václaváku), Jedlovou navštěvujeme často vlakem a Tolštejn také.
   Tak hezké toulání.
   Ála

   Vymazat
 4. České Švýcarsko mám mezi oblastmi, kam se určitě chceme podívat, takže si Krásnou Lípu s muzeem budu pamatovat, abych věděla kam zajít, až na něj dojde. Letošní podzimní dovolená zatím ale vypadá spíše na Krušné hory (asi někam k Jáchymovu), ale není vyloučeno, že ještě změníme plány.
  Každopádně děkuji za tip

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme letos zavítali do Kovářské, kousek od Vejprt a Jáchymov si také trochu prohlédli. Byla jsem překvapená, jak hezký kout tam je.
   Krásné toulky.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko, České Švýcarsko je oblast, kterou moc neznám a chci poznat, snad se brzo zadaří!
  Musel to být příjemný den.
  Moc tě zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš Helenko, máš stále co objevovat :o), tak ať se ti to třeba v příštím roce zadaří (a určitě mi pak dej vědět).
   Měj krásný čas.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála