neděle 4. září 2016

AMATÉRSKÉ DIVADLO ...

a to pravé vesnické, hraje náš kamarád již několik let.
r nadšenců nazkoušelo nejprve pohádku a zamířili mezi děti, které dovedou být pěkně nahlas kritické.
Představení se povedlo, mělo ohlas a tak nazkoušeli pohádku další.Náramně se u toho vždy bavili nejenom děti, ale i všichni přítomní dospělí
a to už byl jenom krůček vyzkoušet příběh i pro .

Na jedno z těchto představení jsme se v srpnu zajeli podívat a báječně jsme se pobavili.* HODY DIVÝCH MUŽŮ *

zdroj této fotky : ruleta.rajce.net
 

Ochotnické divadlo v Srbské Kamenici

 
Bylo založeno v roce 1867. Spolek měl 18 členů. Jako první ředitel působil August Tieze č. 180. Na začátku se hrálo v hostinci č.74, později se divadlo přestěhovalo do hostince „U Růžáku“, který v roce 1887 vyhořel.   V roce 1892 se přikročilo k novému zřízení divadla.

V roce 1924 vyhořel tento hostinec podruhé. Divadlo uschované v přistavěných kolnách zůstalo zachováno, ale podium padlo opět ohni za oběť.
Nyní dozrával plán zřídit lesní divadlo. Energií tehdejších 38 členů se brzy podařilo najít hezké místo v blízkosti tzv. válečného domečku, které bylo příhodné, takže již v létě toho samého roku se konalo několik představení.
Po novém vybudování hostince „U Růžáku“ bylo divadlo opět uvedeno do provozu.

Zdroj: Kronika Srbské kamenice z let 1924-1937

V únoru 2002 se sešlo pár místních nadšenců v restauraci Pod Růžákem - Zelená hospoda. Společně nastudovali pohádkovou hru se zpěvy Kašpárkovy čertoviny. Premiéra se konala 26. 5.2002. Od té doby se uskutečnily ještě další dvě úspěšné premiéry: pohádková hra se zpěvy Půlnoční květ, jejíž děj se odehrává v Srbské Kamenici a hlavně na Růžáku a kabaretní představení. Spolek vystupuje pod názvem S.K. HOBLIK.


Amatérské divadelní sdružení S.K.HOBLIK

 2011-2013
Po krátké přestávce soubor v roce 2011 opět obnovil svoji činnost. Začal nacvičovat různé scénky, kabaret aj. Začátkem roku 2013 se zrodila myšlenka zahrát divadelní představení ve zdejším lesním divadle. Toto divadlo bylo postaveno v letech 1924-1926. V padesátých letech bylo strženo. O nápadu zahrát si v těchto prostorách se nemuselo dlouho přemýšlet. Celý prostor se musel vyčistit od náletových dřevin,  upravit jeviště, vyčistit hlediště a vyrobit lavice - o brigádníky nebyla nouze.
Vybrali jsme představení, které bylo napsáno přímo do tohoto prostředí. Dne 17.8.2013 se bude hrát pohádka „Kouzelný prsten“.


Z historie

Amatérské divadelní sdružení
S.K. HOBLIK
(Srbsko kamenická Horda Bláznů a Komediantů)
S. K. HOBLIK podzim 2002

Založeno 2.2.2002. Přes svůj ryze amatérský přístup, máme ke konci divadla sezóny 2004-2005  na svědomí již čtyři premiéry. Tři pohádky, z toho  dvě čistě autorské, a jedno představení pro dospělé pod názvem Kabaret.
V květnu 2005 jsme se zúčastnili divadelního festivalu neprofesionálních souborů hrajících pro děti „Dospělí dětem 2005“ s představením „O kouzelném prstenu. Vše se konalo  v Městském divadle Nový Bor. Vítěz této přehlídky postoupil do finále v Rakovníku.
Náš soubor odborná porota pochválila za snahu, jednomyslně se shodla, že nejlepším hercem je Ála Marková. Pochválila scénář Vojty Chamradi a doporučili, abychom se raději drželi svého úmyslu – představení v exteriéru – na volném prostranství.
Náš soubor můžete ještě letos vidět při setkání „BURGULEC“ trampská osada „JITRO“ 6. 7. 2005 po obědě ve 13.00 hodin. Hrajeme pohádku „Kašpárkovy Čertoviny“. (text byl psán v červnu 2005)
V roce  2006 se ochotníci, z různých příčin nesešli ani jednou.
A na počátku roku 2007 to vypadalo, že se už ani nesejdeme.
Zakladatel našeho sdružení pan Vojtěch Chamraďa přestal  ze zdravotních a pracovních důvodů dojíždět do Srbské Kamenice a v řadách našich členů se nenašel nikdo, kdo by byl schopen soubor dále vést.
Až před prázdninami 2007 se objevila možnost. Paní Miluše Francová oslovila ochotníky s nabídkou svých služeb. V září 2007 se sešli „staří“ a noví zájemci o ochotnické divadlo. Nyní studují novou pohádkovou hru a premiéra by měla být uvedena na „Mikuláše“tohoto roku.
Proto může směle napsat divadlo žije! Tedy aspoň v Srbské Kamenici.

zdroj textu :  Obec Srbská Kamenice

zdroj této fotky : ruleta.rajce.net

Lesní divadlo mělo prostě kouzlo.

Obdivuji všechny tyto nadšence, kteří ve svém volném čase
nastudují a zahrají pro ty, kdo to ocení...2 komentáře:

 1. Alenko, obdivuji každého, kdo si udělá čas pro radost druhých!
  Posílám pozdravy, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já Helenko také a kamarádovi jsem držela palce jak nikdy :o)).
   Měj klidný týden.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála