pondělí 9. května 2016

LEXIKON BYLINEK - 4.část...

VÍCELETÉ BYLINKY

Vytrvalé druhy (šalvěj, pažitka, tymián, fenykl, levandule, máta, oregáno a mnohé další) můžete na zahradu vysazovat na jaře či na podzim. Můžete jim do jamky přidat na rozjezd lopatku kompostu.
Dobře zakořeněné sazenice v květináčích koupíte na trzích či v zahradnictví. Další možností jak získat sazenici je oddělením části rostliny. Použijte k tomu rýč. Běžně se dá takto rozmnožit oregáno, pažitka, meduňka a další. U máty peprné a estragonu je to ještě snazší. Tvoří totiž kořenové výběžky, které si snadno oddělíte a přesadíte.
Můžete zkusit i bylinky nařízkovat. Zvolte si k tomu mladé, ještě nezdřevnatělé výhonky. Odřízněte je ostrým nožem, ponechte jim pouze pár horních lístků a zapíchněte je do nádob se zeminou promíchanou s pískem. Nádobu umístěte nejlépe do skleníku, kde řízky v teple brzy zakoření a mohou se přesadit do samostatných nádob. Nejsnáze se takto množí oergáno, šalvěj, levandule, rozmarýn a tymián.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Dřevnatějící keř dorůstá ve Středozemí výšky až 70 cm, u nás méně. Šalvěji vyhovuje teplé chráněné místo se zásaditou půdou (s dostatkem vápníku). Nesnáší zamokření, na živiny je skromná. Dobře přezimuje i bez ochrany. Na jaře druhého roku rostlinu hluboce seřízněte, podpoříte tak vývin nových výhonů.

Účinky
Dezinfikuje, stahuje, tlumí záněty.
Zpracování
Používají se čerstvé i sušené listy, sklízejte ještě před rozkvětem celé nezdřevnatělé výhonky. Poté otrhejte listy a sušte (trvá to poměrně dlouho).
V kuchyni se používá na zeleninu, maso, do nákypů, marinád, polévek a k rybám.
Čaj je účinný při bolestech a zánětech v krku, doporučují se i šalvějové koupele. 

Tymián (Thymus vulgaris)Drobný polokeřík je vytrvalý, s věkem spodní část dřevnatí. Má rád slunce, je nenáročný, množí se nejlépe dělením. K dobrému růstu potřebuje suché místo s plným sluncem. Zajímavý je tymián citronový, se svěží ovocnou chutí.
Účinky
Oblíbený především proti kašli, rychle uvolňuje hleny.
Zpracování
Nať sbírejte před rozkvětem, usušte, poté oddělte lístky. Je výborný do těžce stravitelných jídel, stimuluje totiž trávení. Užívá se nejenom jako koření, ale i na čaj.

Pažitka  pobřežní  (Allium schoenoprasum)Nejčastěji používaná kuchyňská bylinka potřebuje kyprou půdu bohatou na živiny a dostatečný přísun vody. Prospívá nejlépe v polostínu. Můžete ji vysít nebo rozmnožit dělením trsu. Doporučuje se tuto trvalku každé dva roky omladit (rozdělit, přesadit). Sklízejte ji průběžně celý rok seříznutím u země.

Účinky
Dodává vitamíny, zahání jarní únavu, podporuje chuť k jídlu a látkovou výměnu. Je močopudná, podporuje tvorbu krve, chrání před arteriosklerózou.
Zpracování
Nejlepší je čerstvá. Nevařte ji, ale přidejte do hotového jídla. Hodí se do pomazánek, vaječných a bramborových jídel, salátů, polévek a příloh.Používá se zelená nať i světle fialové květy, které dodají jídlu chuť i krásný vzhled. Nakrájenou na drobno ji lze uschovávat v mrazničce. Po celý rok však může stát v květníku na kuchyňském parapetu.

Fenykl  (Foeniculum vulgare)
Zpravidla se pěstuje jako dvouletka, dorůstá do výšky až 200 cm. Vysévejte ho od května přímo na stanoviště, kde se bude sám vysemeňovat. Potřebuje humózní půdu.
Účinky
Je skvělý při nadýmání, má močopudný vliv.
Zpracování
Ze semen lze uvařit odvar nebo čaj, jako koření se používá k dochucení sladkých jídel, dále ryb, omáček, tvarohových a sýrových jídel.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Fialové květy a omamná vůně evokují Provence. Dřevnatějící trvalka má ráda sušší a slunečné místo, na živiny je nenáročná. Vytváří košaté keře. Po odkvětu slabě sestřihněte.
Účinky
Podporuje usínání, celkově uklidňuje, zmírňuje křeče, ve formě polštářků ochraňuje před moly.
Zpracování
Květy sbírejte buď v plném rozkvětu (na oleje a tinktury), nebo v počátku kvetení (koření, čaj, přísady do koupele, dekorace). Mladé listy lze používat jako koření, čaj z květů posiluje nervovou soustavu. Zavěšené usušte a skladujte v temnotě.

Máta peprná (Mentha x piperia)
Nadzemní části této trvalky na podzim odumírají a na jaře z oddenků vyrážejí nanovo. Existuje celá řada druhů a jejich kříženců. Máta se stala oblíbenou pro intenzivní a osvěžující vůni. Sazenice vysaďte na vlhké stanoviště s humózní půdou, může být i v polostínu.
Účinky
Podporuje činnosti žlučníku a trávení, léčí plynatost, uvolňuje křeče, pomáhá při nachlazení.
Zpracování
Mátu sklízejte před rozkvětem, můžete i opakovaně. Jako přísada do jídel se používá čerstvá i sušená, lze z ní dělat sirup, tinkturu, koupele, ale především čaje.

Oregáno (Origanum vulgare) česky DobromyslStředomořská divoce rostoucí bylina příbuzná majoránce. Pěstujte na slunném místě s vápenitou půdou, dejte pozor na přemokření. Množte nejlépe dělením.
Účinky
Používá se při zánětech v krku a ústní dutině, při křečích v žaludku a dráždivém kašli.
Zpracování
List a květ sbírejte při začátku kvetení, usušte a odrhněte ze stonků. Používejte ke kořenění samostatně i ve směsích, připravit můžete rovněž čaj, bylinkový olej nebo bylinku využít ke koupelím.

Echinacea (Echinacea purpurea) česky TřapatkaAtraktivní trvalka s velkými fialovými květy. Nejlépe ji namnožíte dělením trsů. Potřebuje slunce, dostatek zálivky a živin.
Účinky
Celkově posiluje imunitu, pomáhá při kašli, nemocech dýchacích cest, při léčbě popálenin, lupenky atd.
Zpracování
Ze sušené nati se připravuje čaj, z kořene léčivý extrakt.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)Trvalka hojně rozšířená na loukách a pastvinách se pěstuje jako rostlina okrasná. V zahradě ji vyhraďte osluněné, ale dostatečně vlhké místo.
Účinky
Říká se jí ženská bylina, protože zmenšuje menstruační potíže, pomáhá při zánětech vaječníků, menopauze a dalších ženských potížích.
Zpracování
Suší se zavěšená květy dolů. Užívá se v čajích, nálevech a v koupelích.

Libeček lékařský (Levesticum officinale)Impozantní trvalka dorůstá až do výšky dvou metrů v dobré půdě. Nadzemní část na zimu usychá, na jaře znovu obráží. Zvolte slunečné nebo polostinné stanoviště s půdou bohatou na živiny a dostatek vláhy.
Účinky
Posiluje žaludek a povzbuzuje chuť k jídlu. Je močopudný, tlumí záněty, podporuje vykašlávání a působí jako afrodiziakum.
Zpracování
Nejčastěji se používají listy, které lze sklízet po celé vegetační období. Jsou aromatickou přísadou do polévek, omáček, vegetariánských a vaječných jídel. Nesklízejte vnitřní vrcholové lístky, z nich rostlina dál vyráží. K sušení se sklízí obvykle od června. Musí se sušit rychle, jinak ztrácí rychle barvu. Využít lze i semena (k výrobě éterického olej) a kořen (k podpoře ledvin a močových cest).

Meduňka lékařská (Mellisa officinalis)Rychle se rozrůstající trvalka měří kolem 80 cm. K zdárnému růstu potřebuje humózní půdu a dobrou cirkulaci vzduchu. Sbírá se nať s listy, vždy před rozkvětem. Stříhat ji můžete několikrát v sezoně.
Účinky
Zmírňuje nadýmání a křeče, podporuje trávení, je potopudná, ale především má uklidňující účinky.
Zpracování
Lze ji využívat čerstvou i sušenou, do čajů, sirupů, bylinných likérů. V kuchyni najde uplatnění v pomazánkách, bylinkovém másle a sladkých pokrmech.

Saturejka horská (Satureja montana)Oblíbená kořeninová bylinka pochází z chladnějších středomořských oblastí. Vytváří zdřevnatělý keřík až 50 cm vysoký. Je nenáročná, snáší sucho, miluje slunné stanoviště. Nejlépe se množí dělením.
Účinky
Povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá dobrému trávení, uvolňuje křeče. Ničí zárodky mikrobů.
Zpracování
Lze ji sklízet průběžně, ale hlavní sklizeň nastává v období kvetení, kdy má rostlina nejvyšší obsah éterických olejů. Při sklizni větviček příliš nenarušujte staré dřevo. Usušte, nadrťte a uchovávejte v uzavřené nádobě. Používá se ve středomořské kuchyni, ale i jako tinktura, v bylinkových olejích a čajových směsích.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinum officinalis)
Stálezelený polokeřík roste na skalnatém pobřeží ve Středozemí. Proto upřednostňuje slunné polohy s propustnou půdou. V zimě je nutné ho chránit před mrazem, proto se vyplatí pěstovat ho ve větší nádobě a na zimu přenést do bezmrazé místnosti..
Účinky
Podněcuje smysly, povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje nervy a celkově povzbuzuje organismus. Podporuje také krevní oběh a působí antibakteriálně.
Zpracování
Nezdřevnatělé výhony lze sklízet průběžně, ne v zimě. Sušte je vcelku, teprve poté se jehlicovité lístky otrhají ze stonku. Používá se jako koření na masová jídla, na brambory, do nákypů. Z rozmarýnu lze vyrábět olej, ocet, tinkturu, využívat ho do koupelí a vonných polštářků.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)U nás málo rozšířená bylinka má mimořádně aromatickou chuť a léčivé účinky.U nás se jí dobře daří. Víceletý keř dřevnatí. Nesnáší zamokření, jinak je nenáročný.
Účinky
Podporuje vykašlávání, uvolňuje hleny, má stahující účinky. Napomáhá lepšímu krevnímu oběhu.
Zpracování
Stříhejte mladé výhonky před kvetením (druhá sklizeň je možná v září). Usušte, poté lístky zdrhněte ze stonků a uschovejte. Používá se do omáček, na marinády, k sýrovým pokrmům. Lze z něj vyrobit bylinný ocet, olej nebo sůl. Tinktury a koupele čistí citlivou pleť.

Svatolína (Santolina chamaecyparissus)Svým stříbrošedým zabarvením připomíná levanduli, ale kvete žlutě. S oblibou se pěstuje na skalkách a v suchých zídkách. Potřebuje písčitou hlínu a hodně slunce.
Zpracování
Pro silné aroma je oblíbenou přísadou do potpouri. Čerstvé lístky můžete přidávat do těstíček na obalování hub, květáku, lilku, cuket a další zeleniny.


Bylinky jsou radostnou součástí mé zahrady.
Příště nafotím, které se mi na ní již zabydlely...

za fotografie děkuji
tetičce Wikipedii :o)
  

  
 
     

10 komentářů:

 1. Ahoj Álo. Děkuji za hezký příspěvek. Mám moc ráda vůni a chuť bylinek a ráda je používám. U přítele máme jen malý kousek zahrádky, ale i tak jsem tam "propašovala" petrželku, pažitku, libeček, majoránku, kopr, meduňku, dva druhy máty a tymián,který k mému údivu vydržel přes zimu, tak už jsem ho v pátek poprvé ostříhala a suším =o). Jaký jsi měla víkend? Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Ivo, mně tymián (asi tříletý) letos zřejmě omrzl, obrazilo pár větviček, tak jsem si koupila dva nové a moc toho tím pádem na sušení nebude. Ale to nevadí, bude příště. Sobotu jsem trávila s vnoučaty, najednou u nás byli tři :o)). Takže jsem nechala odpočívat rýč, motyku, nůžky a věnovala se jim. A v neděli už jsem celé odpoledne měla opět v rukou toto nářadí :o))).
   Přeji krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 2. Já se vždy těším na víkend, ale pak nevím, co vlastně dřív. Pořád nějak nestíhám, ale která z nás ano ;-). Já ještě vnoučata nemám i když mám dcery ve věku 26 a 27 let. Mně ale zatím nechybí :-). Já jsem v sobotu poprvé po zimě seděla na kole, tak jsme ujeli skoro 40 km a včera 12 km na bruslích. Počasí bylo krásné, i když chvílemi foukal hodně silný protivítr, a naštěstí chodím a dokonce i sedím na zadku :-D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První výjezd na kolech máme za sebou, ale od té doby jsme se na ně opět nedostali, práce na zahradě je nyní přednější. Pak si vše užijeme dosyta :o).
   Ála

   Vymazat
 3. Mně zase nepřežila rozmarýnka, ale tu není dobré nechávat venku. Měla jsem ji ale vsazenou do země a už jsem ji nevyndala. Nevadí, koupím novou a nechám ji v květináči. Ono se jí ale nelíbí ani moc doma. V paneláku mi taky vždy nějak uschne nebo co :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozmarýnu jsem také letos musela již koupit novou :o).

   Vymazat
 4. Alenko, to je moc krásná encyklopedie! Zrovna ráno jsem si přinesla novou šalvěj, ta stará už je asi moc stará :o), majoránku, drobnolistou bazalku... Snad se dostanu taky všechno zasadit...
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snažím se Helenko o bylinkách vědět co nejvíc, tak stále něco někde čtu a učím se. "Novou" šalvěj mám od loňska, ta stará to najednou nějak vzdala :o). Majoránku si pěstuji ve velkém květináči ve skleníku, tak je vylezlá a těším se až ji dám ven. A bazalky tam mám také. To bude zeleně v jídlech :o), ještě že manželovi to nevadí...
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat
 5. Alenko, to je zábavné čtení. Také bylinky miluju. Dnes jsem dostala květníček bazalky, chci sadit rozmarýn, tymián mám asi dva roky a roste-neroste. Meduňku už popíjím (sušená mi moc nechutná), šalvěj, máta, doufám heřmánek - vše pojede - už se těším. Jo, ještě saturejka se vždy vysemenila a rostla si kde chtěla, ale vymizela, musím ji zasít - máme my to "starostí", viď.
  Měj se fajn. jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko,jsou to krásné starosti :o). Baví mne pozorovat jak vše postupně narůstá, jak se rostlinám daří (občas nedaří) a jak si mohu pochutnávat na čerstvě utržených bylinkách ať v čaji nebo jako koření. Je to prostě lahoda...
   Krásné dny přeji.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála