neděle 15. května 2016

LEXIKON BYLINEK - 5.část

ZAHRADAV každé zahradě se najde místo na bylinkovou zahrádku. Vhodné stanoviště je základem pěstitelského úspěchu.
Až na výjimky (např. máta, pažitka) potřebuje většina u nás pěstovaných bylinek co nejvíce světla a tepla. Proto zakládáte-li bylinkovou zahrádku, zvolte co nejvíce osluněné místo, které bude maximálně chráněno před větrem a dalšími nepříznivými vlivy.
Ideální je třeba záhonek před světlou stěnou, která bude akumulovat teplo a světlo odrážet. Dobře je také zvolit místo co nejblíže u domu, abyste pro petrželku do polévky nemuseli běhat daleko.
Snažte se k sobě sesazovat rostliny s podobnými nároky. Do chudší písčité půdy patří středomořské bylinky, v humózní půdě bude dobře bazalce, meduňce, kopru či majoránce.
Protože je řada druhů bylinek také velmi dekorativních, bez obav je můžete vysadit i do záhonku s okrasnými trvalkami. Zkrášlí ho listy i květem.

SPIRÁLA

- zdroj Pinterest -

- zdroj Pinterest -


Bylinkové spirály nabízí najednou několik mikroklimatických stanovišť, a tak se hodí pro pěstování bylin s různými nároky.
Vrchol spirály se staví obrácený k jihu a je na něm nejsušší a nejslunečnější místo a srážková voda z něj může rychle odtékat. Pod vrcholkem jsou trochu vlhčí stanoviště, která jsou lépe chráněná před mrazem a větrem. Úpatí spirály pak skýtá nejvíce chráněná místa, navíc relativně vlhká.
Spirály lze stavět v mnoha velikostech, od malých s průměrem kolem 3 metrů až po velké pochůzné. Čím větší stavba, tím větší rozdíly mezi jednotlivými mikroklimatickými stanovišti.
Staví se obvykle dvěma způsoby. Buď jako suchá zíďka, kdy se staví nejdřív spirála z kamenů a ta se následně vyplňuje zeminou a humusem, nebo se využívá jednodušší postup, kdy se do navršené zeminy kladou kameny.
Vrchol stavby bude sloužit suchomilným druhům, proto nezapomeňte na drenážní vrstvu.
Do středu spirály navršte zeminu a na tento materiál začněte pokládat kameny. Zeminu uplácejte (bude sesedat), navrch přijde humus.

BALKON

Majitelé teras a balkonů si mohou založit přenosnou zahradu v květináčích. I tady platí, že místo by mělo být chráněné a slunečné. V dostatečně velkých květináčích a truhlících se bude dařit všem bylinkám. Nejlepší jsou nádoby terakotové, protože udržují déle substrát vlhký a zemina se v nich nepřehřívá tak rychle jako v těch z plastu. Důležitá je drenážní vrstva na dně nádob, aby rostlinám nehnily kořínky.
Protože malé nádoby v zimě snadno promrzají, musíte je chránit. Nenechte je stát na chladné podlaze, ale umístěte je na rohož nebo podložku ze slámy. Obalte je jutou nebo alespoň silnou vrstvou novin, můžete je také zakrýt netkanou textílií. Další možností je zapustit je do větší bedny s pískem. V zimě je zalévejte jen velmi málo a nikdy ne, když mrzne.

OKNO
Také bylinkám v bytě musíte dopřát co nejvíce světla. Proto je ideálním místem k pěstování okno. Máte-li okno orientované na jih či jihozápad a u něj široký parapet, máte vyhráno. Tady bude bylinkám nejlépe. Do pěstební plochy můžete začlenit i přilehlé poličky nebo použít nějaký závěsný systém.
Čím více bylinek budete na okně mít, tím se jim bude lépe dařit, protože si vytvoří potřebné mikroklima. Na jižně oriantovaných oknech bude dobře prospívat bazalka, tymián, saturejka, majoránka a rozmarýn, nenáročná pažitka dobře poroste i na okně severním. Můžete zkusit mátu, ta potřebuje dostatek vody.
Většině bylinek vyhovuje běžná pokojová teplota, ale buďte opatrní s větráním, žádné rostlině nedělá dobře průvan. Zalévejte důkladně, aby se voda dostala ke spodnímu substrátu, ale teprve když zemina v květináči vyschne. Výjimkou jsou bazalka a máta, ty zalévejte častěji.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, přeji 
vám radost z pěstování bylinek ...  

6 komentářů:

 1. Alčo, kdo se jednou začne věnovat bylinkám, úplně ho to pohltí. A máš pravdu, jak píšeš, že bylinky jsou i dekorativní a dovedou krásně zdobit. Já si jeden květináč s pažitkou pěstuji jen kvůli nádherným fialovým květům. Krásnou neděli Ivana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já stále hledám nová místa kam bylinky ještě přisadit.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, kdysi jsem toužila po spirále, ale nakonec dopadlo všechno trochu jinak. K nám do zahrady by se prostě nehodila... Ale i bez spirály si život bez bylinek neumím představit.
  Hezký zbytek neděle, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se mi spirála moc líbí, ale do naší zahrady by se asi nevešla.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, moc hezky podané... dáváš si s tím práci ... vím, kam zaskočit, když budu chtít něco vědět ..
  Měj se krásně. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baví mne to, tím že to sepisuji, učím se.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála