úterý 26. dubna 2016

LEXIKON BYLINEK - 3.část...


JEDNOLETÉ BYLINKY

Mezi jednoleté kořeninové bylinky patří například bazalka, anýz, kopr, kerblík, fenykl, rukola, brutnák, koriandr, majoránka, řeřicha a měsíček. Semínka zakoupíte v každém zahradním centru.
Před samotným výsevem musíte půdu na záhonku pořádně zkypřit a odstranit všechen plevel, kvůli živinám je vhodné přimíchat jemně prosetý kompost.
Správná doba výsevu je vždy uvedená na sáčcích se semeny, ale může se lišit podle oblastí. V těch teplejších můžete s výsevem otužilejších druhů (petržel, řeřicha, kerblík) začít už v březnu, jinde je třeba počkat až do dubna. S choulostivějšími druhy (bazalka, majoránka, saturejka, lichořeřišnice) vyčkejte raději do května.
Prstem nebo tyčkou vyryjte do substrátu v pravidelných rozestupech mělké řádky, do nich vysejte semínka v jemné vrstvě. Zlehka zahrňte prosátým kompostem a opatrně zalijte. Až do vzejití rostlin udržujte povrch stále vlhký. Až budou semenáčky vysoké alespoň pár centimetrů, vyjednoťte je, aby měly dostatek prostoru pro další růst.
Chcete-li mít bylinky dříve nebo je chladné jaro, vyplatí se sazeničky předpěstovat. Buď ve venkovním skleníku či fóliovníku, nebo doma v pěstebních nádobách na parapetu. Budete-li je vysévat do nádob, nezapomeňte otvory v nádobách zakrýt střepy a na dno umístit písek či jinou drenáž. Semenáče potřebují dostatek světla a také vzduch, proto u nich pravidelně větrejte, pozor však dejte na průvan. Až budou měřit cca 2 cm, přesaďte je po malých svazečcích do květináčů a poté v květnu do volné půdy v zahradě.

BAZALKA (Ocimum basalicum)Velmi aromatická bylinka, je v mnoha domácnostech naprostou jedničkou. Potřebuje slunné místo v závětří, dostatek vody a humózní půdu.

Účinky - podporuje trávení, je účinná při nadýmání. U matek podporuje produkci mléka, působí také afrodiziakálně.

Zpracování - sušením ztrácí hodně ze svého aroma, proto je nejlepší ji používat čerstvou, případně naložit do oleje či zpracovat na pesto. Sklizeň provádějte postupně uštipováním růstových vrcholků. Vždy vyštipujte květy, podpoříte tvorbu nových listů. Bazalku nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů.

ANÝZ (Pimpinella anisum)Účinky -  je výborným prostředkem podporujícím vykašlávání. Žvýkání semen anýzu zabraňuje páchnutí z úst. Jeho použití je vhodné i v pediatrii. Podporuje tvorbu mateřského mléka, do nějž se jeho účinky také přenáší. Zvyšuje tvorbu žluče, urychluje trávení, omezuje plynatost. Působí proti střevním katarům, křečím trávicího traktu.
Jeho použití je mnohostranné. Dává se do pečiva, do chleba, při nakládání červené řepy, červeného zelí. Hodí se i do jablečného a hruškového kompotu. Špetka anýzu je vhodná k žampionům, k rybám. Je součástí mnoha kořenitých směsí. V indické a čínské kuchyni je častý v masitých pokrmech. Vyrábějí se z něj likéry, je součástí léčivých čajů při nadýmání a odstraňuje z pokrmů nepříjemné pachy a aromatizuje je.

Zpracování - semena se sbírají v srpnu až září, suší se v tenkých vrstvách.

KOPR (Anethum graveolens)Až 1 metr vysoká bylina má velmi výraznou ojedinělou chuť i vůni. Kopr vysévejte od dubna až do poloviny léta přímo na stanoviště, vzešlé rostliny vyjednoťte.

Účinky - je močopudný a pomáhá při onemocnění ledvin. Účinný je i při nadýmání, zažívacích potížích, napomáhá tvorbě mateřského mléka.

Zpracování - sklízí se lístky, nať, kvetoucí okolíky i semena. Nať a lístky jsou nedocenitelné ochucovadlo při konzervaci zeleniny, ale i jako přísada do pokrmů z masa, zeleniny, brambor, vajec atd. Kopr lze dobře sušit i zamrazovat.

KERBLÍK (Anthriscus cerefolium )


 
Jednoletá rostlina vysoká až 70 cm. Jeho černé a lesklé plody vyséváme do volné půdy na polostinná místa; nesnáší vyprahlé lokality. Úrodu listů zvýšíme odřezáváním květních stvolů. Kerblík totiž po odkvětu odumírá a zasychá.

Účinky - listy kerblíku jsou velice jemným kořením, typickým především pro rafinovanou francouzskou kuchyni. Vzhledem k snadno prchavému arómatu, připomínající směs anýzu a petržele, přidáváme je k teplým pokrmům až v poslední fázi úpravy, a to nejlépe čerstvé. Můžeme ho také pěstovat v truhlíku za oknem.

Zpracování - zásobu čerstvých listů na zimu uchováváme nejlépe v mrazničce, sušením ztrácí koření na kvalitě.
Kerblík spolu s petrželí, pelyňkem kozalcem - estragonem a pažitkou, tvoří jemnou směs (francouzsky "fines herbes", německy "küchenkräuter"), používanou do omelet. Jinak jím kořeníme zeleniny, maso - především skopové, pečené kuře a grilované ryby. Připravuje se také kerblíková polévka, připravovaná z hovězího vývaru, smetany a vaječných žloutků. Přidává se do tvarohových pomazánek, na chléb s máslem a do salátů. 

FENYKL (Foeniculum vulgare)Zpravidla se pěstuje jako dvouletka, dorůstá výšky až 200 cm. Vysévejte ho od května přímo na stanoviště. Potřebuje humózní půdu.

Účinky - je skvělý při nadýmání, má močopudný vliv.

Zpracování - ze semen lze uvařit odvar nebo čaj, jakokoření se používá k dochucení sladkých jídel, dále ryb, omáček, tvarohových a sýrových jídel.

KORIANDR (Coriandrum sativum 
U koriandru se sbírá  plod a list. Je příbuzný anýzu, kmínu a kopru.Vysévejte ho v dubnu do řáků přímo na stanoviště. Pro svěží zelené lístky ho můžete vysít i několikrát ročně.

Účinky -  koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání; je doporučován též v čajové směsi s kmínem. Obklady z koriandru pomáhají při revmatických potížích kloubů.

Zpracování - používá se jako koření, především k nakládání hub a zeleniny (červená řepa a okurky), do chleba, který tak činí stravitelnější, je klasickou přísadou do perníku, uzenářských výrobků, k přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb. Využití nachází také ve výrobě alkoholických nápojů včetně vín. U koriandru jsou poživatelné všechny části rostliny. Každá má své specifické aroma i chuť, rostlina jako celek páchne. Listy mají nepatrnou příchuť anýzu, semena jsou nasládlá, aroma připomínající pomerančovou kůru a kořen je intenzivnější verzí listu. Koriandr tvoří jednu ze základních součástí indického karí a uplatňuje se v ostré mexické, arabské i čínské kuchyni.

MAJORÁNKA (Majorana hortensis)Jedno z našich nejoblíbenějších koření se pěstuje obvykle jako jednoletka, nesnáší mráz. Je vysoká jen kolem 30 cm. Dopřejte ji slunečné stanoviště a výživnou vápenatou půdu. Můžete ji přímo vysít na stanoviště, ale semenáčky se vyvíjí pomalu, proto je lepší předpěstovat je ve skleníku.

Účinky - zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, je účinná při nadýmání, velmi se osvědčila při utišování kašle.

Zpracování - Sbírejte, když rostlina vytvoří hlavičky, ale ještě zcela nerozkvete. Stříhejte několik centimetrů nad zemí, aby rostlina obrazila a poskytla druhou sklizeň. Nať usuště, poté odrhněte. Koření je skvělé do bramborových jídel, polévek a mnoha dalších pokrmů. Užívá se rovněž jako čaj, tinktura či vonná koupelová přísada.

MĚSÍČEK (Calendula officinalis)Oblíbená zahradní letnička kvete bohatě zářivými květy po celé léto. Snadno se na stanovišti sama vysemeňuje, zvláštní nároky nemá.

Účinky - hojí rány a popáleniny (i od slunce), působí protizánětlivě a uvolňuje křeče.

Zpracování - úbory se sbírají v plném květu, suší se řídce rozložené. Oblíbené jsou v čajových směsích, vyrábí se z nich olej, tinktury a mast, přidávají se do koupelí.    


Některé mé jednoleté bylinky už vykukují ve skleníku z pěstebních nádob
a já se moc těším, jak mi budou dělat radost na 
bylinkové zahrádce, kterou letos skoro celou předělávám, neboť víceleté byliny se mi tolik rozrostly, že jim musím připravit více místa... 


 


  

  

11 komentářů:

 1. Další vzorně vypracovaný přehled, Alenko! Bez bylinek bych už neuměla vařit, i když né všechny mám ráda a pěstuju. Bez bazalky, majoránky, kopru, petrželek, zelené cibulky, šajvěje, meduňky, máty... určitě jsem nějakou vynechala, by to na zahradě nešlo :o).
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám to také tak, vždy se těším když začnou obrůstat jak provoní mé vaření. Jen bych potřebovala asi ještě další místo pro ně jak se rozrůstají. Zkouším i neobvyklé - smil italský, svatolina, jablečník apod. Určitě i o těchto budu Helenko psát.
   Kéž by se již počasí umoudřilo a nebyla tak hrozná zima, déšť je potřeba, ale studeno je příliš.
   Ála

   Smazat
 2. Děvčata jsem na tom podobně jako vy. I když já novoty moc nezkouším, jsem spíš konzerva. Ale ráda se dozvím něco nového. Teprve nedávno jsem objevila bruschetu - taková dobrota - ta tedy je kupovaná, samozřejmě. Jinak poslední rok dva miluju tymián, moc mi voní a chutná. Nejlepší je obejít zahradu a jít vařit.
  Tak bylinkám zdar ! ☼
  Alenko, už se těším na pokračování. Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já jsem k bylinkám Jarko postupně přicházela. Z dětství jsem znala jenom pažitku a petrželku, občas libeček, heřmánek, lipový květ, to používala doma mamka a tím to haslo. S přibývajícím věkem se o ně víc a víc zajímám.
   Ála

   Smazat
 3. Tak mé pěstielské pokusy na chalupě zatím přežila jen majoránka, oregáno a pažitka :-). Bazalku jsem zkoušela doma v květináči a kupodivu odolnější se ukázala ta koupená v Bille v akci - rostla mnohem lépe než bazalka koupená přímo od zahradníka... Rozmarýn v květníku mou "laskavou" péči nepřežil :-(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mívám "nezdary", např. už dvakrát mi najednou přes zimu odešla letitá šalvěj. Rozmarýny jsem měla ohromné, na zimu přesazovala do velikých květináčů a muž mi je nosil domů. Pak už se nedalo :o), keříky dřevnaté, velké a tak jsem je se smutkem zrušila. Koupila jsem nový, malý, nechala ho přes zimu a uvidím zda přežije, zatím se moc dobře netváří :o)).
   Stáňo přeji hezké dny, ať už nám to jaro přestane dělat neplechu.
   Ála

   Smazat
 4. Bylinky mám moc ráda, líbí se mi a už je i dost používám :-)) A rukola jednoletka nebude, já už ji mám 3 roky :-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co jsem se Zdeni dočetla, tak rukola je jednoletka :o). Ale ještě jsem dohledala na Wikipedii toto :

   Křezu tenkolistému se často říká rukola, stejně jako se jmenuje odrůda rokety seté (eruca sativa). Pod jménem rukola či rucola nalezneme křez tenkolistý v oddělení zeleniny v supermarketech i v restauracích. Je zdokumentován i případ záměny křezu za roketu semenářskou firmou a zavádějící označení vč. latinského názvu na spotřebitelském sáčku semínek.

   Je možné, že máš Křez na zahradě, protože to je vytrvalá rostlina.
   Tak ať se nám pěstování bylinek daří nadále.
   Přeji krásné a teplejší dny.
   Ála

   Smazat
  2. Ali,tak jsem taky trochu googlila :D a rukola kvete žlutě a je to trvalka :-)) Roketa bíle a je to jednoletka :-) a křez jsem našla v knížce Ekozahrada a ten se sám vysemeňuje :-)) Vážně mi ji tenkrát prodali s tím, že je to trvalka :-) Ale nezlob se, já žádný znalec nejsem, jen že ji náhodou mám :-)
   Krásný víkend přeji :-)

   Smazat
  3. Zdeni, vůbec se nezlobí, čerpám také z literatury a tam jsem se dočetla, že rukola je jednoletá :
   Tato rostlina rozmnožující se výhradně semeny je nenáročná, postačí ji dostatek vláhy jen v období klíčení a krátce nato. Má krátkou vegetační dobu, jen tři až čtyři měsíce. Pro přímou konzumaci jsou nejvhodnější mladé rostlinky vysoké okolo 15 cm, sklízené asi za 6 až 8 týdnů po vysetí, které mají pikantní ředkvičkovou chuť. Ze starších rostlin, které je možno ve venkovních podmínkách pěstovat až do zámrazu, lze konzumovat mladší listy. Taktéž se může rychlit obdobně jako řeřicha setá za okny na buničině.
   Myslím, že je spíš důležitější, že různé bylinky na zahradách pěstujeme a používáme je :o).
   Tak ať nám Zdeni rukola či roketa či křez hlavně chutnají.
   Nakonec jsme se obě přiučily něčemu novému, že ?
   Měj krásné dny a těším se na další bylinkování.
   Ála

   Smazat
 5. A lásku k bylinkám máme také společnou;-). ZaZa

  OdpovědětSmazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála