pátek 15. dubna 2016

LEXIKON BYLINEK - 2.část ...


2. PŮDA A HNOJENÍ

Kromě dostatku světla a tepla potřebují bylinky ke zdárnému růstu kyprou zeminu a dobrý odtok vody. Ideální je lehčí propustná půda s obsahem humusu. Do těžší jílovité půdy musíte vpravit pro zlehčení trochu písku a zeminu často kypřit. Je-li pod těžkým jílem ve spodní vrstvě navíc voda, budete se muset postarat i o drenáž. Ale v tomto případě je lepší rostliny pěstovat na vyvýšeném záhoně, do kterého si "namixujete" zeminu na míru. V chudších písčitých půdách dobře prosperují středomořské bylinky, které jsou na takové prostředí zvyklé. Pro pěstování jiných druhů byste měli zeminu obohatit o živiny, nejlépe pomocí kvalitního kompostu. Rozhoďte ho po celém záhoně alespoň ve dvoucentimetrové vrstvě. Budete-li to dělat každé jaro, už žádné další hnojivo nepotřebujete.

- ilustrační foto -
 
- ilustrační foto kompost -

- ilustrační foto kompostér -
3. SUŠTE RYCHLE

Při sušení bylinky ztrácejí část éterických olejů, čím rychleji je budete sušit, tím méně ztratí. Proto např. u máty a dalších rostlin s tlustými stonky listy oddělte, dobu sušení tak výrazně zkrátíte.
Ale pozor, využijete-li sušičku, nepřekračujte teplotu nad 40°C, dosáhli byste opačného efektu a bylinky by ztratily hodně ze své síly.
K sušení vyberte čisté místo s dostatečnou cirkulací vzduchu, zamezte vstupu myší, koček a dalších zvířat.
Bylinky jsou suché, když šustí. Skladujte je v látkových či papírových pytlích na suchém a vzdušném místě nebo zavřené ve skleněných či glazovaných nádobách. Dopřejte si ten luxus a rozdrťte je vždy až těsně před použitím - tak se totiž uvolní vonné oleje a přejdou do jídla, čaje či koupele, které si budete připravovat.


- ilustrační foto -

- ilustrační foto -      

 Chutné, dekorativní a zdraví prospěšné.
To jsou bylinky.
Každý kdo má zahrádku, by měl alespoň pár základních druhů
pěstovat. A bylinkařit mohou i majitelé balkonů a širších parapetů.

Tak neváhejte...

 

 

 

4 komentáře:

 1. Alenko, zase zajímavé ... jak říkáš, mám taky pár základních ... řepík,heřmánek,mátu,meduňku,šalvěj atd. i několik koření ... ale co mi nejde - tymián ... někdo ho sklízí o sto šest.. mám keřík, který jak se říká neroste ani nechcípá ... trošku během sezony sklidím.. ale co to je ...
  Nejradši v létě obejdu zahradu a šup s tím hned do kuchyně hlavně s těstovinami ....
  Měj se hezky jarně. Jarka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jarko také zrovna tymián nemám žádný veliký keřík, v létě spotřebuji a na zimu si usuším jenom drabítek. Letos se chystám do zeminy zapravit trochu písku, protože půda je ve spodní části jílovitá, třeba to pomůže. Uvidím...
   A vaření v létě s čerstvými bylinkami, mňam.
   Krásný víkend přeji.
   Ála

   Smazat
 2. Ahoj Alenko, trochu jsem nestíhala, teď jsem si konečně přečetla všechny ty informace. Taky se snažím, ale takové zahrádky, jako jsou na fotkách, takové se asi nedočkám :o)
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helenko ahoj, já asi také ne. Mně se hrozně líbí ta první fotka. Chtěla bych mít neustále kvetoucí zahradu, plnou keřů a trvalek a bylinek... Dneska bych si zahradu založila úplně jinak, ale po tolika letech už měním jenom drobnosti. No drobnosti, to by se manžel zasmál :o)), prý stále přirýváme různá místa pro keře a kytky, prý si neustále vymýšlím.
   Měj také hezký den, chtělo by to opět trochu slunce.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála