pátek 12. února 2016

SESTRY HAVELKOVY...

a jejich úterní koncert v divadle, kam často jezdíme na divadelní představení.
To vám takhle v pondělí navečer studuji na internetu program divadla na březen a očima projíždím ještě únorový.
A on tam na úterý koncert. 
Sestry Havelkovy.
Swing a jazz, to je prima odreagování v týdnu říkám si a ptám se manžela zda má zájem. Nerozmýšlí se a kývá.
Zjišťuji, že mají ještě volná místa, okamžitě volám našim věrným kamarádům a ti souhlasí.
Vybírám sedadla, platím on line platbou, obratem mám vstupenky na mailu, tisknu a ukládám do peněženky.

Pochvaluji si, jak je to v dnešní době snadné, rychlé...

Vokální trio Sestry Havelkovy

vzniklo v roce 1985 na základech předchozího vokálního tria v lůně Originálního pražského synkopického orchestru (OPSO) vedeného Pavlem Klikarem, kde za mikrofonem stál Ondřej Havelka a na klavír hrál Jiří Gilík.
OPSO byl pokračovatelem velkých amerických orchestrů 20. let dvacátého století. V té době v Americe vznikala i dámská vokální tria – nejznámější byly Boswell Sisters, které, na rozdíl od Sester Havelkových, byly pokrevními sestrami.
SH poprvé vystoupily v Malostranské besedě a díky svému nadšení, píli, toleranci, lásce k dobré hudbě, vytrvalosti a notné dávce štěstí spolu zůstaly dodnes. Zpěvačky se trochu střídaly, většinou podle odchodů na mateřskou dovolenou. V momentě, kdy se ocitly v počtu čtyř netěhotných, se již nechtěly opustit a začaly zpívat čtyřhlasně! Tehdy je napadlo zkusit vlastní projekt a vydaly první vlastní CD.
V roce 1995 Sestry s Ondřejem Havelkou odcházejí z OPSO a stávají se součástí Melody Makers Ondřeje Havelky (MM). Zároveň však pokračují ve vlastních aktivitách = zakládají svůj osmičlenný band s Jaroslavem Šimíčkem v čele – Orchestr Sester Havelkových (OSH) a vydávají své druhé CD.
Následuje velmi plodné období, kdy SH koncertují v Čechách i v zahraničí se svým bandem i s MM, jsou častými hosty v televizi i rozhlase, natáčejí videoklipy a vydávají další 3 CD.
V roce 2013 manželé Dája a Jarek Šimíčkovi opouští „Sesternu“ a SH pokračují dále opět jako trio ve složení: Anna Vávrová, Petra Kohoutová, Olga Bímová.
V současnosti je soubor umělecky veden zakládajícím členem Jiřím Gilíkem.
Repertoire:
Skládá se výhradně z písní let 20., 30. a počátku 40. let minulého století, které SH interpretují s autentickou nostalgií a vytříbeným citem pro duch doby. Kostýmy a průvodní slovo dotvářejí celou atmosféru.

V orchestru Sester Havelkových hrají nejlepší jazzmani, vyznavači historických stylů a uplatňují se v programu jako skvělí solisté:
Jiří Gilík – pianista, hráč na akordeon, výborný bluesový zpěvák, odborník na autentickou interpretaci historického jazzu, umělecký vedoucí orchestru
Petr Kroutil - saxofonista, zpěvák a showman
Jiří Kovář - hot kytarista
Zuzana Grosmanová - houslistka, violinofonistka
Michal Krása, Jiří Masáček a Jaroslav Navrátil - trumpetisté
Jan Janda - sweet saxofonista
 Antonín Šturma - excentrický basista
Petr Mikeš nebo Vladislav Sosna - na bicí 

Během téměř dvacetileté existence souboru se zde vystřídala řada výborných muzikantů. Nelze nevzpomenout Jarka Šimíčka, kapelníka, kontrabasistu a aranžéra, saxofonisty Michala Zpěváka, Františka Rubáše, Pavla Jordánka, bratry Třískovy a Rudolfa Musila, bubeníky Jiřího Pípu Nováka a Michala Hejnu, kytaristy Jiřího Malého a Jaroslava B. Kantora, houslistku Kateřinu Trnavskou, kontrabasistu Matěje Černého, pianisty Jiřího Polydora a Jakuba Šafra.
Je těžké všechny jmenovat, na nikoho nezapomenout. Poděkování všem, kteří v nouzi jenom “zaskočili”; poděkování všem, kteří ušli a ještě ujdou kus společné umělecké cesty.
Složení osmičlenného orchestru:
Trumpeta, violinofon, altsaxofon, tenorsaxofon, klavír, kytara, kontrabas, bicí.


Byl to moc hezký večer, plný strhující hudby, skvělých šlágrů, skvělých sólistů.
Na sedadle to se mnou úplně šilo :o).

A muž si sám od sebe koupil jejich CD, což je jasné znamení ...

 

4 komentáře:

 1. Alenko, taky tuto muziku miluju...byla jsem na koncertu O.Havelky a taky to byla paráda ..
  Hezké dny ti přeju. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. CD O. Havelky také máme, ale na vystoupení jsme nebyli, třeba budeme mít štěstí někdy příště.
   Hezké dny Jarko.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, chápu a trochu závidím! Jejich koncert byl u nás vyprodaný 3 měsíce předem...Dokonalá hudba, způsob zpěvu, styling, prostě všechno dotažené k dokonalosti.
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš to Helenko a na ten úterní koncert bylo plno vstupenek ještě volných. Byla jsem ráda, že jsme jeli, byl to krásný večer.
   Měj se hezky.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála