neděle 8. listopadu 2015

KAM SE VYDÁME DNES...

padla otázka před nedělní Toulavou kamerou, kterou pravidelně s mužem sledujeme od jejího prvního dílu. Máme rádi přiblížení zajímavostí z naší republiky okem kamery, občas si zapíšeme nové tipy na výlety. Je to již náš malý rituál, uvařená káva voní na stolku a půl hodinka toulek z pozice sed na gauči. Nedělní ráno bylo již při probuzení naprosto odlišné od sobotního, které se vyznačovalo mlhou a drobným deštěm, a tak bylo jasné, že odpoledne s radostí vyrazíme do přírody.
Navrhla jsem Vysokou Lípu a buď na Šaunštejn nebo po České silnici, rozhodneme se na místě.Já chtěla na hrad, muž po České silnici, tentokrát jsem ustoupila - vynahradím si to jindy, neboj.

Byli jsme docela překvapeni kolik německých turistů mělo zaparkovaná auta jak v Jetřichovicích, tak ve Vysoké Lípě. Přeci jenom je již dávno po sezoně, ale slunečné podzimní počasí dělá své a stále láká každého kdo má toulky v přírodě rád. 

Vysoká Lípa je rekrační vesnice a vznikla patrně na přelomu 13. a 14.století na původní České stezce v blízkosti skalního hradu Šaunštejn. Z hlediska lidové architektury patří obec spolu s Meznou a Jetřichovicemi mezi skvosty Českého Švýcarska.

Šaunštejn byl založen Berky z Dubé pravděpodobně koncem 13.století k ochraně přepravovaného zboží na stezce. Později se stal centrem loupení, činnosti, proti které byl původně založen. Loupení je písemně doloženo. Celá oblast byla loupením tak vyhlášená, že se na ni valila vojska ze všech stran. Jako opuštěný hrad se posléze stal útočištěm zběhů a drobných lupičů.

Česká silnice je úzká lesní silnička, která spojuje Vysokou Lípu se Zadními Jetřichovicemi, částečně vede po nejstarší obchodní stezce z Lužice přes Sasko do Čech. Pro motorová vozidla je uzavřena, vede zde pouze značená turistická trasa.

Nádherná viditelnost po okolí do dálek umocňovala úžasné odpoledne, viděli jsme mezi jinými i Mariinu skálu - Mariánku a já si uvědomila, že tam nahoře jsme mnoho let již nebyli, takže další námět na výlet, výšlap na skálu a z dřevěného altánku pozorovat okolní skály. Jen nevím, zda to zvládnu s mým strachem z výšek, který se s přibývajícím věkem zvyšuje.
Pokud bude slunečné počasí pokračovat, zavedu vás možná ještě letos opět do nádherné krajiny Českého Švýcarska, kterou mám nadosah.


Je tolik krás kolem nás...


 


4 komentáře:

 1. Alenko krásná vycházka. Dnešní počasí bylo fantastický.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano to byla opravdu krásná, ještě že jsme šli, dneska je opět od rána deštivo.
   Ála

   Vymazat
 2. Jééééééé, to je zase nádhera! Dnes bylo venku jako na jaře, dobře jste udělali, že jste vyrazili ven.
  Tak ať je ještě hezky, Klárka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však tyhle malé výlety mám moc ráda, mohla bych každý den, kdyby to šlo.
   Sice stále hlásí, a také je, teplo, ale dnes u nás deštivo.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála