středa 28. října 2015

ZÁSADY SPRÁVNÉHO KOMPOSTOVÁNÍ...

jsou pro dobře prosperující zahradu velmi důležité. Každý dobrý hospodář se bez kompostu neobejde a i zahrádkář, který nepěstuje zeleninu na své zahradě, ale stará se pouze o keře a květiny, dobrý kompost potřebuje. Ano, můžeme si dnes vše koupit ve specializovaných prodejnách, kde nám nabídnou jakoukoli zeminu, ale pokud máme jen trochu místa na své zahradě, je dobré si "vyrobit" svůj vlastní kompost. My to děláme léta letoucí a neumím si představit, že bych veškerý odpad rostlinného původu z kuchyně házela do koše. Vše jde na kompost. Kompost je nejefektivnější prostředek ke zlepšení kvality půdy. Písčité i hlinité půdy dokáže proměnit na úrodnou zeminu a vyčerpaným půdám dodat novou sílu. V naší zahradě máme hodně půdu jílovitou a ta opravdu potřebuje každý rok dodat hodně síly.

A já opět nedávno narazila na článek v magazínu, který pár větami shrnuje důležitost kompostu.

Tady jsem ho pro vás opsala :

Kompost se skládá ze všech nevařených odpadků rostlinného původu, které v průběhu roku vznikají v kuchyni a na zahrádce - výsledkem jejich tlení je humus bohatý na živiny. Hrubé a neskladné složky, jako jsou větve stromů a keřů, je nutné rozdrtit.
Kompost by se měl založit v polostínu,jinak bude vysychat, a přímo na mateřské půdě, aby do něj mohly zespodu zalézat žížaly. Proces tlení potřebuje kyslík, a tak je potřeba hromadu čas od času proházet a nakypřit, aby byla neustále dobře provzdušněná. Vlhké odpadky, které se slepují a hnijí, by se měly promíchávat se suchými složkami. Kompost je zralý, jakmile má tmavohnědou barvu a drolí se.
Proměna kompostu na kvalitní humus může trvat až dva roky, proces tlení lze však urychlit přidáním směsi různých bylin (vhodné jsou například kopřiva, heřmánek, kozlík lékařský, pampeliška či řebříček) - kompost pak může uzrát v řádu měsíců.

Tak bychom neměli zapomínat na dobře připravený kompost pro další práci na našich zahradách, neboť až se překulí zima, rostliny budou čekat co jim na jaro "dobrého" připravíme.  
zdroj textu : magazín Doma Dnes
zdroj fotek : Wikipedie  

4 komentáře:

 1. Ali dnes jsme zakládali nový kompost. Bez kompostu by to u nás na zahradě nešlo. Starý kompost Laďa katroval. Koloběh funguje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je naprosto správně, dáváme přírodě co máme.
   Krásné dny Ali.
   Ála

   Smazat
 2. Alenko,
  díky za připomenutí !
  Dneska jsme svazovali traviny a muž přeházel část kompostu, pak už se brzy setmělo, tak musí pokračovat zase jindy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není Ilonko zač :o). Muž letos také přehazoval a dělal nový, větší a na jiném místě, tak si zapracoval na svalech.
   Krásné dny.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála