pondělí 5. října 2015

PROCHÁZKA KRÁSNÝMI MĚSTY...

 Kadaní, Karlovými Vary a Loktem.

Vezmu to však popořádku.
Manžel měl minulý týden pracovní záležitosti v Kadani a druhý den v Karlových Varech. To se přímo nabízelo vyjet s ním, ubytovat se na jednu noc a volný čas ztrávit prohlídkami měst, kde jsme již velmi dlouho nebyli.

Vysadil mne v Kadani s tím, že až bude hotový zajdeme na oběd a pojedeme dále. Byl tak krásný slunečný den a já se těšila jak si vše v klidu projdu.

Kadaň patří mezi nejstarší královská města v Čechách. Její historie se píše už od 12.století, kdy na kupecké stezce při brodu přes Ohři vznikla malá osada. Český kníže Bedřich daroval Cadain rytířskému řádu johanitů.
Kadaň se postupem času stala významným městem, v němž pobývali mj. Václav II., Karel IV. nebo se zde narodil Mikuláš z Kadaně, spoluautor pražského orloje.
Zásadní zlom ve vývoji Kadaně představovala Třicetiletá válka. Během dlouhých bojů město velmi utrpělo. Velkou pohromou byly pro město také zničující požáry, které často měly vliv na proměnu architektonické tváře města.
Dalším zásahem do života Kadaně byl extrémní rozvoj těžby hnědého uhlí. Poválečná povrchová těžba znamenala likvidaci přirozeného zázemí města, čímž Kadaň trpí dodnes.
V roce 1989 se kadaňské historické centrum nacházelo v dezolátním stavu. Během několika let prošlo město kompletní renovací, která byla korunována v roce 1995 titulem Město roku.

Zajímavá místa:

Radnice, Mírové náměstí, Městká kašna, sloup Nejsvětější Trojice, Minoritský klášter, Katova ulička, Kostel Povýšení sv.Kříže, Barbakán, Alžbětinský klášter, kostel Stětí sv.Jana Křtitele, Kadaňský hrad, Mikulovická brána, Barokní křížová cesta, Františkánský klášter 

Manžel několik let jako kluk v Kadani s rodiči bydlel a dodnes ho bývalí spolužáci zvou na srazy i když s nimi základku nedokončil. 
Vyprávěl mi jak se Kadaň změnila a že centrum je velice hezky upravené.
Musela jsem mu dát zapravdu (i když jsem město neznala předtím), opravdu se mi zde líbilo. Prošla jsem i okolní uličky a vybrala restauraci, kde bychom mohli posedět a dát si pozdní oběd.
Jenže jednání se protahovalo a já už byla celá uondaná (zapomněla jsem si přezout boty a tak jsem po kostkách klapala v podpatkách!), proto jsem si na  náměstí vybrala cukrárnu Staré časy a zašla na kávu (no jo přiznám se, byl i dezert), s radostí jsem si chvíli odpočinula v příjemném koutku.

Když se ohlásil manžel, byl už čas rychle se přemístit do Karlových Varů, kde jsme měli rezervované ubytování kousek nad centrem v příjemném penzionu.
 Zašli jsme si na večeři do nedaleké restaurace a musím říct, že naše očekávání se naplnilo. Byli jsme jediní Češi, personál s námi sice česky mluvil, ale s přízvukem ruským a ostatní hosté mluvili jak jinak než - rusky.
Druhý den jsme si prošli známá místa, kde jsme naposledy byli asi tak před 15 lety. Zkonstatovali jsme, že všechny ty nádherné domy jsou opravené a ostudu městu určitě nedělají. Jaké je pozadí vlastnictví všech domů všichni zajisté víme, není třeba rozvádět. 
Obchody byly luxusní, světoznáme značky lákaly k nákupům, ale i přes avizované slevy na výlohách mne dovnitř nezlákaly :o))).


Přibližně kolem roku 1350 uspořádal Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte, které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14.srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.
V roce 1522 vychází první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech.O 60 let později zasahuje město velká povodeň a v roce 1604 pak katastrofální požár, která zcela poničí město. 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.
V roce 1807 začíná ve městě výroba likéru Becherovka, který se v následujících letech stane známým nejenom v Česku ale také ve světě. V roce 1844 se ve městě začíná rozvíjet další průmysl, tentokrát zaměřený na vývoz vřídelní vody. Koncem 19. století se mění Karlovy Vary také architektonicky. Stále více se prosazuje historizující styl staveb (neoklasicismus, neobaroko, neorenesance). Největší vliv na celkový vzhled lázeňského města mají v tomto období především stavební projekty firmy Fellner a Helmer, podle jejichž návrhů vzniká ve městě asi 20 budov - mimo jiné také Grandhotel Pupp, divadlo, Císařské lázně, kolonáda Sadového pramene a Vřídelní kolonáda (dnes již neexistující).
Během první republiky je ve městě roku 1929 otevřeno letiště, které umožňuje pohodlné cestování pro majetné turisty. Po druhé světové válce dochází v Karlových Varech podobně jako jinde v Česku k vysídlení německého obyvatelstva do Německa. Roku 1946 byl uspořádán první ročník Mezinárodního filmového festivalu, který město proslavil ve světě a každoročně láká množství filmových nadšenců a známých celebrit z celého světa.

Současné město neleží přesně na místě, kde bylo založeno, ale vlivem eroze podložní desky řekou se pozvolna posunovalo proti proudu řeky v závislosti na tom, jak se objevovaly nové prameny.


Čas nám vycházel a tak jsme ještě zajeli do Lokte na prohlídku hradu, byli jsem rádi, že návštěvní hodiny trvaly až do 17 hodin a vše jsme stihli.

Goticko-románský hrad Loket byl založen v první polovině 13 století. Na jeho místě se nacházelo staré slovanské hradiště zvané starý Loket. 
V době husitských válek byl purkrabím Půta z Limburku, který řídil obranu celého kraje proti husitům. 
V době Rudolfa II. byl pro spiknutí proti císaři na Lokti vězněn Jiří Popel z Lobkovic, který zde v roce 1613 zemřel. V roce 1648 dobyli Loket Švédové a vyplenili ho. Město i hrad Loket začaly po třicetileté válce upadat a roku 1714 byl Loketský kraj připojen k Žatecku a obnoven byl až roku 1751.
Na Lokti je vystaven pozůstatek největšího meteoritu, který dopadl na území nynější České republiky a který dostal jméno Purkrabí. Měl dopadnout na nádvoří hradu v srpnu roku 1422 a od své původní podoby se již značně zmenšil – údajně vážil kolem 107 kg a byl velký jako koňská hlava. V roce 1812 byl rozřezán; největší kus, který váží zhruba 80 kg, je uložen Přírodovědeckém muezu ve Vídni.
V přízemí Hejtmanského domu si naopak můžete prohlédnout pohádkově něžnou výstavu porcelánu z produkce okolních továren, z nichž některé už bohužel neexistují. Stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové hlavičky panenek, plastiky ve stylu art deco, dekory ze starých zákresových knih a ovšem i užitkový porcelán. Výraznou část výstavy tvoří také staré lázeňské koflíky.
Objekt rotundy a část křídla Dolní bašty byly nově zrekonstruovány a začleněny do průvodcovského okruhu, jež se tím rozšířil díky využití ochozu mezi markrabstvím a křídlem Dolní bašty. Zrekonstruovaný úsek zahrnuje chodbu, vlastní prostor bašty a přilehlou místnost a rotundu. I zde se nám velice líbilo, hrad jsme si mohli projít i bez průvodce, čehož jsme využili a courali se po jednotlivých částech podle svého.

Na výstavě porcelánu bych si každopádně nějaký šálek na čaj či kávu vybrala okamžitě.

Naše putování skončilo.

Naposledy jsem se z parkoviště ohlédla... 
 


6 komentářů:

 1. Tedy, Alenko, tak tohle já moc miluju. Pocourat, pokoukat, objevovat a kochat se. A když to vše korunuje dobrá káva a něco k ní, jsem blahem bez sebe. Jo jo život je třeba vychutnávat naplno....
  Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to také Klárko mám velice ráda, jen toho času kdyby bylo trochu víc na vše co bychom chtěli s mužem navštívit.
   A když už se to povede tak si to fakt užíváme co nejvíc.
   Krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 2. Alenko, v těchto městech jsem už dávno nebyla. Mladá jsem jezdila ke strejdovi do Chomutova a se sestřenicí jsme jezdily do Kadaně na zábavu. V Karlových Varech jsme byli častokrát.
  Pěkně sis to užila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš Alenko, máš na tato města pěkné vzpomínky, to by stálo za to se tam podívat a porovnat :o).
   Přeji krásné dny.
   Ála

   Vymazat
 3. Alenko, v Kadani a na Lokti jsem nikdy nebyla, ve Varech asi před 20 lety... Moc děkuji za nádherné fotky, počasí vám vyšlo dokonale, jistě jste si to hezky užili.
  Měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že by se ti zde také líbilo Helenko, máš ráda památky,že ? A počasí bylo naprosto suprové.
   Dnes už to vypadá na opravdový podzim.
   Měj se.
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála