úterý 29. září 2015

PONDĚLNÍ SVÁTEK...

jsme využili k výletu.
Naložili jsme naše kamarády, kteří nikdy turistický výlet neodmítnou a rozjeli se do nedalekého Hamru na Jezeře.


- v dálce Ještěd, vlevo písečná pláž -


________________________________________
V 16.století byl založen Hamerský rybník (správně Hamerské jezero) o rozloze 57 ha a koncem 19. století se stal i díky okolním borovým lesům oblíbeným cílem rekreace. Na jeho březích byly vybudovány písečné pláže. Vily zde vystavěli nejen původní němečtí obyvatelé a sídlo zde měl i český prezident v tzv. Vládní vile, která u jezera po celkové rekonstrukci stojí dodnes. 
V roce 1782 byla instalována sochařem Antonínem Maxou (rodákem z Hamru na Jezeře) socha sv. Jana Nepomuckého. Tato kulturní památka se zachovala se dodnes, neboť byla v roce 2009 obcí Hamr na Jezeře celkově obnovena a zrestaurována stejně jako další kulturní památka "Sousoší Piety", které stojí v nově založeném parku na náměstí v tzv. "Dvořákových katalpových sadech", založených v roce 2011. Stejně byla v roce 2008 zrestaurována obcí Hamr na Jezeře další kulturní památka "Kaple sv. Panny Marie - pomocnice křesťanů" z roku 1832, která stojí na Křížovém vrchu nad obcí a je vysvěcena sv. Barboře - patronce všech horníků.
Okolí bylo poškozeno po roce 1945 těžbou uranu. Z rybníka se kvůli těžbě ztrácela voda, v okolí vyrostly těžební stavby, rekreační zařízení začala chátrat, po roce 1968 až sem zasahovalo sovětské vojenské pásmo. V obci je stále funkční stanice Báňské záchranné služby – Hamr. Těžba uranu byla v okolí obce zcela ukončena. Všechny objekty po těžbě byly a jsou postupně zasanovány a zrekultivovány. Hamr na Jezeře se tak vrací ke svému původnímu určení, k rekreaci a turistice.
Pro likvidaci nadzemních částí hlubinného uranového dolu Hamr 1, kde se uran těžil v letech 1971 až 2001, byla získána dotace Evropské unie. Kontaminovaná věž s důlním výtahem bude zlikvidována do roku 2015. Na jejím místě bude vybudován památník na trase naučné stezky. Dne 25. 8. 2015 byla srovnána se zemí stavba důlní věže a bude zde vybudován památník věnovaný těžbě uranu v České republice.

Rekreační centrum - lázeňská obec

Na pláži Hamerského jezera se v roce 1952 natáčel známý český film "Dovolená s Andělem" s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli.
Po roce 1990 došlo k útlumu těžby a znovu napuštěné Hamerské Jezero - historicky Bad Hammer am See (správný oficiální schválený název pro vodní dílo) i s okolím se vrací k roli oblíbeného rekreačního areálu. Po obou stranách Hamerského rybníka stojí řady chatových kolonií a byl obnoven provoz koupaliště. Hamerské jezero je přírodním koupalištěm s jednou z nejkrásnějších pláží v ČR dlouhou téměř 400 metrů. V prostoru pláže se nalézá atraktivní lanový park v korunách stromů, obří vzduchová trampolína, dětský FITNESS koutek, půjčovna lodí a šlapadel, minigolf a stánky s občerstvením. V roce 2013 je zde otevírána pláž pro nudisty a v roce 2012 byly otevřeny jako jediné v ČR i oddělené pláže pro psy.

Autokemp Hamr

V roce 1990 zde bylo Veřejné tábořiště a chatová osada Hamr. Provozovatel byl MNV.. Tehdy s oddůvodněním vypuštění Hamerského jezera zde byla rekreace pozastavena. Nyní je název rekreačního střediska Autokemp Hamr na Jezeře, které provozuje Obec Hamr na Jezeře společně s koupalištěm a písečnou pláží od roku 2007, kdy obec soudní cestou získal zpět svůj majetek. Autokemp Hamr na Jezeře je od roku 2009 každoročně hodnocen mezi TOP 25 nejlepšími kempy v ČR v každoročně je mezi prvními třemi provozovanými kempy v Libereckém kraji.

___________________________________
                                                                                                      zdroj: Wikipedie


Počasí již od rána zvalo svým slunečným pohledem ke šlapání v přírodě.
Svačinu a nápoje sebou, v lese o hospůdku nezavadíš - tak toto pravidlo již samozřejmě známe a naše batůžky skrývaly jen samé dobroty.
Při neustálém povídání se občas zadařilo najít někomu i houby, já spíš sbírala šišky a zajímavé větvičky :o).

- fotím ráda cesty -

Jenže při tom nekonečném povídání a vyprávění se nám podařilo ztratit turistickou značku - i to se občas stane. Tolik očí a nevidí.
Vytáhli jsme mapu, jenže jak jsme s mužem zjistili, máme už také pěknou starobu, z roku 1999 a ono se vše i v terénu změnilo, co se značkování týká.
Tato trasa, která je místní, v mapě vůbec nebyla.
Věděli jsme, že v těchto místech zabloudit nemůžeme.
Nejhorší je v lese, když se před vámi objeví rozcestí
- vlevo, vpravo, rovně ? Kudy, kudy se vydat. Vše jsme brali samozřejmě s humorem, jinak to ani neumíme, takže jsme se i v této situaci docela nachechtali. Můj muž s klidem hledal houby, zatímco já vyhledávala mapu v telefonu, pak zahlédl jelena, to jsme se s Jitkou trochu vyděsily, ale rychle jsme se ujednotili v názoru a šli vpravo. 
Za krátký čas jsme opět došli na značenou cestu a během chvíle jsme již byli v cíli naší cesty, zpátky u výchozího bodu na hrázi jezera.  Byla to naprostá POHODA...


 


4 komentáře:

 1. Alenko, moc děkuji za všechny informace a fotky. Myslím, že jsem tam nikdy nebyla, tak třeba někdy, podle fotek je to hodně příjemné místo.
  Děkuji i za knižní typy, ale nestíhám...
  Měj se moc hezky, Helena

  PS: a s tím sušením rakytníku bohužel žádnou zkušenost nemám, neporadím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já, kdyby to šlo, bych se nejraději toulala každý víkend :o),mám toho vždy tolik v plánu.
   Je nás víc co stále nestíháme. Jakže zní to slovo co vůbec neznám a skoro neznám jeho význam - jooo NUDA - prý něco takového existuje :o))))).
   Krásné dny Helenko.
   Ála

   Vymazat
 2. Ali,nádherné fotečky!!Na Hamru jsme byli vloni-výlet Moraváků na motorkách.A musím uznat,že tam bylo nádherně!!!Chtěla bych se tam ještě někdy vrátit.Uvidíme.Přeju krásné babí léto!Zdena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že se ti zde také líbilo. Já když se dostanu na Moravu, také se mi vždy líbí, mám tam rodinné kořeny :o)).
   Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála