sobota 16. května 2015

LADY SOUL...

 pro mne navždy bude česká královna soulu Marie Rottrová.
Vždy jsem měla a stále mám moc ráda její písničky, texty mne vždy zasáhly až do duše.
Včera jsem si přehrávala její songy a vzpomínala na ten čas, který už je pryč... MLÁDÍ.
A ona je stále noblesní, optimistická, usmívající se, stále krásná ženská, která umí zrát a vždy jí to tolik sluší.Má můj veliký obdiv.
Ten vůz už jel... 
    
V téhle čekárně nazvané svět, 
stojím pěkných pár dní a let.   
Čekám autobus co měl tu jet, a já měla jet s ním.   
Má prý průhledy z růžových skel,  
jeho cena však stále stoupá.    
Kde jen vězí se ptám jak hloupá, i když v podstatě vím.
      
Ten vůz už jel a na všech rozích byla zelená.         
Tys líbal spánky mé a čas náš stál i běžel zároveň.       
To byl ten čas, kdy víš, co je štěstí a co znamená      
a pak je poztrácíš,štěstíčka z poutí.
 
S prošlou jízdenkou v kapse jdu dnes,
cestou ve tvaru písmene eS.
Hledám někoho kdo by mě svez a já jela bych s ním.
Někde blízko snad bloudit by měl,
malý autobus s nákladem štěstí.
Třeba cestu si dál ke mně klestí,i když v podstatě vím:

Ten vůz už jel...

Ještě nabírám dech, ještě žiju si, chci pálit stůj co stůj.
Ne nejsem asi z těch, co nic nemusí,
a tak názor měj si svůj,
jen mě nelituj i když já si říkám dál:  
Ten vůz už jel, je přece zázrak, že tu vůbec byl.     
Jen objel světadíl a snad se vrátí.
      
Ten vůz co šťastný byl, pro mě se vrátí.
 
 
 
 
Pochází z hudebnické rodiny, otec byl varhaník, matka zpěvačka. Od mládí se učila hrát na klavír. Po maturitě na bohumínském gymnáziu (stejně jako později její synové) pracovala jako úřednice. V roce 1960 se (ještě jako úřednice ostravské pobočky Československé státní spořitelny) zúčastnila ostravské hudební soutěže, která hledala mladé talenty a kterou doprovázel orchestr Gustava Broma. Na podkladě této soutěže dostala pozvánku do Československé televize, kde vystoupila poprvé s písničkou Jana Hammera a Jaromíra Hořce Rozmarné stvoření.
Po celou dobu odolávala nabídkám na přesídlení do Prahy a až do roku 1985 zůstávala věrná rodné Ostravě. Zde vystupovala s instrumentální skupinou Františka Trnky, dále též s místními skupinami Oktet, SamuelMajestic. Svoje první gramofonové nahrávky se dočkala až se skupinou Flamingo (později byla přejmenována na skupinu Plameňáci). Stálou členkou této bigbeatové kapely se stala v roce 1969. Zde zpívala se zpěvákem Petrem Němcem zejména soulový repertoár. V pěvecké trojici Marie Rottrová–Petr Němec– Hana Zagorová na sebe upozornila také na 2. bigbeatovém festivalu v roce 1968 v pražské Lucerně. První dlouhohrající deska se skupinou Flamingo byla vydána v roce 1970, zpívala na ní se zpěvákem Petrem Němcem. Byla vydána i exportní verze tohoto prvního alba pod názvem This Is Our Soul. O tom, že se jednalo o úspěšný profesní start, svědčí i to, že začala aktivně spolupracovat prakticky se všemi velkými tanečními orchestry té doby. Navíc se objevilo i několik vynikajících textařů, kteří pro ni dokázali napsat kvalitní písňové texty. Především se jednalo o Jiřinu Fikejzovou, později též o Jaroslava Wykrenta a Jaromíra Nohavicu. Dobře otextované písničky a pečlivost při veřejných vystoupeních způsobily, že si Marie Rottrová vytvořila image velice milé, příjemné a neustále optimisticky naladěné ženy.
Spolu s koncertními šňůrami se dostavilo i časté vystupování v Československé televizi, kde měla (zejména v ostravském televizním studiu) dost příležitostí k vystoupení. Kromě slovenského muzikálového filmu Neberte nám princeznú se stal úspěšným a populárním především televizní pořad Divadélko pod věží, který měl 22 dílů a kam si Marie Rottrová zvala zajímavé hosty z oblasti kultury, ale i mimo ni. Vystupovali zde, mimo jiné, třeba Karel Gott, Pavel Bobek či Jiří Bartoška. S některými z nich natočila i písňové duety.
Koncem 80.let se dostavily i první osobní a zdravotní problémy a umělecká kariéra zpěvačky byla definitivně narušena i společenskými událostmi z listopadu 1989. Od roku 1985 žije v Praze, po druhém sňatku střídavě v Praze a v Německu. Z prvního manželství má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli.
Přestože Marie Rottrová původně odmítla natočit vánoční desku z důvodu, že trh je tímto sortimentem přesycen, tak zpěvačka na desce začala pracovat a album Vánoční čas vyšlo v roce 1997 a získalo díky posluchačskému úspěchu zlatou desku.

V roce 2010 vydává výběr hitů, které ji napsala Jiřina Fikejzová s názvem Osud mi Tě přál a při křtu CD získala zlatou desku za loňské album Stopy, kterého se prodalo více než 8 000 kusů. V dubnu 2011 vychází na 3 CD dosud největší výběr hitů za celou kariéru Marie Rottrové. Komplet nese název Zlatá kolekce a byl vydán v luxusní digipackové edici.


 Máte také někoho ze zpěváků, zpěvaček hodně oblíbeného ?
Zdroj fotky : Wikipedie
Zdroj životopisných dat : Wikipedie
 

4 komentáře:

 1. Alenko, podepisuji se pod každé slovo, co si o paní Rottrové napsala - je to dáma s velkým D! Její duet s panem Bobkem (S tím bláznem...) je absolutní skvost. A má jich celou řadu.
  A koho mám ráda? Dva už jsem jmenovala, Vážím si Pana Suchého, Gotta, z mladších jmenuji určitě pana Nohavicu, Plíhala, Krajča a taky Kluse, Dyka... a to jistě není všechno a nemluvím o zahraničních. To víš, mám doma muzikanta :o)
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si Helenko vyjmenovala i mé další oblíbené :o). Ano je jich víc než by člověk zde vypisoval. A ty máš doma muzikanta? Tak to máte po ruce vždy hudební doprovod při posezeních ?
   Já to mám moc ráda, když se sedí, povídá, hraje a zpívá. Jenže nikdo z našich dětí se hraní na hudební nástroj nevěnuje, jen jedna neteř hraje na kytaru. Náš Matýsek krásně zpívá, moc bych byla ráda kdyby se učil na hudební nástroj, ale rodiče to nějak nepreferují :o) a nemůžeme nikoho nutit, aby klučinu do ZUŠ dali.
   Také hezký večer tobě.
   Ála

   Smazat
 2. Děvčata, k Vašim slovům není co dodat. Marjánku (tak jí říká Jaroslav Wykrent, který jí píše moc krásné texty) mám taky moc ráda :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě Pavluško je nás hodně kdo rádi slyší její písničky. Ona je prostě osobnost a vždycky byla.
   Krásné dny přeji.
   Ála

   Smazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála