středa 1. dubna 2015

SENIOR - ŠŤASTNÝ KONEC ?...

Zdá se, že tomu opravdu tak bude.


 ...stáří...

Do celé situace se vložil nejen syn, ale i vnuci, dali hlavy dohromady, zjistili své možnosti a výhledy a rozhodlo se. Jeden z vnuků, syn zadlužené dcery, si tu ohromující částku vypůjčil od zaměstnavatele (takže mnohem nižší úrok!) a jeho matka kývla na řešení, že mu dům darovala (no víceméně si ho koupil za uhrazení dluhů)s tím, že pro dědu bude zřízeno právo doživotního bydlení.

Příběh zdá se končí šťastně. 
Bohužel to stálo plno obav seniora, nervózních situací, nehezkých pocitů a nepěkné vztahy v rodině dvou sourozenců.

Dnešní doba vyvolává větší a větší možnosti zadlužení mnoha nezodpovědných lidí, kteří neřeší co bude ale pak. Jenom těch denodenních nabídek v médiích. Chcete půjčit? Jak je to jen lehké, zavolejte, přijďte... Nemůžeš splatit jednu půjčku, my ti půjčíme na zaplacení té první, neboj se, dej nám něco do zástavy, máš byt, dej byt, máš auto, dej auto. A při první příležitosti kdy se zpozdíš se splátkou, ti vše sebereme.

Znám mnoho podobných příběhů.

Pracuji v kanceláři kam se, mimo jiné, chodí pro radu v té poslední fázi zadlužení a většinou již bývá pozdě na reálné řešení. Svým dětem neustále vštěpuji, opatrně s půjčkami, opatrně se zadlužováním, vždy si dobře rozmysli, zda budeš schopen také vše zaplatit. Ano, v dnešní době bez hypotéky na bydlení není jednoduché se postavit na vlastní nohy s vlastním bydlením, když nechci celý život platit nájemné a nic tím pádem nevlastnit, neobejdu se bez zadlužení. Avšak pokud bych neměla dostatek financí na splácení, bála bych se i tak. Spousta lidí žijí v nájemních bytech a jsou spokojení, proč ne. Nemají starosti navíc s udržováním nemovitostí.
Jsem z generace, kdy jsme si kupovali jen to, na co jsme si našetřili. Chápu, že dneska to je jinak. Naprosto však třeba nechápu půjčky na dovolenou, na vánoční dárky, apod.  I tak si říkám, že je to každého věc, jeho rozhodnutí.

Jen je mi pak smutno, když je do dluhů vtažen člověk, senior, který za nic nemůže a vlastně ani nechápe jak mu to vlastní dítě mohlo udělat.

Jsem ráda, že jsem vám mohla napsat šťastný konec příběhu...
8 komentářů:

 1. Och, šťastný konec, hlavně pro dědu... to musí být úleva....i když nikoho z vás neznám, jsem ráda, že to tak dopadlo. ..... jinak hodně, hodně pravdy v článku.
  Hezké dny. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel je to realita dnešních dnů Jarko ... Dny bez vichřic přeji Ála

   Vymazat
 2. Dluhy, jedna z nejhorších věci, která se může stát.....obzvlášť dluhy, které jeden udêlá a druhý musí platit! Kdyby měly všechny příbêhy takový dobrý konec jako tento.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, nejhorší je když do toho spadne jeden a táhne sebou partnera - viz exekuce na druhého manžela a nechť se brání vylučovací žalobou...není to jednoduché.

   Vymazat
 3. Tak hlavně že to mělo dobrý konec :o)
  Půjčky je hrozná věc--my měli půjčku když byly děti ještě hodně malé a to vždy jen na konkrétní jednu věc která byla splacena třeba do půl roku.... a spousty let už jsme neměli žádnou...jako poučení mě totiž byla spousta lidí okolo mě kteří padali z jedné půjčky do druhé--nakonec si brali půjčky na půjčky..... Tohle já nikdy nepochopím... a doufám že mé děti si tohle z domu odnesou a do té dluhové pasti nespadnou--lákadel ted je totiž na ně spousty....
  Měj se Álo hezky.
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je právě Marti to nejhorší, nekonečně mnoho lákadel okolo a snaha se vyrovnat okolí, pro mladé nejhorší scénář. Pamatuji si když jsme po svatbě řešili zda se nepustíme do stavby domku. Já měla takový strach z půjček, že jsme si to rozmysleli (později jsem velice litovala, protože tehdy práce byla jistá, nízké úroky, v poklidu bychom vše splatili). Životní cesta pak přinesla vše jinak.. Hezký večer.Ála

   Vymazat
 4. Tak to je vážné téma, také znám někoho, kdo dopadl díky dluhům špatně, ale ono je to nakonec víc o morálce toho konkrétního člověka. Alespoň, že tento příběh dopadl dobře.
  Hezké dny, Klárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš Klárko pravdu, ty konce jsou hodně nešťastné. Bohužel někteří nechtějí slyšet včasné rady a kolikrát odmítají pomoc když je ještě čas. A to je na tom to nejhorší. Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála