čtvrtek 26. února 2015

MOŘE...

 je to, co mi v naší zemi chybí.

Jsem narozená ve znamení Lva, miluji teplo, slunce, pohodu, příjemný relax. To vše si dokáži dopřát hlavně u moře, jedině tam dokáži odpočívat, líně se povalovat na pláži, pohrávat si s vlnkami, nasávat mořský vzduch a za teplých večerů se procházet tepajícím letoviskem, vyhledávat malé taverny, ochutnávat místní speciality jak z kuchyně, tak z vinoték. Miluji to "nicnedělání"... Jedině zde si ho mohu dopřát a také dopřávám plnými doušky, dobiju baterky na celý rok.
Mám ráda ŘECKO.

Navštívili jsme prozatím několik ostrovů a naprosto jsem podlehla poklidu a vstřícnosti, se kterou jsme se všude setkali.
Vždy si půjčíme auto a projedeme si zajímavé trasy, které si již vyhledáme doma. Tak trochu chci nahlédnout jak žijí místní, kteří bydlí mimo hlavní turistická letoviska. Vždy je mi líto, že nemluvíme všichni lidi jedním jazykem, jak by to bylo skvělé...

Náš první ostrov byl -

Lesbos, zvaný také Mytilini - zahrada Egejského moře

je třetím největším ostrovem a najdeme zde opravdu ničím nenarušený způsob života, neboť ostrov je v podstatě na turistech nezávislý.
Je velmi bohatý na zeleň a rostou zde nejen všudypřítomné olivovníky, ale také borovice a duby. Nejznámější město ostrova je Molyvos, které je postavené na skalnatém výběžku. Vzhledem k tomu, že jsme bydleli v letovisku Petra, dojeli jsme si sem místním autobusem. Klikaté dlážděné uličky nás dovedly až do malebného přístavu s místními rybářskými bárkami.
Nenechali jsme si ujít návštěvu 20 miliónů let starý zkamenělý prales. Byl to úžasný zážitek, vidět tak staré zkamenělé stromy, které se postupně obnažují a vědci je zkoumají. V těchto místech slunce tak pálilo, že jsme s radostí zastavili v malém letovisku Skala Eressou, kde byla vulkanická pláž a a zbytky vesnice Eressos, kde se narodila básnířka Sapfó.

Samos - ostrov Pythagora

další skvost Egejského moře, který je pro svou bohatou vegetaci nazýván věčně zeleným ostrovem,  ostrov zrození bohyně Héry, rodiště Phytagora.
Bydleli jsme v letovisku Votsalakia, ubytování se nacházelo v rozlehlé zahradě. Musím říct, že zde docela foukalo a tak jsme občas na pláži dostali spršku písku všude po celém těle.  Opět jsme si půjčeným autem ostrov projeli, navštívili např.Phytagorovu jeskyni, zajeli do nejstarší vesnice kde se život zastavil a skončila silnice (veliký zážitek, celou cestu zpět dolů jsem měla zavřené oči a po návratu si dala panáka, jak jsem se bála na úzké silnici), ochutnali místní speciality.Thassos - zelený smaragd Egejského moře

je nejsevernějším řeckým ostrovem, je krásně zelený po celý rok, leží pouhých 8 km od pobřeží a proto plavba trajektem trvá jen půl hodiny. Bydleli jsme v letovisku Potos, jehož přímořská promenáda je lemovaná tavernami a je jedna z nejhezčích na ostrově.
Ostrov je známý svou těžbou mramoru a proto byl v historii vždy velice důležitým místem pro mnoho kmenů a národností. 

Chios - turisty neobjevený ostrov

další z překrásných míst Egejského moře, ostrov, který proslul jako producent pryskyřice mastix. Nachází se zde nejkrásnější pláž Emporios, klášter Nea Moni...Pokud chcete strávit naprosto poklidnou dovolenou bez velkého množství turistů je tento ostrov tou správnou volbou.

    

 Na všech ostrovech jsme se setkali se vstřícností, s poklidem, s ochotou, s milým jednáním. Je pravdou, že při cestách po ostrovech jsme několikrát bloudili i s místní mapou, neboť značení bylo mnohdy naprosto rozdílné a zavádějící, ale nikam jsme nespěchali tak to nebylo důležité.
Pouze jednou jsme měli stravování all inclusive, už bych to nikdy neudělala. Nejvíce nám vyhovuje ubytování bez stravy, je to daleko svobodnější, rádi ochutnáváme místní speciality, máme rádi mořské ryby, zeleninu na saláty koupíme na každém rohu, pečivo v každé pekárně. 
Z každého ostrova jsem si sebou domů odvážela úžasné zážitky.

Naposledy jsme byli na Krétě, ale o tom až příště, tu jsem si zamilovala...


Všechna opravdová dobrodružství
začínají uvnitř nás.

E.Welty


   

2 komentáře:

 1. Tedy Álo ty jsi opravdu cestovatelka :o)
  Procestovala jsi toho opravdu už hodně...
  Těším se na Krétu na kterou nás vezmeš příště :o)
  Měj se krásně...
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, kdyby to šlo cestovala bych každou volnou chvíli :o), ale do úplných dálek mne to neláká, spíš jen po Evropě a hlavně tady u nás doma. Máme tady tolik krásy, že si ji někdy ani nevážíme...Ála

   Vymazat

Děkuji za návštěvu a čas, který jste mi věnovali.
Vážím si toho a jsem za to ráda.
Ála